Farebnosť bývania

Ľudia sú rozliční a na každého pôsobí tá - ktorá farba úplne inak. Existujú univerzálne pravidlá v teórii farieb, no tie nám neporadia natoľko, aby farba v našom interiéri bola dokonalá... Bežne sa človek riadi pocitom. Vytiahne z mysle “poučku”, že oranžová je teplá farba a modrá je studená. Ide do predajne s farbami, dá namiešať oranžovú - veď to chcem pretepliť... Sýtych farieb sa zväčša bojíme, tak namiešame broskyňovú farbu, maliar ju namaľuje na všetky štyri steny - a my okrem toho, že cítime, že to nie je ono, máme izbu ako 70% (alebo viac?) slovenských domácností...

Inšpirujte sa v časopise

Skúste sa poprechádzať po záhrade, po parku a odpovedať si na otázku, akú atmosféru chcete dosiahnuť v interiéri.

Pokojnú? Dynamickú? Prijemnú? A čo pre mňa znamená slovo „príjemné“?

[pull_quote_center]Vyhľadajte si v knihe či časopise obrázok interiéru, ktorý sa vám veľmi, preveľmi páči. Pozrite si farebnú škálu na obrázku. Uvedomte si, aké farby, aké odtiene farieb tento obrázok obsahuje. Máme základ pre ďalšiu prácu – ale len základ.[/pull_quote_center]

Musíme si ďalej odpovedať na otázku, či chcem vymaľovať a zariadiť priestor a pár rokov mať od tejto činnosti pokoj a konečne mať pocit, že mám zariadenú izbu, alebo som typ človeka, ktorý má rád zmeny a stále niečo premiestňuje, dopĺňa, obmieňa.

V prvom prípade odporúčam ísť s farbami, pokojne aj výraznými, na stenu. Je dobré, ak je výrazná stena iba jedna (niekde dve – to závisí od veľkosti a členitosti izby, rozmerov a počtu okien). Každá farba by mala mať svojho „kamaráta“ – mala by sa v interiéri zopakovať na nejakom textile či doplnku. Netreba to však prehnať, veľa kamarátov spôsobí, že nenájdete naozajstného priateľa, ale to už asi zachádzame do psychológie.

V druhom prípade odporúčam použiť výraznejšie farby na nábytku – solitére, na doplnkoch, textile. Tieto prvky vieme obmeniť veľmi ľahko, vždy keď vás chytí premiestňovacia nálada. Na steny v tomto prípade je lepšie zvoliť neutrálne farby. Pri výraznejších farbách potom totiž hrozí, že sa vám farba veľmi rýchlo „okuká“.

shutterstock_35587606-1

Aby nás svetlo nepomýlilo…

Keď už plus-mínus vieme, akú farbu dáme na steny, ideme do predajne s farbami a podľa vzorkovníka, ktorý nám poskytnú, začneme voliť správny odtieň. Často sa v takýchto prípadoch môže začiatočník pomýliť. Vo vzorkovníku je na každom hárku niekoľko odtieňov farieb a keďže túto činnosť nerobíme často, naše oko a mozog nedokáže po chvíli rozoznať jednotlivé nuansy odtieňov. Ako si môžeme poradiť? Zakryjeme papierom všetky ostatné odtiene, okrem odtieňa, nad ktorým uvažujeme. Treba si uvedomiť, že v predajniach je umelé svetlo, ktoré sa líši od toho, ktoré máme doma. Vybraný odtieň je dobré si pozrieť na dennom svetle, pri východe z predajne, prípadne na dennom svetle porovnať tento odtieň s predlohou – obrázkom, ktorý nám slúžil ako inšpirácia.

Odporúčam kúpiť si iba malé množstvo farby – niektore značky vyrábajú vzorky s 2,5 dcl farby. Toto malé množstvo použijeme na namaľovanie približne jedného metra štvorcového, necháme farbu zaschnúť a pozrieme si ju na rannom, dennom svetle a pri večernom osvetlení. Overíme si tak, či na nás pôsobí, ako sme si predstavovali. V každom osvetlení totiž farba môže pôsobiť rozlične.

A čo tapety?

