Jedno šťastie dvojmo – všetko dvojmo…

Len mamy dvojčiat vedia opísať, aký to je pocit zostať dvojnásobne prekvapená. Aké je to dozvedieť sa, že namiesto jedného bude rovno párik! A prekvapením sa to iba začína. Po pôrode sa do rúk rodičov dostanú hneď dva uzlíčky permanentného šťastia, ktoré na seba nenechajú zabudnúť. Máte to odskúšané? Alebo vás to čaká? Nezúfajte! Všetky nevýhody môžu byť vyvážené aj výhodou.

Kedysi sa viacpočetné tehotenstvo s absenciou dnes samozrejmého ultrazvuku dalo identifikovať len na základe oziev dvoch srdiečok, alebo dvojnásobný prírastok v maternici budúcej maminy vybadal na základe vonkajších znakov skúsený pôrodník. „Šok zo správy o dvoch bábätkách, ktoré sú dnes už dospelé, ma zastihol v poslednom trimestri nepripravenú. Dovtedy som netušila, že genetika nášho rodu sa odzrkadlí na mojom tehotenstve práve takto,“ priznáva Denisa (50).

[pull_quote_center]Aj keď prídu na svet dve navlas podobné deti z jedného vajíčka, každé z nich je jedinečná osobnosť.[/pull_quote_center]

Počiatočný nápor časom opadne

„Začiatky boli veselé,“ spomína Denisa. „Keď jedna okaňa konečne zaspala, už bola hore druhá. A hladná aj za tú prvú. Mamina pomoc v rodičovskom dome sa veru zišla ako soľ a ja som si vždy, padajúc únavou v noci do postele, hovorila: už nikdy!“  Denisine odhodlanie nemať viac detí sa však časom zmenilo: „Pri pohľade na moje spiace princezné som sa musela vždy pousmiať. Boli jedna ako druhá. A rástli ako z vody. Zrazu boli samostatné a vystačili si navzájom. Aj to bol dôvod, prečo sme si s manželom o deväť rokov objednali u bociana aj synčeka.“

shutterstock_153642455

Jednovaječné či dvojvaječné, aj tak originál

Jednovaječné dvojčiatka sa podobajú ako vajce vajcu. Je to vďaka rovnakej DNA. Títo súrodenci sa rodia z toho istého vajíčka, ktoré sa po oplodnení rozdelí na dve časti. Aj preto sa narodia buď dvaja chlapci alebo dve dievčatká.

Dvojvaječné dvojčatá sú z dvoch vajíčok, oplodnených v tej istej chvíli dvomi rôznymi spermiami. Pri tomto type viacplodového tehotenstva je možné, aby sa narodili aj rozdielne pohlavia. Napriek tomu, že sú to dvojčatá, sa nemusia podobať tak ako jednovaječné a spoločnú majú asi polovicu génov.

Či už je to jedno- alebo dvojvaječné duo, predsa je každé z detí originál. Potvrdzuje to aj rozprávanie Barbory (38), ktorá je napriek spoločným génom iná ako jej jednovaječné dvojča, sestra Uršuľa.

Staršia a zodpovednejšia

„Na svet som sa predrala o desať minút skôr a predbehla som sestru Uršuľu. Už vtedy som si zrejme potvrdila svoju pozíciu priebojnejšej a zodpovednejšej,“ hovorí Barbora. Jej sestra bola chorľavá, rojko a vo vzťahoch povrchnejšia. Preto bola ich výchova rozdielna. „Rodičom nič nezazlievam, s láskou sa starali o nás obe. Keď však prišlo na lámanie chleba, musela som práve ja viac pomáhať, podriadiť sa a uskromniť,“ vymenúva Barbora. Navzdory rozdielnemu prístupu rodičov a povahám sa majú rady aj ako zrelé ženy. „Ani jedna z nás neopustila rodisko, obe máme po jednom dieťati, akurát Uršule vzťah vyšiel a mne nie,“ hovorí na rovinu staršia z dvojičiek. Pokiaľ však ide o stmeľovanie rodiny, opäť je Barbora tá, ktorá dôsledne dbá o stretávanie sa ich dcér. „S Uršuľou sme vyrastali súčasne a boli sme jedna druhej oporou. Aj preto chcem, aby mali taký vzťah aj naše dcéry – jedináčky.“

shutterstock_115512421

„Materská“ jedna, deti dve

Dvojnásobná radosť znamená aj dvojnásobnú starosť. Okrem potreby štyroch rúk na dva večne hladné batôžky sa pri drobnom páriku zapotí aj peňaženka. Špeciálny kočík, výbavičky, strava, plienky, všetko v dvojnásobnom množstve a bez možnosti použiť scenár dedenia vecí po prvom dieťati. Deficit spánku a náročné nabiehanie na systém s dvojnásobnou investíciou však onedlho prevýšia príjemnejšie aspekty. Úplne prvým je, že pri dvoch potomkoch zažijete iba jeden pôrod, jedno šestonedelie a v jednom časovom úseku zvládnete „vypiplávanie“ dvoch detí. Druhou veľmi príjemnou „poistkou“ rodiča dvojičiek je samozrejmá existencia “parťáka”. Keď prekleniete čas prvých krôčikov a vášho boľavého chrbta, keď dosiahnete, že vaše dvojičky nebudú vybiehať na prechádzke každé iným smerom, získate dvojicu úžasných detí, ktoré si pomôžu v škôlke, škole, ba budú pravdepodobne i neskôr, ako mladí, takmer dospelí ľudia, chodiť do rovnakej partie.

[pull_quote_center]Počiatky starostlivosti o dvojčatá pripomínajú nekončiacu sa silvestrovskú noc bez spánku a s poriadnym prievanom v peňaženke, neskôr sú však z detí úžasní „parťáci“ a neraz aj kolegovia[/pull_quote_center].

Výnimočnosť nielen v kópii

Nie je vylúčené, že sa vaše dvojčatá uplatnia v rovnakom odvetví podnikania či pracovnom odbore. Nejeden súrodenecký párik s rovnakým dátumom narodenia potvrdil svoju výnimočnosť dokonca nesmrteľnosťou svojho mena. Napríklad americké herecké sestry Mary-Kate a Ashley Olsenové alebo nemecké spevácke ikony Bill a Tom Kaulitzovci. Netreba však chodiť ďaleko. Ako detské hviezdy začalo duo Tweens – Daniela a Veronika Nízlové a ich cesta je spoločná aj v dospelosti. Fenomén „dvojčatá“ má jednoducho niečo do seba a nejde iba o obyčajný súrodenecký vzťah. Tu potom platí dvojnásobne, že krv nie je voda. Ale keď už vodu spomíname, dvojča býva vodou, ktorá drží druhé dvojča nad vodou. A to oveľa dokonalejšie ako samotní rodičia…

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Katarína Kopcsányiová