Otec Marek Majeský: “Mať Emu je úžasné”

Herec Marek Majeský sa dozvedel o tom, že bude otcom v čase, keď sa aj on sám akoby "narodil" pre slovenské televízne seriály. V Ordinácii v ružovej záhrade práve pôsobil v úlohe primára gynekologického oddelenia, a v súkromnom živote jeho manželke Janke jednoduchý tehotenský test potvrdil radostnú predtuchu.

Onedlho štvorročná Ema prišla na svet 23. júla, teda počas divadelných prázdnin. Rodičia – obaja herci – mali preto dosť času tráviť chvíle veľkého očakávania intenzívne spolu. Až prišiel deň, keď ich na jednej z kontrol lekár prekvapil. Oznámil im, že deň D je tu, nech sa mamička vráti domov pobaliť si tašku a obratom sa vrátila, pretože bábätko sa o pár hodín narodí. “Boli sme zaskočení, veď nič také, o čom sme dovtedy čítali a počuli, tomu nenasvedčovalo,” usmieva sa Marek a jedným dychom spomína na udalosť, ktorá predsa len mohla radostnú udalosť vyvolať.

foto-magdalena-wirth-majesky_009

Počiatok s DiCapriom

“Večer predtým sme boli s manželkou v kine na premiére filmu Počiatok s Leonardom DiCapriom. Bola tam skvelá atmosféra, pokiaľ ide o názov filmu – v našej situácii ako pre nás stvorený, len hudba bola taká hlasná a dramatická, až sme si hovorili: ak toto Emku neprivolá na svet, tak potom už nevieme čo…”

Marek napokon strávil s manželkou v pôrodnici celé popoludnie, aj zvyšok večera. Nič na tom nezmenila ani lákavá ponuka kolegu herca Roba Jakaba, tiež dobre známeho z televíznej obrazovky. “Prišla mi od neho esemeska, že práve oslavuje v meste svoje narodeniny,” spomína Marek, ktorý pozvanie síce neprijal, ale prisľúbil dvojitú oslavu s tým, že sa mu o chvíľočku narodí dcéra. “Odvtedy si pamätám, kedy Robo Jakab oslavuje narodeniny,” smeje sa Marek.

Otec pri pôrode

Marek nechal rozhodnutie o svojej prítomnosti pri pôrode na manželku Janku. Bez dlhého zvažovania sa dohodli, že výnimočnú chvíľu príchodu ich dcérky na svet chcú zažiť spolu. “Myslím si, že je to pre každého osobné a veľmi intímne rozhodnutie. Pre mňa byť pri pôrode znamenalo veľa, bolo to niečo úžasné. Človek môže vidieť dokumentárne filmy, byť obklopený deťmi, sám som krstným otcom bratových detí, ale byť pri tom, ako prichádza na svet vlastný potomok, vlastná krv, to je niečo nepomenovateľné,” hovorí Marek.

foto-magdalena-wirth-majesky_004

Prvý a posledný lev

Marek a jeho Emka “rámcujú” znamenie Leva. Tak situáciu s dátumom svojich a dcériných narodenín pomenoval sám spokojný otecko. Ema sa totiž narodila 23. júla, on má narodeniny 23. augusta. Ale ako správny gentleman si Marek pamätá aj iné dôležité roky a dátumy: S Jankou sa zoznámili na jeseň 2004, v máji 2005 z toho bola láska, na Valentína 2007 mali zásnuby a do roka sa vzali. Emka sa narodila v júli 2010. Dovtedy žili Janka a Marek veľmi príjemným a pohodlným životom mladých manželov a neplánovali na tom ešte nič meniť. Zmena prišla sama, prirodzene a nečakane. “Narodilo sa nám dieťa a my sme si postupne zvykali na to, že sme už traja, a že to odteraz bude takto fungovať,” spomína Marek na prvé pocity.

Rodinná hitparáda

Do úlohy otca sa prepracúval opatrne. Nebol z neho suverén, ktorý hneď vie, ako bábätko chytiť, prebaliť či okúpať. V prvých týždňoch je tou najdôležitejšou podľa Mareka matka. Otecko sa zapája do všetkých nevyhnutných činností až trochu neskôr. “Nikdy som však nemal pocit, že som kvôli dieťaťu odstrčený na vedľajšiu koľaj. Aj keď úplne pochopiteľne sa v našej rodinnej hitparáde na prvej priečke okamžite ocitla naša dcéra,” smeje sa Marek a dodáva: “Určite je neskôr potrebné, aby si tí dvaja dospelí, teda rodičia, dokázali nájsť čas aj sami  na seba. Považujem to za veľmi dôležité a my to robíme vedome programovo.”

foto-magdalena-wirth-majesky_005

Ema má kolektív

Od dvoch rokov chodí malá Ema do škôlky. Hoci sa vyskytlo pár pochybovačov, ktorí rodičov Majeskovcov od tohto kroku odhovárali, oni to vyskúšali. Emka má doma láskyplné zázemie, ale aj v škôlke sa jej od začiatku páčilo. “Má rada kolektív. Videli sme, aké veľké pokroky robí, naberala vedomosti, zručnosti, rozprávala, je z nej veľký extrovert,” pochvaľujú si rodičia. Škôlka, kam Ema chodí, je súkromná. Detí je v triede menej a učiteľky sa im tam venujú intenzívne.

Rodičovstvo na prvom mieste

S veľkým uznaním sa Marek vyjadruje o svojej manželke Janke, ktorá je rovnako herečka. “Je obdivuhodná v tom, ako prirodzene podriadila všetko, vrátane svojej kariéry, materstvu.” Aj teraz, keď už Emka chodí do škôlky, prijíma Janka iba pracovné ponuky, ktoré sa dajú zosúladiť s rodičovskými povinnosťami. “A pritom nemá pocit, že by jej rodina a dieťa uberali zo sebarealizácie. Snímam pred ňou klobúk! Myslím si, že táto Jankina vyrovnanosť a spokojnosť sa potom odráža aj na vzťahu Emky k nám, na jej prejave a na tom, aká je – podľa mňa úžasná,” uzatvára Marek.

Čo z nej vyrastie?

Marekova dcéra je vo veku, keď sa zaujíma o všetko. Okrem tancovania a plávania sa venuje aj korčuľovaniu. Marekov brat Boris, bývalý hokejista, teraz učí a trénuje deti, takže aj neter Emka je jednou z jeho zverenkýň. “Neznamená to ale, že dcére ideme určovať smer, akým sa má uberať,” hovorí Marek. “Skôr sme zástancami výchovy, pri ktorej ukážete dieťaťu viacero možných ciest, z ktorých si samo vyberie. A potom ho treba podporovať v tom, čo ho naozaj baví a zaujíma.”

foto-magdalena-wirth-majesky_001

Zázemie

Marek bol vychovávaný v kompletnej rodine, má brata, ktorý si tiež založil rodinu. “Sme takto naučení fungovať a dodnes sa snažíme dodržiavať náš rodinný zvyk – každú nedeľu sa stretnúť u našich rodičov pri nedeľnom obede,” vysvetľuje Marek. Rodina je pre neho symbolom súdržnosti a spolupatričnosti. Vždy mal silný pocit, že je jej súčasťou.

“Aj mne sa podarilo založiť si šťastnú rodinu. Znamená pre mňa zázemie, istotu a som mojim najbližším vďačný za podporu, ktorú vnímam a cítim.”

[dropcap type=”1″]F[/dropcap]Milan Illík

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Oľga Belešová

 

Deň, keď som sa stal otcom – Romantika sa nekonala