Tip na stanovačku s deťmi

Stanovačku s dcérami – 6 rokov a 1,5 roka sme plánovali už dlhšie, len nám nejak nevychádzalo počasie. Nakoniec sme si vybrali termín cez predĺžený víkend na začiatku júla.

Voľba bola jednoznačná – okolie rakúskeho Neusiedler See, keďže sme to chceli spojiť s bicyklovaním. Staršia dcéra už bicykluje na svojom, tá mladšia sa vyváža v cyklovozíku.

Jazero je veľké, kempov bližšie či ďalej od pláží je veľa. Vybrali sme si kemp vzdialený cca 1 hodinu od Bratislavy – Campingplatz Oggau.

V piatok ráno sme sa zbalili, naložili na auto bicykle a vyrazili sme. Pri plánovaní treba myslieť aj na to, že v nedeľu sú v Rakúsku obchody zatvorené, je potrebné sa potravinami zásobiť deň vopred.

Kempingy v Rakúsku sú upravené, sociálne zariadenia sú v ukážkovom stave. Naozaj čisté. Teplú vodu v sprche spustíte pomocou karty, ktorú dostanete pri check-ine. Teplá voda tečie 6 minút a zaráta vám to 80 centov. Ak zvládate chladnú sprchu, máte to bez poplatku :o).

Nachádza sa tu aj vanička na kúpanie malinkých detí. V budove je tiež polička s knihami a detskými hrami – napr. puzzle, hra, pri ktorej nepotrebujete vedieť po nemecky.

V kempe sú chatky a stojiská na stany či karavány. Jednotlivé stojiská sú ohraničené živým plotom a stromami, sú pokosené a priestorovo veľké. Väčšina obyvateľov kempu mala obytné karavány alebo veľké rodinné stany vybavené aj terasami. Náš mini stan pre 3 osoby tam pôsobil ako chudobný príbuzný. V kempe bolo počuť hlavne nemčinu, ale aj češtinu. Našli sa tu rodinky s malými deťmi aj seniori.

Výhodou týchto kempov je to, že susedia s kúpaliskom – či už s bazénmi alebo plážou pri jazere. Ten náš mal kúpalisko s 3 bazénmi – detský s úplne plytkou vodou, bazén s toboganom a plavecký bazén so skákacími mostíkmi. Samozrejmosťou je pekný trávnatý areál, detské ihrisko a bufet.

Ako bonus pre malých milovníkov lietadiel tu vidieť lietadlá každých päť minút, keďže je to celkom blízkom letiska.

Pri pobyte od 2 nocí dostanete karty Neusiedler see card, s ktorými máte vstupy na kúpaliská bezplatné. A nielen do toho pri vašom kempe, ale pri celom jazere. Okrem vstupov na kúpaliská a pláže karty umožňujú zľavy alebo aj bezplatné vstupy na rôzne atrakcie, prepravu loďou a pod.

Do kempu sme dorazili niečo po 14-tej. Stihli sme si rozložiť stan a zvyšok dňa sme strávili na kúpalisku a večeru sme si uvarili na našom novom kempingovom variči. Osprchovali sme sa a prvú noc v stane sme mali pred sebou. Nechýbala rozprávka na dobrú noc prečítaná v stane s čelovkou.

Druhý deň sme vyrazili na bicykle. Cieľ – mestečko Rust vzdialené 9 km, so zachádzkou do kameňolomu St. Margarethen. Kameňolom je nad mestom, takže trasa bola do kopca, väčšinou len mierneho, ale pred koncom bol jeden krátky „smrťák“. Dcéra si to vyšľapala vedľa bicykla. Mladšia si v cyklovozíku pospala. Cestou sme prechádzali okolo Family parku – najväčší zábavný park v Rakúsku. Bolo počuť detské výskanie a občas sme ponad stromy zazreli niektoré z výškových atrakcií.

V kameňolome je možnosť organizovanej prehliadky, ale iba jedenkrát denne – 10:30. To sme, žiaľ, nestihli. S kartou máte bezplatný vstup. Takže sme si len pozreli okolie, trochu nakukli do kameňolomu a pokochali sa výhľadom na jazero. V kameňolome organizujú aj operné vystúpenia, čo musí byť v tomto prostredí po zotmení určite úžasné.

