Poradňa gynekologičky – Intímne ťažkosti

Otázka:

Mám ureaplazmu už vyše roka, užívala som niekoľko druhov liekov. Mám pálenie v mechúri a veľmi často chodím močiť. Výsledky moču sú však v poriadku. Už neviem čo spraviť.

Odpoveď:

Bol na vyšetrení u urológa aj váš partner? Možno vám ureaplazmu stále vracia on. Netreba zabúdať, že je to možné pri viacerých vaginálnych problémoch. V takých prípadoch sú indikované antibiotiká pre oboch partnerov.


Otázka:

Som tehotná a už 2-krát počas tehotenstva (teraz som v 28. týždni) mi predpísali antibiotiká lokálne kvôli infekcii. Čo môžem robiť, aby sa infekcia opäť nevrátila?

Odpoveď:

V prvom rade pri opakujúcich sa ťažkostiach treba spraviť kompletné kultivácie, vrátane mykoplaziem, ureaplaziem a chlamýdií. Aj partner by mal absolvovať vyšetrenie a prípadne preliečenie v rovnakom čase ako vy. V gravidite je iné hormonálne prostredie a predisponuje na vznik infekcií aj v prípade, ak nemávate obvykle s infekciami problém. Preto je vhodné dbať o správne pH v pošve a aj preventívne užívať gél na udržanie správneho prostredia v pošve.


Otázka:

Mám problém s riedkym výtokom pred aj po menštruácii. Súčasne ma trápi nepríjemný zápach, hlavne po styku a tiež po menštruácii. Mám mykózu?

Odpoveď:

Podľa toho, čo popisujete by mohlo ísť o bakteriálnu vaginózu, ktorá patrí medzi veľmi rozšírené ochorenia. Ide o poruchu pH rovnováhy v pošve, kedy zmenou pH chýbajú laktobacily a následne môže dôjsť k infekcii. Na liečbu bakteriálnej vaginózy sa odporúča použiť vaginálny gél s obsahom glykogénu a kyseliny mliečnej (Lactofeel), jednu tubu večer pred spaním do pošvy, 7 dní a potom ako prevenciu po styku, alebo po menštruácii. Lactofeel kúpite v lekárni bez predpisu.