MALÉ HAMŠÍČATÁ #1

Krásny jarný slnečný deň, príjemný podvečer... Na hlavnom ihrisku bratislavského Slovana sa hemží množstvo malých chlapcov, pri každom kráča dospelý doprovod. „Takýto záujem sme už dávno nemali,“ hovorí tréner. Až 100 maličkých futbalistov, jeden rozkošnejší ako druhý sa bijú o prijatie do prípravky. Každý chce byť najlepší, no vyvolení budú len niektorí. Futbal na Slovensku je po úspechoch reprezentácie na výslní. My sme u trénera prípravky v Slovane Bratislava Attila Illésa zisťovali recept, ako z vášho drobca môže vyrásť veľký futbalista. A keď nie, v kolektíve aspoň nazbiera zážitky na celý život.

Marek Hamšík Slovan

Chceme dať dieťa na futbal…

V prvom rade musíme prehodnotiť, či je naše dieťa pohybovo nadané. Ak áno, ideme na nábor do prípravky. Asi všetky futbalové kluby na Slovensku ponúkajú aspoň jeden či dva nábory do roka, väčšinou na jar a na jeseň. Treba si pozrieť informácie o najbližšom tíme v okolí a zariadiť sa. Na nábor si treba so sebou priniesť športový výstroj – tenisky alebo ešte lepšie kopačky, trenky, tričko, prípadne v zlom počasí aj teplákovú súpravu. Ak začneme brať futbal vážne, musíme dieťaťu obstarať kvalitné kopačky, štucne a holenné chrániče. V kluboch sa potom malým futbalistom objednávajú jednotné dresy, šušťákové a teplákové súpravy. Pri začiatkoch s futbalom hrá práve rodič najvýznamnejšiu úlohu pri športovom raste dieťaťa. Vozia deti na tréningy, ale musia im aj pomáhať – zaviazať šnúrky, doniesť vodu, ukázať im, kde je ihrisko či šatňa… „Samozrejme, chceme ich vychovať k samostatnosti, čím sú starší, tým rodičov stále viac odčleňujeme z tréningového procesu, nedovolíme im chodiť do šatne,“ hovorí Attila Illés.

Kedy začať?

Z futbalového hľadiska má každý chlapec čas do 10 rokov. Do tohto veku je najdôležitejšie, aby sa zameriaval najmä na všeobecnú pohybovú prípravu. „Na začiatku nech robí dieťa čokoľvek, či je to atletika, hokej… Jednoducho treba si vyskúšať rôzne športy. Až potom, keď sa rozhodne, že by najradšej robilo futbal, v desiatich rokoch môže pokojne začať,“ hovorí Attila Illés. „Inšpirujeme sa moderným futbalom a do prípravky vyberáme najmä rýchlostné typy detí. Dôležitá je aj koordinácia a predpoklady kvalitných pohybových schopností. U dieťaťa musí byť určitá úroveň sily, rýchlosti a vytrvalosti. Talent je dôležitý, ale podstatnejšie
je pohybové nadanie. Dôležitejšie ako kopanie do lopty je pohyblivosť. Takéhoto chlapca ľahšie naučíme kopať do lopty ako „loptový“ typ naučíme behať.“

IMG_0604

Prvé tréningy

Zoznamovanie sa s loptou, rozvoj pohybových schopností – hry, naháňačky, koordinácia. To je hlavná náplň prvých futbalových tréningov. Od 10-tich rokov sa potom stále viac pridáva práca s loptou a hra jeden na jedného. Vekom pribúdajú tréningy, v 7–8-ich rokoch sú dvakrát do týždňa, 9–10-roční trénujú trikát do týždňa a 11-roční štyrikrát. Vždy je aspoň jedna jednotka zameraná na pohybový rozvoj. „Každý tréning sa začína rozcvičkou, potom nasleduje nácvik – kľučky, cvičenia na pociťovanie lopty a nakoniec hra, tá deti pochopiteľne baví najviac. Inšpirujeme sa holandskou futbalovou školou,“ hovorí Attila Illés. Pri deťoch si treba všímať najmä správnosť kľučiek, prácu pri hre jeden na jedného, aby sa drobci nebáli, aby nekopali statické prihrávky a dovoľovali si voči súperom, ale hlavne aby sa futbalom bavili.

Brankár? Obranca? Útočník?

Posty sa určujú najskôr až v desiatich rokoch. Dovtedy sa dá postrehnúť, kto má aké rýchlostné schopnosti, a podľa toho usúdiť, že či sa chlapec viac hodí na stredového hráča či na útočníka. V detstve sa však ešte hráči na všetkých postoch točia. Konkrétny post sa futbalistom určuje asi v 14–15-tich rokoch. Pri brankároch sa treba pozerať na rodičov, dieťa musí mať predpoklady na vysoký vzrast a dlhé ruky, pretože moderná doba si vyžaduje vysokých brankárov.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Barbora Žiačiková ml.

[dropcap type=“1″]F[/dropcap]Ľuboš Žákovič

Prečítajte si tiež: MALÉ HAMŠÍČATÁ #2