Dôležité rozhodnutia pred pôrodom

Obrázok od Fernando Zamora z Pixabay

Deň D sa blíži a vy máte plnú hlavu otázok. Pomôžeme vám na ne nájsť odpovede.

Výber pôrodníka

Príjemná atmosféra a priateľský prístup personálu pomáhajú mamičkám ľahšie zvládnuť príchod bábätka na svet. Preto sa viaceré z nás rozhodnú zazmluvniť si pôrodníka. Dôvody pre výber lekára sú však aj iné:

• plánovaná sekcia,
• komplikované tehotenstvo,
• zlé skúsenosti počas predchádzajúceho pôrodu,
• pôrodný plán.

Iné z nás si zasa myslia, že zazmluvnenie lekára je zbytočné a poplatok 300 EUR dokážu využiť rozumnejšie.

Pozn.: Napriek tomu, že ste s lekárom podpísali zmluvu, môže sa stať, že sa k pôrodu nedokáže dostaviť.

Výber detského lekára

Keď hľadáte pediatra, vyberáte si človeka, s ktorým by ste si mali rozumieť a ktorému budete dôverovať. Najbližšie roky bude totiž kontrolovať vývoj a zdravie vášho dieťatka. Preto o pomoc poproste kamarátky z vášho okolia alebo si prezrite názory maminiek na internete.

Môžete tiež navštíviť priamo ambulanciu. Ak sa vopred ohlásite, lekár/ka vám určite rada odpovie na všetky zvedavé otázky:

• Kde prebehne prvá návšteva?
• Je ordinácia vybavená špeciálnymi prístrojmi (CRP, otoskop…)?
• Je možné zdravotný stav konzultovať i cez telefón?
• Dá sa objednať na konkrétny termín?

Výber pôrodnice

Nájsť tú pravú pôrodnicu nemusí byť jednoduché. Pri jej výbere by ste mali zvážiť viacero otázok:

• ako je ďaleko od domu?
• má zmluvu s mojou zdravotnou poisťovňou?
• môžem si zazmluvniť lekára a bude akceptovať pôrodný plán?
• môžem mať pri pôrode doprovod?
• podajú mi epidurál, ak oň požiadam?
• podporuje pôrodnica bonding a dojčenie?

Odpovede môžete nájsť na internete, u iných mamičiek či priamo v pôrodnici. Ak pôrodnicu navštívite osobne, popremýšľajte, či ste sa cítili príjemne a či bol personál priateľský.

Pôrodný plán

,,Želáte si epidurál? Odmietate nástrih hrádze? Chcete otecka pri pôrode?“ Tieto i mnohé ďalšie otázky víria pred pôrodom v hlave nejednej z nás. Ak na ne poznáte odpovede, zaznačte si ich na papier. Tak vzniká pôrodný plán. Zoznam vašich túžob a očakávaní napíšte v bodoch, ktoré budú stručné a prehľadné. Personál to určite ocení.

Pôrodný plán preberte s pôrodníkom alebo personálom ešte pred pôrodom. Myslite však na to, že ak sa počas príchodu dieťatka vyskytne neočakávaná komplikácia, personál sa musí postarať v prvom rade o dieťatko a vás. Ak máte požiadavky i na novorodenecké oddelenie, napíšte ich na ďalší papier a odovzdajte ho ošetrujúcemu pediatrovi.

Ako si zostaviť pôrodný plán nájdte v článku Pôrodný plán: všetko čo o ňom potrebujete vedieť.

Otecko pri pôrode

Niektoré páry od začiatku vedia, že narodenie bábätka chcú prežiť spolu. Iné sa nevedia rozhodnúť do poslednej chvíle. Ak ani vy neviete nájsť odpoveď, pozrite si spolu pôrod na internete. Budúci otecko bude mať čas zážitok spracovať, bude vedieť čo má očakávať a ľahšie sa rozhodne. Ak však bude strach silnejší ako on, netlačte na neho. Vystresovaný, podráždený partner vám pri pôrode nepomôže.

Viac o prítomnosti otca pri pôrode nájdete v článku Prítomnosť otca pri pôrode – pohľad muža a ženy.

