Životodarná tekutina ako zdravý darček

Esenciálny olej má rôzne prívlastky. V indickej prírodnej medicíne sa môžeme stretnúť s tvrdením, že je pohlavným orgánom rastliny. Najčastejšie sa však stretávame s prívlastkami ako životodarná energia, krv, duša rastliny, či jej životná sila. My vám ho odporúčame prostredníctvom vyjadrení aromaterapeutky Márie Molnárovej ako inšpiráciu na zdravý darček pre vašich blízkych od 0 do 99 rokov.

Čo je esenciálny olej?

Je to vonná prchavá látka, ktorá sa získava z rôznych častí siličnatých rastlín: z kvetov, listov, koreňov, kôry, stoniek, plodov, ihličia, dreva a šišiek. Ak by sme chceli exaktné pomenovanie, tak esenciálny olej je vlastne plynnou látkou, pretože v otvorenej fľaštičke olej veľmi rýchlo vyprchá bez zvyšku. Každý olej je zložený z 50 až 500 chemických zlúčenín, štruktúrou zodpovedá konkrétnej vlastnosti oleja, či už je to farba, hustota, vôňa, alebo terapeutický účinok. Esenciálny olej plní pre svoju rastlinu funkciu imunitnú. Chráni rastlinu pred vonkajšími škodcami, hmyzom, zvieratami, baktériami, hubami a lieči rany či poškodenia rastliny. Pomáha vzdorovať rôznym mikróbom, ale na druhej strane dokáže priťahovať určitý druh hmyzu, ktorý rastlinku opelí. Esenciálny olej tiež chráni rastlinu pred ultrafialovým žiarením a inými stresujúcimi faktormi.

Prečo funguje esenciálny olej aj na ľudí?

Esenciálny olej je tukového zloženia s veľmi riedkou štruktúrou a mikročasticami, ktoré dokážu hravo preniknúť cez ľudskú pokožku do tkaniva, krvného obehu, svalu, až do ľudskej bunky, ktorá je tiež obalená tukovou membránou. Tá však nepredstavuje pre esenciálny olej žiadnu prekážku, a preto sa dokáže realizovať, teda vytvárať zdravé imunitné prostredie tak v živej ľudskej bunke, ako aj v pôvodnej rastlinnej. Esenciálny olej je organický, získava sa z rastliny veľmi šetrnou metódou v čase jej najproduktívnejšieho obdobia, preto je silno koncentrovaný a jeho životná sila je zachovaná ešte mnohé roky v uzatvorenej fľaštičke.