Malí hrdinovia na motorkách

Vedeli by ste si predstaviť svoju ratolesť ako motoristického pretekára v zmenšenej podobe? Nevedeli, však? Nie ste sami. Poviem vám ale, že len ťažko by ste hľadali niečo rozkošnejšie, ako je malý chlapec či dievčatko v špeciálnej kombinéze na maličkej motorke, takej malej, akú ste doteraz ešte nevideli. Motoristický šport u detí je pritom v susedných krajinách veľmi dobre rozvinutý. Slovensko ich ale možno rýchlo dobehne. Prečítajte si, prečo.

Foto: Junior Moto Academy

Motocyklový šport je dnes skôr individuálne odvetvie, chýbajú silné kluby, ktoré by sa venovali aj mládeži. Ak teda s ním niekto chce začať, nevie, kam sa má obrátiť a čo všetko to bude obnášať.

Projekt Junior Moto Academy  spustili na jar v roku 2012. Vytvára priestor na to, aby mohli deti trénovať v skupine a hlavne bez nutných investícii do nákupu techniky a výstroja a s odpoveďou na otázku, či dieťa má predpoklady a či ho to bude baviť. Na projekte sa momentálne podieľa sedem ľudí – mechanik, fyzioterapeut, tréneri a ľudia, čo zabezpečujú jeho chod. V akadémii trénuje približne 40 detí s tým, že od spustenia projektu prešlo rukami zakladateľov takmer 80 drobcov. Najmladší účastník, ktorý začínal, mal 3,5 roka a najstarší má 18 rokov.

Tréner Martin Čermák má pod svojimi krídlami najmladšie deti, v kategórii PV50. Strieda sa mu asi 30 drobcov, polovica z nich k motorizmu ešte iba privoniava, druhá polovica už chodí aj na preteky.

Ako trénujeme?

Mladí športovci absolvujú pred tréningom rozcvičku, nasleduje hromadné obliekanie do kombinéz a potom sa jazdí na motocykloch, kde sa zdokonaľujú v technike jazdy. Každý tréning má inú trať, využívajú sa rôzne varianty. Malých jazdcov, ktorí potrebujú v istých smeroch zlepšenie, si tréner Martin Čermák berie na tzv. osmičku, kde sa učia naklápať, zatáčať a jazdiť na kolene. Tréningová jednotka je zakončená dvoma krátkymi pretekmi. Nasleduje strečing a vyhodnotenie dňa.

Celá príprava má za cieľ účasť na juniorských majstrovstvách Slovenska. Kto má chuť, môže sa v sezóne zapojiť do 6-dielneho seriálu majstrovstiev Slovenska. Cez zimu deti absolvujú zimnú fyzickú prípravu a tréningy v hale.

Foto: Junior Moto Academy
Foto: Junior Moto Academy

Na začiatok potrebujeme

Na začiatok deti dostanú od akadémie kombinézu, prilbu, motocykel, odborné vedenie a prístup na trať. Rodič musí pre dieťa zabezpečiť len pevnú obuv, rukavice a svoj voľný čas. Neskôr je dobré, ak dieťa má už všetko vlastné. Väčšinou však, keď rodičia vidia, že to ich dieťa baví a že napreduje, sami iniciujú kúpu vlastného výstroja a motocykla. Všetko sa to deje pod odborným dohľadom ľudí z akadémie.

Koľko nás to bude stáť?

Keďže rodič nebude vedieť jednoznačne povedať, či tento šport bude dieťa baviť, skôr, ako si ho vyskúša, Junior Moto Academy poskytuje prvé dva tréningy bezplatne. Po nich sa môže rozhodnúť, či sa ratolesť motocyklom bude ďalej venovať, alebo nie. Jeden tréning pre tých, čo majú od akadémie všetko požičané, vychádza zhruba na 50€, ak majú deti všetko svoje, je to len 20€.Nový motocykel stojí cca 1 200€, prilba 100€, kombinéza cca 450€. Toto sú najväčšie položky. Ak budete chcieť, aby vaše dieťa jazdilo súťažne, náklady a účasť na pretekoch v menších triedach bude stáť od 1 500 do 2 000€ na sezónu. “Našou snahou je pracovať efektívne a hľadať možnosti, ako náklady na cestovanie a tréningy znižovať,” hovorí  Ladislav Šnegoň, športový riaditeľ Junior Moto Academy.

Ešte sa len rozbiehame, ale raz budeme majstri

Národné majstrovstvá sa jazdia v spolupráci s maďarskou a českou federáciou. Seriál je 6-dielny a spravidla býva jeden pretekový víkend v mesiaci. Sezóna trvá od apríla do októbra. Pravidlá na pretekoch sú vo všetkých kategóriách rovnaké a všetci ich musia striktne dodržiavať:

  • motocykle nesmú byť upravené
  • súťaž sa skladá z voľných tréningov, meraných tréningov a dvoch samostatných pretekov

“V najmenšej triede nám hlavne v tomto roku po spustení tréningov v Bratislave pribudlo veľa nových talentovaných detí, ktoré už dokážu vyhrať preteky. Aj v triede MINI GP máme pretekárov, ktorí sa posunuli dopredu a dnes už dokážu bojovať o prvenstvá. Zatiaľ to ešte nie je na víťazstvo v seriáli, ale verím, že budúci rok už budeme bojovať o titul,” hľadí do budúcnosti Ladislav Šnegoň. Tréner Martin Čermák dodáva:” Zatiaľ sme len v treťom ročníku súťaží triedy PV50. Aj napriek tomu, že sa táto kategória zaradila do majstrovstiev Slovenska iba tento rok, z akadémie máme najlepšieho a druhého najlepšieho pretekára v majstrovstvách Slovenska a v majstrovstvách Maďarska.“

Akí sú rodičia mladých motorkárov?

