Ako správne čítať nápisy na obaloch detskej kozmetiky?

Oplatí sa to nielen pri potravinách, ale aj pri výživových doplnkoch a kozmetike – čítajte pozorne zloženie na obaloch výrobkov! Obzvlášť tých, ktoré sú určené pre deti. Ako sa v spleti neznámych a cudzích výrazoch vyznať? Ako mať istotu, že pri starostlivosti o pokožku svojej ratolesti používate len to najlepšie? Ponúkame vám stručný návod a rady pediatričky.

Detská pokožka je tenká a citlivá, preto k nej treba pristupovať naozaj opatrne a vyberať si iba prípravky s kvalitným a šetrným zložením. Vysvetľuje pediatrička MUDr. Alica Kubinská z Banskej Štiavnice: Koža je vlastne najväčší orgán, ktorý je potrebné správne ošetrovať.

Kozmetika nemusí byť nadmieru voňavá, hlavne nech je chemicky čistá.“ Pri jej výbere dbajte o to, aby sa jemná detská pokožka zbytočne nezaťažovala chemickými a syntetickými látkami. Ktoré sú to? Pokračuje MUDr. Kubinská: V zložení kozmetiky pre dieťa by nemali byť prítomné parabény, syntetické farbivá, parafenické uhľovodíky, rôzne bielidlá, fosfáty.“

Dajte na odporúčanie

Ak máte chuť si to celé zjednodušiť, zamyslite sa, kto vám kozmetiku odporučil. Hoci je legislatívne predpísané uvádzať zoznam zložiek výrobku v latinskom jazyku, pre laikov sú takéto označenia pomerne nezrozumiteľné. Čomu však určite rozumiete, je odporúčanie. Logo „Odporúčané Slovenskou pediatrickou spoločnosťou“ na obale detského kozmetického prípravku je jasným signálom, že s touto kozmetikou je všetko v absolútnom poriadku. „Odporúčané pediatrami“ znamená, že výrobok spĺňa najprísnejšie kritériá na kvalitu a je dostatočne šetrný pre citlivú a jemnú detskú pokožku, rovnako aj symbol „od narodenia“. MUDr. Alica Kubinská hovorí, že vysoká cena nie je automatickou zárukou dobrej kozmetiky: „Pre kvalitné prípravky netreba chodiť ďaleko, nemusí ísť o zahraničné značky. Aj na Slovensku máme špičkovú detskú kozmetiku, napríklad od tradičného výrobcu. Slovenská kozmetika Bupi spĺňa prísne kritéria a táto značka je zárukou, že ste pre svoje dieťa vybrali kozmetiku bez zaťažujúcej chémie, s účinnými prírodnými zložkami, a navyše odporúčanú slovenskými pediatrami.“

Vo svojej praxi sa pediatrička stretáva aj s prehnanou starostlivosťou: „Mamičky majú často pocit, že dieťatko treba denne celé namydliť, hlavičku aj telíčko – to nie je potrebné, stačí opláchnuť čistou, primerane teplou vodou a umyť mydlom zadoček. Taktiež nie je vhodné natieranie celého tela olejom, dieťatko treba jemne osušiť a natrieť kozmetikou okolie genitálií a miesta, kde sa môže koža zapariť.“ A čo hovorí lekárka na každodenné kúpanie bábätiek? „Je to individuálne, ale považuje sa za správne kúpať dieťa aspoň každý druhý deň, záleží aj od počasia, od činnosti detí, od ročného obdobia. Deti boli vo vode 9 mesiacov a voda znamená život. Čistá voda s troškou detského mydla na zadoček neublíži.“

Pripájame vysvetlenie často nezrozumiteľných výrazov z obalov detskej kozmetiky:

  • Látky ropného pôvodu

Práve sa vám uľavilo, že niečo ako „ropa“ by ste si v zložení určite všimli a na svojom dieťati nikdy nepoužili? Takže ako môžu byť v zložení ešte označené? Parafín alebo vazelína plus ďalšie alternatívy – najčastejšie označované ako parrafinum, paraffinum liquidum, petrolatum, vaselina alebo mineral oil. Upchávajú póry na pokožke, tá prirodzene nedýcha a výsledkom môže byť podráždenie.

  • Parabény

Obzvlášť diskutované konzervanty, ktoré sú možným spúšťačom alergií a ekzémov.

Spoznáte ich pod označením Methylparaben, Propylparaben, Etylparaben a Butylparaben. Dnes už nie je neobvyklé, že na prednej strane šampónu, krému a inej voňavej dózičky svietia dobre viditeľné nápisy „bez parafínov a bez parabénov“. To však nie sú jediné zákernosti, ktoré na nás v lákavej fľaštičke kozmetiky číhajú. Čítajte ďalej!

  • Silikóny

Pri študovaní zloženia na obaloch (nielen) detskej kozmetiky sa im radšej oblúkom vyhnite. Najjednoduchším trikom ako ich v zložitých nápisoch rozoznať, je sledovane koncoviek -cone, -thicone, -thiconol, siloxane, -silane. Tieto látky rovnako upchávajú póry, blokujú prirodzené funkcie pokožky a môžu spôsobiť podráždenie, ba až ekzém.

  • Polyethylenglykol

Býva označovaný ako PEG a pod touto skratkou sa skrývajú syntetické emulgátory, ktoré môžu spôsobovať alergie pokožky a pri styku s očami aj podráždenie očí.

  • Propylenglykol

S týmto rozpúšťadlo sa pomerne často stretávame najmä v kozmetike pre dospelých. Podľa najnovších výskumov úzko súvisí s potenciálnymi alergiami. Ak sa chcete alergickým prejavom vyhnúť, radšej sa ubezpečte, že váš vysnený produkt ho neobsahuje – alebo ho vyberte z nákupného košíka ešte pred príchodom k pokladni…

  • Ftaláty

Skratky to istia – keďže netušíte, čo znamenajú, ľahko ich prehliadnete. Takže pozor na dôležito znejúce skupiny písmen ako DBP / DMP / DEP / DEHP. Sú to veľmi nebezpečné látky pre telo aj pre životné prostredie. Pri ich dlhodobom používaní v kozmetike môžu dokonca poškodzovať aj vnútorné orgány.

Ešte jedna dobrá a dôležitá rada pediatričky na záver. Dieťatko treba denne osviežiť, ak nie kúpeľom, tak použitím správnej vlhčenej utierky. Ich výber je nesmierne dôležitý! Ideálne sú bez alkoholu a s jemným parfumom bez alergénov, prípadne úplne bez parfumu (ako jediné celkom neparfumované vlhčené utierky sú Bupi BABY Ultra Soft). Vďaka obsahu pantenolu napomáhajú regenerovať podráždenú pokožku zadočka. Pri používaní utierok na zadoček je veľmi dôležité nebaliť do plienky ešte vlhkú pokožku, ale nechať zadoček dostatočne vyvetrať.

V spolupráci s MUDr. A. Kubinskou spracovala D. Krommelová