Pri výbere tapiet môžeme použiť postup ako pri farbe. Požičiame si vzorku a priložíme ju na konkrétnu stenu. Takto sa vyhneme prípadom, kedy tapeta v katalógu alebo v obchode vyzerala výborne, no v našom priestore zaniká a pôsobí fádne, alebo nám do priestoru jednoducho nezapadla.

Výberu farby a tapety by sme mali venovať čas, aby výsledok naozaj stál za to. Tu zrejme platí známe porekadlo Práca kvapná, málo platná. Ak sa unáhlime, tak nás náprava nestojí iba veľa energie ale aj naša peňaženka môže veľmi zaplakať. Ak však dokážeme byť trpezliví, budeme sa cítiť dobre a spokojne – a o to ide.

Fasáda domu

Farba fasády domu je našou vizitkou niekoľko rokov. Oproti interiéru vyberáme farbu nielen podľa nášho vkusu, ale aj podľa prostredia, v ktorom sa nachádza. Dobrý dojem získame, ak zladíme farby na dome samotnom, ale aj s jeho bližším aj širším okolím. Fasáda a jej farba je súčasťou verejného priestoru, ktorý slúži nám všetkým.

Snaha odlíšiť sa nemusí vždy dopadnúť dobre. V našom okolí existujú farebné riešenia na domoch od výmyslu sveta – niektoré domy vyzerajú ako zväčšený domček pre bábiky, alebo bývanie pre rozprávkovú postavičku, čo ocenia možno len naši najmenší.

[pull_quote_center]Snaha odlíšiť sa môže spôsobiť, že náš domček sa bude nápadne podobať na dcérin domček pre bábiky.[/pull_quote_center]

Každé prostredie má svoj charakter. Je rozdiel, či máme dom v centre mesta, na jeho periférii, na vidieku, alebo v prírode. V rôznom prostredí fungujú rôzne postupy.

shutterstock_53511859

Vidiek a prírodné prostredie

Neurobíme chybu, ak do prírodného prostredia, či toho na vidieku, použijeme tradičné prírodné materiály. Farby by sme mali voliť jemnejšie a neutrálne. Výrazné a krikľavé farby nie sú vhodné, no ak by sme predsa len chceli využiť nejaké prvky, môžeme zvoliť neutrálnu fasádu a použiť farebné rámy okien a dverí. Farba fasády by nemala byť príliš tmavá, pretože v letnom období sa môže príliš prehrievať. Je výhodou, ak si môžeme dom s farbou, ktorú sme si vybrali, niekde pozrieť aj na vlastné oči. Predsa len v obchode alebo na monitore farba na takej veľkej ploche pôsobí inak ako v skutočnosti.

Mestské prostredie

Mesto nám ponúka možnosť zvoliť si modernejšie materiály a širokú škálu farebných riešení. Stále však platí pravidlo opatrnosti. Menej je niekedy viac a tak si treba dávať pozor, aby sme neprekročili hranicu toho, čo je pekné a čo smiešne.

Veľmi aktuálny problém je farebnosť bytových domov. Hoci viaceré prišli na svet v rovnakom období a boli postavené s rovnakými prvkami a farebným riešením, dnes by sme vôbec nepovedali, že dva domy stojace vedľa seba sú akísi súrodenci. Veľa farebných kombinácií môže pôsobiť neharmonicky, a preto je dobré poradiť sa v takomto prípade s odborníkom. Možným riešením je fasáda v neutrálnej farbe v kombinácii s farebnými prvkami, napríklad okenné rámy a zábradlia. Veľmi pekný je aj výber jednej farby v dvoch alebo troch odtieňoch. Sú aj iné riešenia a preto je dobré osloviť odborníka, ktorý nám môže navrhnúť viacero farebných riešení pomocou vizualizácií.

Špeciálnym prípadom je farebnosť objektov, ktoré sa nachádzajú v pamiatkovo chránenom prostredí alebo sami sú pamiatkou. V tomto prípade je potrebné farebnosť fasády konzultovať s príslušným pamiatkovým úradom, a tak môžeme aj sami prispieť k zachovaniu historického prostredia pre naše ďalšie generácie.

Pri výbere farby pre interiér aj exteriér je dobré vypočuť si názor odborníka. S ním je možné urobiť viacero farebných návrhov pomocou 3D programov a rôznych vizualizácií.

 

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Eva Horváthová a Barbora Lanči