Nech sú deti čo najdlhšie deťmi

Viete, komu sa so svojimi boliestkami a radosťami zdôverujú vaše ratolesti? Najlepšou odpoveďou by pochopiteľne bolo, že ste to vy, rodičia. Dramaturgička RTVS pre detskú tvorbu Halka Marčeková však pozná aj televízneho škriatka, ktorý má priam v popise práce byť tu vždy pre deti, a byť na ich strane.

Volá sa Fidlibum. V jednom z televíznych štúdií v bratislavskej Mlynskej doline sme objavili fiktívnu redakciu, v ktorej poznajú odpoveď na všetky detské otázky PREČO. Redaktori Miška, Radomir a Alex (teda herci Miroslava Pavlíková, Radomir Milić a Alexander Maďar) spolu s bábkami – škriatkom Fidlibumom, psíkom Mopom a s počítačovou myškou (vodia ich bábkoherci Boris Bačík a Adriana Geričová) – nakrúcali v deň našej návštevy časť sobotnej relácie venovanú dinosaurom.

foto-illik-fidlibum_001

Listy plné bacilov

Fidlibum je u nás momentálne najstaršia cyklická zábavno-vzdelávacia relácia pre najmenších , ktorú televízia vysiela od roku 2008. „Keď som rozmýšľala o jej príprave, vedela som, že tam musia byť okrem živých hercov aj bábky,“ hovorí autorka, dramaturgička Halka Marčeková. „Sú totiž pre maličké deti tými najlepšími hrdinami. A naozaj, veľmi dobre sa s nimi zžili.“ V každej časti skúmajú redaktori jednu tému zo všetkých možných uhlov pohľadu, aby si malí diváci napokon sami vytvorili názor. „Niektoré témy nesmierne zarezonujú. Deti nám potom píšu a posielajú svoje kresby. Sila témy sa dopredu nedá presne odhadnúť, ale asi najatraktívnejšie boli doteraz pre deti bacily. Niekoľko mesiacov som dostávala listy plné bacilov,“ smeje sa dramaturgička Halka Marčeková. Vysoké Tatry, hrady, studne, tašky, čiapky, to sú len niektoré z množstva tém, ktoré zapôsobili a výrazne inšpirovali deti k vlastnej tvorbe.

S deťmi treba hovoriť

Televízia má deťom poskytovať orientáciu vo svete, v základných životných hodnotách prostredníctvom inšpirácie, vtipu, zábavy veselo, nie mentorsky. Je tá, čo prichádza s ponukou, ale je na rodičovi, čo svojmu dieťaťu vyberie, odporučí, na ktorý zaujímavý program upozorní. „A keď sa potom s dieťaťom o tom všetkom ešte aj porozpráva, je to ideálny model,“ hovorí Halka Marčeková.

Redakčný škriatok Fidlibum, ktorý je rovnako zvedavý ako deti, sa za tie roky stal ich skutočným kamarátom, zástupcom a dôverníkom. Veľa listov dostáva napríklad aj od detí, ktoré sú práve na liečení, sú zdravotne hendikepované a potrebujú sa v ťažkej chvíli niekomu zdôveriť.

Predstavme si redakciu

Herec Radomir Milić je predstaviteľ redaktora Radomira a prepožičal svoj hlas aj škriatkovi Fidlibumovi. S tvorbou pre deti má mnohoročné skúsenosti. Okrem iného sa podieľa aj na medzinárodnom projekte občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors. „Ako zdravotní klauni navštevujeme deti, ktoré sú dlhodobo hospitalizované a prostredníctvom humoru ich zbavujeme strachu, napätia a úzkosti v nemocničnom prostredí, kde im chýbajú najbližší.“

Škriatka Fidlibuma oživuje Boris Bačík, ktorý si zvolil bábkarinu pre jej zaujímavé výrazové prostriedky – výtvarno, hudba, tieňohra, symbolika, znaky. „V poslednom čase som sa dal kvôli dcére, ktorá už medzičasom má osemnásť, aj na spoluprácu s ochotníckym divadlom v Radošine. V divadle Hlavina (názov má podľa radošinského potoka) som natrafil na úžasných hercov a skvelých ľudí. Sú to nadšení amatéri, ktorí výborne hrajú. Cestujeme po Slovensku a určite nás uvidíte na niektorom z divadelných festivalov.“


foto-illik-fidlibum_002

Adriana Geričová je tiež bábkoherečka. V relácii Fidlibum vodí psíka Mopa a počítačovú myšku. Má však blízko aj ku kúzlam. Ako inak, veď je dcérou známeho kúzelníka Alexandra. „Keď som vyštudovala bábkarinu, na kúzlenie akosi nebol čas, ale teraz sa k nemu vraciam. Vzniká Kúzlikovo divadlo, kde chcem spájať kúzla s divadlom.“ Okrem toho Adriana učí na dramatickom odbore ZUŠ Jozefa Kresánka v Bratislave. „Mám teda od detí na našu televíznu tvorbu vždy aktuálnu spätnú väzbu.“

Alexander Maďar, čiže redaktor Alex, považuje deti za jedno z najvďačnejších publík, pretože reagujú spontánne a úprimne. „Keď ich niečo nezaujíma, dajú to hneď najavo. Nechceme byť infantilní, snažíme sa sprostredkovať im seriózne informácie hravou formou.“ Alex spolupracuje aj s Dezorzovým lútkovým divadlom, teda bábkovým divadlom pre dospelých, ktoré je na Slovensku unikátom. Spolu s

Miroslavou Pavlíkovou (redaktorka Miška) chodia hrať deťom do škôl a škôlok s vlastným divadielkom Žužu. „Deťom sa treba venovať a v súčasnej uponáhľanej dobe rodičia nemajú dosť času. Ja sa do práce vkladám celá, robím ju, ako by som to robila pre svoje deti. Deti treba nechať čo najdlhšie byť deťmi,“ hovorí Mirka, ktorá sa na Fidlibumovi podieľa aj scenáristicky.

Dobrá správa pre divákov

A nakoniec ešte radostná správa pre deti a ich rodičov. Brány dokorán otvoril animovanej tvorbe v RTVS seriál Mimi a Líza, o ktorom sme písali v prvom čísle nášho časopisu. Pokračuje zábavný vzdelávací seriál Mať tak o koliesko viac Ivana a Dávida Popovičovcov, naštartoval sa seriál Drobci režisérky Vandy Raýmanovej a Katka Kerekesová pripravuje veľký animovaný 3D sitcom Pavúky z rohu. Okrem cyklických relácií Fidlibum, Zázračný ateliér a Trpaslíci sa úspešne rozbehla aj nová vedomostná súťaž Daj si čas. Režisérka Mariana Čengel Solčanská nakrúca hranú historickú rozprávku Láska na vlásku, v prípravách sú hraný seriál pre deti Supersieť a koprodukčný film Rukojemník.

[dropcap type=“1″]F[/dropcap] Milan Illík

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Oľga Belešová