Niekedy stačí iba jeden gombík

V roku 1943 sa malé dievčatko opýtalo otca, prečo nemôže vidieť obrázok okamžite potom, ako stlačí gombík. Za iných okolností možno detinská otázka, no bola to práve ona, ktorá odštartovala jeden z revolučných vynálezov v oblasti fotografie. Otcom dievčatka bol totiž americký vedec Edwin Land a o päť rokov neskôr verejnosti predstavil prvý prístroj, ktorý pre vyvolanie záberov nepotreboval čiernu komoru – instantný fotoaparát.

Pán Land čoskoro založil firmu Polaroid, špecializujúcu sa na instantné fotoaparáty a niekoľko desaťročí bojoval o popredné miesta na trhu s fotoaparátmi. Následkom zväčšujúceho sa dlhu však Polaroid musel v roku 2001 zatvoriť svoje továrne a vyhlásiť bankrot. Dnes si síce Polaroid možno kúpiť v rôznych bazároch, ale s náplňami to budete mať ťažšie. Napriek tomu je dnes pre mnohých z nás slovíčko polaroid ekvivalentom fotografie, ktorú môžeme vidieť okamžite.

Myšlienka slávneho vynálezu  prežila

Japonská firma FUJI začala vyrábať digitálne fotoaparáty, ktoré v sebe zároveň skrývajú filmový pás. Sériu nových instantných zariadení vývojári nazvali INSTAX a umožňuje pozrieť si fotografie skôr, ako na obrazovke počítača – keďže vám ich v priebehu okamihu vytlačí.

Tajomstvo sa skrýva v spojení špeciálnych chemických látok na samotnom fotografickom papieri, citlivom na teplo. Ak by ste chceli tento už rýchly proces vyvolania fotografie urýchliť, pomôže skryť ju do tepla. Klasické mávanie fotkou pred nosom už nepomáha, ale dodáva to celému procesu tú pravú nostalgickú atmosféru a šmrnc, takže si to patrične vychutnajte! Je to váš okamih. V mysli a o chvíľu navždy, na fotografii.

Malé, ľahké, skladné, pekné

Presne také sú dnešné dovolenkové fotoaparáty. Stačí jeden obrázok, aby sme si dokázali dokonale vybaviť situáciu, ktorá by sa inak stratila v špirále netriedených spomienok. Pred dvomi dekádami sa nám za posteľou skrývali nevyvolané filmy, teraz nám zapĺňajú dátové disky počítačov zabudnuté priečinky plné záberov z výletov.

Čo tak ich opäť nahradiť fotkami v rodinnom albume, ktoré na seba nenechajú dlho čakať?

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Niky Korbačková a Advantage