Nasťa Kuzminová: Mám rodinu, ktorá mi pomáha

Nasťa Kuzminová – meno, ktoré pozná asi každý – aj tí, ktorí nie sú fanúšikmi športu. Jednoducho – jej úspech na Olympijských hrách v Soči nás mimoriadne potešil. Biatlonistka Anastasia Kuzminová má 29 rokov, je mimoriadne úspešnou športovkyňou a zároveň mamou.

foto: Oliver Ondráš
foto: Oliver Ondráš

Obdivujem vás ako úspešnú športovkyňu a zároveň matku. Ako časovo zvládate tréningy a starostlivosť o rodinu?

Je to veľmi náročné. Zvládam to hlavne vďaka tomu, že mám pri sebe rodinu, ktorá mi  pomáha. Každý deň musím mať vopred naplánovaný. Keď som doma, je na prvom mieste môj synček a to znamená, že všetky tréningy a povinnosti okolo domácnosti sa snažím riešiť v čase, keď on je v škole alebo na krúžkoch.

Keď sa vám mal narodiť Jelisej, nerozmýšľali ste o ukončení kariéry?

Ja som trénovala aj počas tehotenstva a vôbec som nerozmýšľala nad tým, že by som svoju športovú kariéru mala ukončiť.  Po pôrode však každá z nás prehodnocuje, čo je pre ňu dôležitejšie. Až  v tomto období som začala rozmýšľať, že kariéru  preruším a budem sa venovať synovi.  Doma som strávila vyše roka, ale aj tak som obmedzene trénovala. Nakoniec, po rozhovoroch s mojimi blízkymi, som sa rozhodla, že dokážeme spolu zvládnuť tréningy  aj rodinu a vrátila som sa k vrcholovému športu.

Nebáli ste sa, že sa po tehotenstve už nedostanete do takej formy, ktorá je potrebná pre vrcholový šport?

Určité obavy tam boli, ale vedela som, že mám veľmi dobrý základ, ktorý mi pomôže vrátiť sa veľmi rýchlo späť.

Tehotenstvo znamená pre ženské telo veľké zmeny.  Čo bolo pre vás po pôrode ako pre športovkyňu najťažšie?

Tehotenstvo som zvládala bez veľkých problémov a ťažkostí.  Musela som len vydržať pár mesiacov bez tréningu a športovania,  i keď moje telo bolo na to naučené a samé si to vyžadovalo. Plnila som však príkazy doktorov a pohyb som obmedzila na minimum.

foto: Oliver Ondráš
foto: Oliver Ondráš

Ako s vami prežíva súťaže vaša rodina?

Celá rodina mi drží palce na diaľku, občas sa stane, že pricestujú za nami, na niektorý zo Svetových pohárov a viem, že to prežívajú všetci veľmi emotívne.

Váš manžel vám vie pomôcť v domácnosti aj s typickými ženskými domácimi prácami?

Áno, veľmi rád vysáva, umýva riad či operie bielizeň.

Študovali ste na právnickom inštitúte v Ťumeni, myslíte si, že sa vám toto vzdelanie ešte v budúcnosti zíde?

Myslím si, že mám vyštudovanú veľmi úzku špecializáciu. V prípade, že by som to chcela využiť v budúcnosti, určite by som  musela znovu študovať, pretože za tie roky sa určite veľa vecí pomenilo.

[dropcap type=”1″]F[/dropcap]Oliver Ondráš, autor titulnej fotografie