Placenta je novým, sľubným zdrojom kmeňových buniek

Uplynulo viac ako 40 rokov, čo medicína úspešne prvýkrát použila na transplantáciu kmeňové bunky. Vedci ich izolovali z kostnej drene. Významným medzníkom v oblasti liečenia závažných ochorení bol rok 1978 a zistenie, že vhodným zdrojom kmeňových buniek je pupočníková krv. Nasledovalo ďalších 10 rokov intenzívnych výskumov, kým sa pupočníková krv použila na transplantáciu. Úspešnosť tohto postupu potvrdzuje fakt, že odvtedy sa v celom svete vykonalo viac ako 30 000 transplantácií pupočníkovej krvi. Pokrok sa však nezastavil. Vedci hľadajú ďalšie zdroje kmeňových buniek a ako naznačujú posledné výskumy, veľký potenciál má aj donedávna nepovšimnuté tkanivo placenty.

Výnimočnosť kmeňových buniek

Kmeňové bunky sú v centre záujmu medicíny pre ich jedinečné vlastnosti. Základným charakteristickým znakom kmeňových buniek je totiž ich schopnosť premeniť sa na viaceré typy buniek a unikátna schopnosť sebaobnovy. V ľudskom organizme dokážu regenerovať poškodené tkanivá a vedia obnoviť bunky, ktoré sa opotrebujú. Ďalšou jedinečnou vlastnosťou kmeňových buniek je ich schopnosť znižovať zápalové procesy prebiehajúce v poškodenom tkanive. To umožňuje organizmu sa regenerovať a liečiť.

Prečo práve placenta?

Placenta, ktorá je po pôrode za normálnych okolností znehodnotená ako biologický odpad, je počas vnútromaternicového vývinu veľmi dôležitá a tvorí ochrannú bariéru pre plod. Zabezpečuje spojenie matky s plodom a medzi jej funkcie patrí dodávanie živín, odvádzanie odpadových látok a výmena plynov. Je zdrojom všetkých dôležitých látok pre rast a vývoj plodu.  Pre svoju nezastupiteľnú úlohu jej hovoríme aj „strom života“.  Rôznorodá populácia buniek, ktoré sa nachádzajú v placente, je schopná vyvinúť sa do kostných, tukových, pečeňových, pankreatických, neurálnych, či svalových buniek. Preto majú veľký terapeutický potenciál  a v regeneratívnej medicíne a hrajú dôležitú úlohu pri obnove poškodených tkanív a vytváraní nových ciev.

Výskum postupuje

V súčasnosti prebieha podľa údajov z registra klinických skúšaní viac ako 20 štúdií, používajúcich kmeňové bunky z placenty. Až po zverejnení výsledkov budeme vedieť viac. Ale očakávania v medicíne sú veľké. Regeneračné schopnosti týchto buniek boli potvrdené na experimentálnych zvieracích modeloch a klinických skúškach pri liečbe detskej mozgovej obrny, mozgovej mŕtvice, infarktu myokardu, poškodenia miechy, cirhózy pečene i pri obnove kostných a chrupavkovitých tkanív. Tlmia aj funkciu imunitného systému, čo výrazne pomáha pri zmiernení komplikácií po transplantácii krvotvorných kmeňových buniek a iných orgánov. Sú tiež účinné pri liečbe autoimunitných ochorení, akými sú reumatoidná artritída, skleróza multiplex a Crohnova choroba. Testuje sa aj využite kmeňových buniek z placenty pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení ako ischémia alebo arterioskleróza.  Potenciál kmeňových buniek z placenty je obrovský a zostáva len otázkou času, kedy vedecké skúmanie prinesie ich ďalší pozitívny príspevok k zachovaniu a obnove zdravia.

Prečítajte si tiež:

10 faktov o pupočníkovej krvi, ktoré vás možno prekvapia