Nevyhýbajte sa spoločnosti! Tehotenstvo predsa nie je choroba

Ako byť sexi, a pritom neodvratne rásť na objeme v očakávaní potomka, je rébusom žien vari odjakživa. Jedna je „taková“, druhá zas „maková“, dôležité však je, aby vo vás partner nachádzal tú istú, ak nie ešte príťažlivejšiu polovičku. Nepredstaviteľné? Ale kdeže! Nosíte pod srdcom spoločný plod lásky, a tak sa v prospech pohody a zovňajšku nechajte s vďakou rozmaznávať. Neoľutujete! Muži totiž milujú úlohu zbožňovaného ochrancu.

Doprajte si relax a pohodu

Dobrá psychika je najlepší základ na prípravu k rodičovstvu a najzručnejšia kozmetička. Pokiaľ sa dokážete v čase tehotenstva s prestavbou hormonálneho systému (ktorý s tehotenstvom súvisí) v tele spriateliť, bude z vás vyžarovať pokoj a krása. Nič však nechodí samo od seba, a to ani dôvod na nemiznúci úsmev. Narastajúca hmotnosť, zvýšené nároky na organizmus a s tým súvisiaca únava, dokážu zamávať  nejednou tehuľkou. Aj preto si doprajte činnosti, ktoré vás neunavujú a spôsobujú vám radosť a, naopak, vynechajte „požierače energie“. Žiadne vláčenie košov s bielizňou, tašiek s nákupom, nijaké diáre prepchaté termínmi pracovných schôdzok, či nárazové veľké upratovania. A obmedzte aj stretávanie sa s ľuďmi, ktorí vás oberajú o pozitívne myslenie neustálym ponosovaním sa. Zvoľnite tempo, nenahraditeľných predsa naozaj niet. Hoci vás tehotenstvo zastihlo na vrchole kariéry, je čas preladiť sa na iný mód. Naučiť sa postupne prijímať zmeny svojho tela, nálad, emócií. A všetky pocity sprostredkovať aj partnerovi. Veľa sa rozprávajte, objímajte, pohyby dieťatka doprajte pocítiť aj budúcemu ockovi. Tento čas je výlučne váš a vášho dieťatka, tak si budujte vzájomný súzvuk hneď od začiatku. Pokiaľ máte pochybnosti, či niečo z toho robíte správne, istotne vám prospeje psychofyzická príprava pre budúce mamičky, vedená vyškoleným zdravotníckym personálom. „Ja som na ňu zobrala aj svojho partnera. Najskôr sa bránil, čo bude robiť medzi „gúľajúcimi sa“ ženami, a nakoniec ma vďaka tejto príprave sprevádzal aj pri pôrode. A to napriek predchádzajúcemu odporu,“ pochvaľuje si Jana (32). Partner bol pre ňu pri najdôležitejšom okamihu v ich spoločnom živote veľkou oporou a navyše si túto úlohu priam užíval.

Chystajte hniezdo, ale nepreháňajte!