Skúsenosti trénerov s rodičmi detí, ktoré navštevujú jedinú akadémiu takéhoto typu na Slovensku, sú rôzne, ale prevažne pozitívne. Ideálne je, ak im rodičia dôverujú a nezasahujú im do práce. To si ale vyžaduje trpezlivosť a cieľavedomé smerovanie. Často sa ale stáva, že nie dieťa, ale práve rodič nie na niečo takéto pripravený. Tréner Martin Čermák hovorí:” Sú rodičia, ktorí sa snažia zapájať do tréningov svojich detí, niekedy nám to pomáha, ale niekedy je to na škodu, lebo priveľmi na dieťa tlačia. Chceme, aby celú prácu nechali rodičia na nás.” Mamičky sa väčšinou tréningov nezúčastňujú, no keď prídu, držia si ruku na srdci, chytajú sa za hlavu, zakrývajú si oči, ale nakoniec to zoberú športovo J. “Áno, mamy sú tie, ktoré sa o svoje deti často boja, ale máme niekoľko mamičiek, ktoré napriek tomu, že vychovávajú svoje deti samé, tak k nám svojich synov samé zapíšu,” hovorí Ladislav Šnegoň.

Možno ste si mysleli, že motoristický šport je pre deti veľmi nebezpečný. Opak je však pravdou! Tréneri s radosťou konštatujú, že zatiaľ nezaznamenali žiadny vážny úraz a ani zlomeninu. Väčšinou sa po páde deti resp. rodičia zľaknú, ale kombinézy a chrániče sú schopné drobcov veľmi dobre ochrániť.

Foto: Junior Moto Academy
Foto: Junior Moto Academy

Talent uľahčuje prípravu

Dôležitejšia je ale vytrvalosť a ochota na sebe poctivo pracovať počas celého roka. V každom dieťati drieme talent, treba ho v ňom len prebudiť. Je vidieť, že niektorým deťom ide tento šport prirodzene lepšie, niektorým horšie. Tým menej nadaným sa však často podarí dobehnúť ostatných poctivou prácou.

Ladislav Šnegoň má veľmi pozitívne skúsenosti: “Niekoľko z tých tichých utiahnutých detí sa nám vďaka tomuto športu podarilo správne naštartovať a pripraviť celkovo do dnešného sveta.” A to, že motoristický šport nie je len pre chlapcov, dokazuje tiež: “Do akadémie si našli cestu už aj tri dievčatá a vôbec si nevedú zle. Jednou z nich je trinásťročná Laura Belenčiaková. Laura  sa už od malička pohybovala pri motorkách, venovala sa motokrosu a niekoľko mesiacov ju zaujímajú aj cestné motorky. “Na tomto športe milujem adrenalín. Stihla som už aj jedny preteky, kde som v kategórii PV špeciál skončila druhá. Nemám vysoké ciele, robím to, lebo ma to baví. Trénujem s chlapcami, aj keď sú ešte malí, je s nimi zábava.” Mamina sa síce o Lauru trochu bojí, no tvrdí, že je radšej, ako by jej dcéra mala sedieť doma pri počítači. Do tréningov ju nemusí nútiť, Laura je sama iniciatívna. “Som rada, že vznikol takýto klub a veľmi sa mi páči práca s deťmi. Chcela by som, aby v budúcnosti v tomto športe niečo dosiahla, no bude to záležať od nej. Môj sen je, aby ako jediná žena súťažila v Moto GP.“

Ocino päťročného Vikiho sa o akadémii dozvedel z internetu. “Informácia nás zaujala a na jar sme sa prihlásili. Pre mňa to nie je netradičný šport, keďže ja sám som už odmalička jazdil na motorke. Začínali sme na babetách a jazdím až dodnes, občas aj na okruhu, ale iba na úrovni hoby. Tento šport teda máme v rodine.” Vikiho do tréningov vôbec netreba nútiť: “Motoristický šport sa mi už hneď na začiatku zapáčil a nesmierne ma baví jazdiť”.  Má jasno, v čom by sa rád zlepšil: “Chcem sa naučiť šúchať kolenom. Za tých pár mesiacov, počas ktorých jazdím, som už aj spadol, ale nebolelo to.” Bodaj by nie, keď stihol na jednej zo súťaží získať zlatú medailu (aj keď iba za 12. miesto J) V budúcnosti by sa, ako vraví, chcel stať veľkým pretekárom:” Môj vzor je Jorge Lorenzo. Pripája sa sedemročný Alex Kehér: ”Mojím vzorom je dvanásťročný Peťko, ktorý už jazdí na veľkej motorke. Raz by som chcel byť ako on.” A čo Alexa baví najviac? “Najviac ma baví vyklápanie!” A výborne si počína aj na pretekoch:” Zo súťaží mám doma už dva poháre a dve medaily.” Alexova mamina je rada, že jej syna tento šport baví a sám sa pýta na tréningy. Má síce mierny strach, no veľmi mu fandí: “Práca s deťmi v akadémii je úplne skvelá, tréneri sa každému poctivo venujú. Bodaj by z toho môjho malého bol raz niekedy slávny pretekár Moto GP, no uvidíme, kam sa dopracuje.”

[dropcap type=“1″]F[/dropcap] Junior Moto Academy

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Barbora Žiačiková ml.