Doplnili sme si vodu a spustili sa dole do mesta, presnejšie k jazernému kúpalisku v Ruste. S kartou sme mali vstup bezplatne. Okrem jazernej pláže tu sú tiež bazény – malý detský a väčší s toboganom. Bufet nebol nič moc, ale boli sme hladní. Treba sa pripraviť ešte na to, že na pláži stretnete aj husi, takže na trávniku po nich ostávajú stopy.

Pár hodiniek na pláži a potom cesta bicyklami späť, osvieženie na našom kúpalisku, uvariť rýchlu večeru, sprcha, čítanie rozprávky a spať. My rodičia sme sa po uspaní detí tešili na pivko pred spaním, prekvapivo však už bola reštaurácia zatvorená. Tak sme zaľahli k deťom.

Odhlásiť sa z kempu stačí do 17-tej, takže po raňajkovej kaši sme autom vyrazili do mesta Mőrbisch, cca 17 km. Je tu tiež kúpalisko s bazénmi a jazernou plážou. To sme však nevyužili. Kúpili sme si lístky na loď do mestečka Illmitz, ktoré je vzdialené cca 20 minút. Loď premáva každú pol hodinu a prepraviť sa dajú aj bicykle. Na lístky máte s kartou 50 % zľavu.

Deň bol dosť veterný, ale dalo sa sedieť vonku. V Illmitzi je prístavisko hneď pri pláži. Táto pláž sa nám páčila naviac. Pláž nemala pozvoľný vstup do vody, ale pozdĺž bol múrik, na ktorom sa v tomto vetre lámali vlny. Vyzeralo to skvele. Do vody sa dalo dostať po schodoch, ktoré boli cca každých 50 metrov. Táto časť jazera je určená asi skôr pre vodné športy, ale okúpať sa tu dalo.

Na okraji je však chutná detská plážička s tieňom, bez múrika a ohraničená drevenými kolmi, takže aj keď všade sú vlny, tu je voda kľudná a vysoká maximálne niečo nad kolená.

Tráva je čistá, keďže tu nie sú divé husi. Je tu krásne detské ihrisko, ktorého súčasťou je aj vodná zostava, kde si deti vedia podľa vôle prepúšťať vodu dvoma korýtkami a vytekajúca voda rozkrúti malý vodný mlyn. Neďaleko je aj kúpalisko s bazénmi, to sme však nestihli navštíviť. Určite nabudúce.

Priamo na pláži sa nachádza reštaurácia. Jedlo bolo veľmi chutné, čo sme po včerajšom bufete ocenili. Ešte malý milý detail, jedálny lístok bol okrem nemčiny a angličtiny aj v slovenčine. Bol to síce iba google translate, ale poteší, keď po nemecky nerozprávate.

V blízkosti je aj národný park Seewinkel s pozorovateľňami vtákov. Vstup s Neusiedler Card je zadarmo. Sú tu cyklotrasy dlhé do 20 km. Ani to sme však nestihli, naplánujeme budúci rok.

Plavba späť do Morbischu a jazda autom do nášho kempu, zbaliť stan, odhlásiť sa a cesta domov.

Naša prvá stanovačka s deťmi dopadla nad očakávania. Páčila sa rodičom aj deťom. Takže predsavzatia do budúcna – zopakovať si to každý rok, vždy na inom mieste v tejto destinácii až prejdeme celé jazero. Naše deti sú vo veku, kedy sa im to páči a to asi nepotrvá večne. Keď z nich budú pubertiačky, asi už z takéhoto výletu nebudú až tak nadšené. Ale kto vie…

A určite dokúpime nejakú tú kempingovú výbavu vrátane veľkého rodinného stanu.

Vybavenie kempu:

  • reštaurácia
  • malé potraviny
  • sociálne zariadenia
  • sprchy
  • umyvárka riadov
  • práčovňa
  • detské ihrisko
  • 15 min. pešo prístav jácht; možnosť prenajatia loďky