Hormóny, hormóny… Aj keď sa dušujete, že vami nezalomcujú, aspoň čiastočne sa tomu nevyhnete. Napriek tomu nedovoľte, aby vám príprava „hniezdočka“ pre dieťatko vyryla vrásky do čela.  Plánujte, ale nestresujte! Naopak. Rozmaznávajte sa a nechajte sa rozmaznávať. A na príchod dieťaťa sa pripravujte v predstihu. V pokoji domova, listujúc v inšpirujúcich časopisoch, vnímajúc čarovnú atmosféru. Neváhajte do plánov zasvätiť aj svojho partnera. Predostrite mu svoje predstavy a vypočujte si aj jeho návrhy. Nakoniec, povedzme si pravdu, bez jeho pomoci nepremiestnite s „kengurím bruškom“ v izbe ani detskú postieľku! To, čo je prirodzené pre ženu v očakávaní, však nemusí byť až také úchvatné pre partnera. Skúste sa teda povzniesť nad to, že nežasne nad nádhernými detskými obliečkami či baldachýnom a postieľku neskladá už dva mesiace pred termínom pôrodu. Vyhýbajte sa konfliktom, spôsobeným vašou netrpezlivosťou a obavami z očakávania.  Partnerovo napätie z možno ešte nepoznaného nie je o nič menšie, než to vaše. Ak to neustojíte, možno budete spomínať na obdobie posledného trimestra práve tak, ako dnes už dokonca trojnásobní rodičia Ľuboš a Eva (37). „Keď som si uvedomila, že onedlho pribudne do našej domácnosti malé dieťa, chcela som riešiť všetko hneď a zaraz. Muža som naháňala do dokončenia detskej izby, hoci postieľku sme na prvé mesiace umiestnili do spálne. Ťahala som ho so sebou ešte aj na nákup závesov, vlny na detské svetríky a po večeroch som vypletala súpravičku pre bábätko. Nehovoriac o tom, že ak mal na mňa akúkoľvek požiadavku, musel jednoducho počkať kvôli „vyšším záujmom“. A tak čakal, až kým nám neprepadol voucher na vopred zakúpený výlet do Tatier, kam som sa na poslednú chvíľu rozhodla v siedmom mesiaci tehotenstva jednoducho necestovať,“ priznáva po desiatich rokoch neadekvátny postoj k svojmu prvému tehotenstvu Eva. „Veru, bola precitlivená, všetkého sa bála a hystérie sme si užili až-až. Chvalabohu, len čo sa stala mamou, všetky konfliktné situácie odzneli a pri ďalších graviditách sa podobný scenár už neopakoval,“ konštatuje s úľavou Ľuboš.

Nevyhýbajte sa spoločnosti

Dovolenka či posedenie s priateľmi, koncert, divadlo, večierok v práci,  svadba alebo narodeninová párty? Ani v tehotenstve, ak je bezproblémové, nie je dôvod upúšťať od predchádzajúcich aktivít. Zvlášť preto, lebo váš partner potrebuje do spoločnosti „protikus“.  Napriek únave a možno aj prvotnej nechuti premôžte v sebe malého ľadového medvedíka a doprajte partnerstvu (ba dokonca i malému človiečikovi vo vašom brušku) trochu úniku z každodennej reality.  Pokojný tanec, spev pri karaoke a priateľské rozhovory môžu vám, partnerovi a zatiaľ nenarodenému dieťatku pri ohľaduplnom zaobchádzaní iba prospieť. Vždy si však vopred overte, kam idete, aby ste sa neocitli v zle vetraných, cigaretovým dymom  a ľuďmi natrieskaných priestoroch. A pozor aj na chrípkové obdobie! Ak zvážite všetky „pre“ a „proti“, istotne nájdete spôsob, ako sa kultúrne a spoločensky vyžiť. Pretože – ak pozitívum vysielate, rovnakou kartou sa vám vráti. A zároveň nevyplašíte seba i partnera desivou predstavou, že život mimo spoločných štyroch stien sa očakávaním drobčeka nadobro končí. „Tehotenstvo som možno aj vďaka mladému veku, tesne pred ukončením vysokej školy, nepociťovala ako záťaž,“ hovorí Laura, dnes už dvojnásobná mama.  S dieťaťom na rukách a s úsmevom na perách išla dokonca aj na vlastnú promóciu. To, čo ju dostalo k úvahám o tom, že druhé tehotenstvo už nebude, bol nakoniec prístup rodiny k jej mamičkovskej úlohe. „Keď som chcela ísť vo štvrtom mesiaci tehotenstva s manželom na dovolenku,  obe budúce staré mamy vyplakávali, že sa mne a dieťaťu niečo stane.  A to isté robili, keď sme si chceli zájsť čo i len na koncert. Nakoniec pomohlo, že sme im o  výletoch za spoznávaním či kultúrou hovorili až dodatočne,“ hovorí Laura na margo toho, ako sa dajú riešiť aj zdanlivo neriešiteľné situácie. „Samozrejme,  vždy je to o zodpovednosti a zvážení možných rizík. Ten pocit naplnenosti vzťahu a vedomie, že tehotenstvo nie je choroba, však stoja za to,“ sprostredkúva na záver.  7

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Katarína Kopcsányiová