Pád dieťatka – ako postupovať?

Niekedy stačí sekunda nepozornosti a dieťatko môže spadnúť z postele, zo sedačky, z pultu na prebaľovanie, bicykla či preliezačky na zem. Pohroma pre rodičov vidieť a zažiť také niečo, no netreba hneď podliehať prehnanej panike.

Možno sa budete čudovať, no aj v našom hlavnom meste počítajú pády detí niekedy v desiatkach, a to v rámci jedného dňa. „Nedávno sa nám stala takáto nepríjemnosť: 9-mesačný syn spadol z manželskej postele vysokej 60 cm. Dopadol na koberec tvárou k zemi a nasledoval desivý plač. Bola to sekunda a nemohla som tomu uveriť“, opisuje svoju skúsenosť Lenka z Bratislavy. „Našťastie sa po chvíli utíšil a okrem drobnej odreniny z koberca na jeho čele som nevidela žiadne iné zranenie. S manželom sme sa však pre istotu vybrali na detskú pohotovosť, kde röntgen hlavičky nepotvrdil žiadne anomálie. Synčeka sme mali na odporúčanie lekára v pokojovom režime ešte dva dni bez televízora či prudkého a blikajúceho svetla. Našťastie sa teda nič nestalo, no prekvapilo ma, že sme v ten deň boli už 12-ty v poradí, komu spadlo dieťatko. Dokonca tam bola mamička s 5-týždňovým bábätkom“, dodáva Lenka. Je preto na mieste myslieť na svoje ratolesti a nenechávať ich bez dozoru ani len na okamih, keďže nikdy neviete, čo sa môže stať.

Pri páde postupujte nasledovne:

  • Nepodliehajte prehnanej panike – stres ani nervozita zatiaľ nikomu nepomohli. Skúste postupovať s chladnou hlavou, pretože akýkoľvek emocionálny prejav môže vyvolať reťazovú reakciu aj u dieťatka.
  • Urýchlene skontrolujte dieťatko, zapamätajte si polohu, v akej ste ho našli a snažte sa utíšiť jeho plač. Ak je v bezvedomí, snažte sa o jeho prebratie. Skontrolujte, či dýcha a či má pulz, prípadne či nemá zapadnutý jazyk.
  • Aké vonkajšie zranenie má dieťatko? Snažte sa mu ho/ich ošetriť čo najskôr, najmä, ak mu rana krváca. Je však dôležité vedieť rozlíšiť, či ide len o „rozbité“ kolienko, alebo vážnejší pád na hlavu a podobne. Takisto zistite, či náhodou nemá výron či zlomeninu, dané miesto aspoň provizórne zafixujte.
  • Dieťatko dajte do stabilizovanej polohy a sledujte, či nenastávajú niektoré zo sprievodných reakcií, ako napríklad zvracanie, či dieťa nie je príliš malátne, zadumaný pohľad a podobne.
  • V prípade, že sa vyskytne niektorý neprirodzený sprievodný jav, okamžite vyhľadajte rýchlu lekársku pomoc, prípadne kontaktujte číslo 112 za účelom vyhodnotenia situácie a možného zavolania rýchlej lekárskej pomoci pre prípad, že by išlo o otras mozgu alebo vnútorné zranenie či krvácanie.
  • Ak sa rozhodnete pre návštevu oddelenia lekárskej pohotovosti pre deti, s najväčšou pravdepodobnosťou vás najskôr vyšetrí ambulantný lekár/chirurg, ktorý následne odporučí ďalšie kroky. Najčastejšie ide o röntgen postihnutej oblasti/hlavy/končatiny, aby sa vylúčilo vnútorné zranenie. Pokiaľ nenastanú žiadne komplikácie, zvolená bude domáca liečba v pokojovom režime. V prípade ďalšieho nálezu odporučí lekár dieťatku hospitalizáciu na lôžkovom oddelení.

Neobviňujte sa

Človek má v danej situácii tendenciu obviňovať sa z toho, čo sa stalo. Iste, v niektorých prípadoch sa dalo tomu možno zabrániť, no v mnohých je to nepríjemná zhoda náhod. Tým, že sa budete trestať, si určite nepomôžete. Sme len ľudia a ľudia robia chyby. Dôležité je zobrať si z danej situácie ponaučenie do budúcna a popremýšľať, čo spraviť inak a lepšie, aby sa to už nezopakovalo.