Pozn.: Váš doprovod musí pred pôrodom v niektorých pôrodniciach absolvovať psychofyzickú prípravu v pôrodnici. Tam vám tiež povedia, ako je to s doprovodom počas pandémie.

Epidurál

Epidurálna analgézia je považovaná za najúčinnejšiu metódu tíšenia pôrodných bolestí. Epidurál zavádza anestéziológ, keď je bránka na krčku maternice otvorená na 3 až 4 cm a kontrakcie sú pravidelné. Budúca maminka sedí s ohnutým chrbátom a lekár pomocou ihly zavedie do epidurálneho priestoru v chrbtici tenkú hadičku, cez ktorú budete dostávať lieky. Tie začnú účinkovať do 20 minút a pôsobia 60 až 90 minút. Potom môžete požiadať o ďalšiu dávku liečiv.

V súčasnosti je epidurálna analgézia bezplatná. Ak však o ňu chcete počas pôrodu požiadať, musíte počas tehotenstva absolvovať krvné odbery i stretnutie s anesteziológom.

Odber pupočníkovej krvi

Uvažovali ste, či dieťatku uzatvoríte životnú poistku? Popremýšľajte tiež o odbere pupočníkovej krvi. Krv z pupočníka totiž obsahuje krvotvorné kmeňové bunky a iné zložky, ktoré sa v organizme v rovnakom zložení už nikdy viac neobjavia. Práve tieto bunky lekári v zahraničí i u nás využívajú pri liečbe napr. hematologických i onkologických ochorení. Odborníci uvádzajú, že pravdepodobnosť použitia vlastných krvotvorných kmeňových buniek na liečbu počas života je 1:400.

Prebiehajúce klinické štúdie overujú ich účinnosť pri liečbe veľkého množstva ďalších ochorení. Odber krvi z pupočnej šnúry je bezpečný, bezbolestný a vykonávajú ho všetky slovenské pôrodnice.

Nadštandardná izba po pôrode

Ak túžite prvé dni so svojim bábätkom prežívať v súkromí, nadštandardná izba je ideálnym riešením. Veľkým pozitívom je tiež toaleta a sprcha, ktoré sú súčasťou izby a vy ich po pôrode určite oceníte. Naopak negatívom je, že nadštandard si musíte zaplatiť. Priemerne vás takáto izba vyjde na 30 EUR/noc. Presnú cenu vám povedia vo vašej pôrodnici.

Bonding

V 70.rokoch americkí pediatri zistili, že medzi novorodeniatkom a mamou existuje jedinečný vzťah, ktorý trvá 12 hodín od narodenia. Bábätko dokáže samo aktívne nájsť bradavku a maminka získava energiu, ktorú počas pôrodu stratila. Súčasné výskumy potvrdili, že maminky, ktoré trávili prvé hodiny po pôrode s dieťatkom v kontakte koža na kožu lepšie zvládajú stres. Bábätká sa ľahšie adaptujú, menej plačú a lepšie prospievajú.

Dojčenie

Materské mlieko predstavuje pre novorodeniatko najvhodnejšiu výživu. Je tvorené optimálnou zmesou bielkovín, cukrov, tukov, vitamínov, minerálov a rastových faktorov. Mnohé výskumy potvrdili, že dojčené bábätká sú zdravšie a sú menej náchylné na rozvoj alergií a autoimunitných ochorení. Dojčenie upevňuje vzťah medzi dieťatkom a matkou a zvyšuje inteligenciu.

Vieme, že niektorým maminám sa napriek všetkej snahe dojčiť nedarí. Patríte medzi ne? Tak sa zamyslite, ako veľmi ste sa snažili a čo všetko ste vyskúšali! A hrdo si povedzte: Som najlepšia mamina na svete.

Kúzelné obdobie, kedy dieťatko rástlo pod vašim srdcom sa pomaly končí. Nahradí ho ďalšie. To, v ktorom vaše bábätko konečne budete držať v náručí a už nikdy nebudete sama. Želáme vám, aby ste na pôrod spomínali ako na krásny a jedinečný zážitok.