Keď k vám priletí bocian – prvý priestor pre dieťa #1

Novorodenec potrebuje hlavne rodičov a keďže je celkom závislý od mamy a otca, mal by byť pri nich. Jeho prvou detskou izbou je preto prirodzene často vaša spálňa. Mal by tam byť priestor minimálne pre jeho postieľku. Alebo môžete zvoliť aj opačný model a do jeho budúcej detskej izbičky sa nasťahovať vy – bábätko tak bude s maminou a ocko sa v pokoji vyspí v spálni.

Detská postieľka je základ

Aký nábytok vlastne novorodenec potrebuje? Okrem nákupu oblečenia, plienok, vaničky, kočíka, by ste pred pôrodom mali mať kúpenú už aj detskú postieľku s matracom. Aj keď sa vám nakoniec môže viac osvedčiť spanie s dieťatkom vo vašej posteli a postieľku budete využívať minimálne, dopredu to nikdy neviete a ušetríte si dosť stresu, keď nebudete improvizovať po príchode z pôrodnice.

Minimálny rozmer postieľky je 60 x 120 cm a vydrží približne do 3 rokov dieťaťa. Existuje aj väčšia postieľka s rozmermi 70 x 140 cm, v ktorej dieťa môže spať aj ako predškolák. Tu by ste mali zvážiť vaše priestorové možnosti v spálni a tiež budúce plány – dokedy bude dieťa s vami v spoločnej izbe.

Praktické je výškovo nastaviteľné dno postieľky, ktoré sa dá väčšinou nastaviť do dvoch polôh – vyššia pre novorodenca a dojča na pohodlnú manipuláciu a nižšia pre batoľa, ktoré je už aktívnejšie a mohlo by z postieľky vypadnúť.

Výhodou pri postieľke je aj odstrániteľná bočná zábrana v prípade, že chcete mať postieľku pri vašej posteli. Pri vypadnutom cumlíku alebo zlom sne stačí len natiahnuť k dieťatku ruku. Takto ste v tesnom kontakte a pritom má každý svoj priestor. Samozrejme matrace oboch postelí by mali byť v rovnakej výške a bez medzery medzi nimi. Dôležité je tiež zamedziť riziku odsunutia detskej postieľky.

Z hľadiska bezpečnosti by mala postieľka spĺňať normu STN EN 716-1 – informujte sa u predajcu. Všímajte si pevnosť a stabilitu postieľky. Tiež či sú prítomné plastové krytky alebo či neobsahuje drobné časti, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť. Presvedčte sa, či by dieťa nemohlo omylom spustiť sťahovaciu bočnú zábranu a podobne. Z hľadiska materiálu je ideálne prírodné drevo ošetrené zdravotne nezávadným náterom. Ak zvolíte príjemne neutrálnu variantu vo farbe prírodného dreva, bielej, teplej šedej, prípadne pastelových odtieňoch, postieľka sa vám bude hodiť do spálne a neskôr aj do samostatnej izbičky.

K postieľke je nutné dokúpiť matrac. Novorodenec naozaj neváži veľa, preto netreba voliť najväčšiu tvrdosť, ale rátajte s tým, že dieťa môže byť v postieľke aj do 3 rokov, a určite by sa nemalo zabárať. Matrac by mal byť priedušný a mal by sa dobre čistiť, prací poťah je výhodou. Materiál matraca môže byť klasický pružinový, z PUR peny alebo prírodných materiálov, ako napr. kokosové vlákno, ktoré prirodzene bráni množeniu roztočov. Starým použitým detským matracom sa radšej vyhnite.

Niektorí rodičia volia model samostatnej izby od narodenia, kedy dieťatko spí vo svojej postieľke a pri ňom spáva jeden z rodičov, ktorý napĺňa jeho potreby a pocit blízkosti. V tomto prípade je v detskej izbe od začiatku plnohodnotná posteľ. Niekedy deti spia úplne samostatne už od tretieho, štvrtého mesiaca, bez prítomnosti dospelého, lebo sú tak pokojnejšie a menej rušené a rodičia ich kontrolujú len vzdialeným monitorom zvuku, prípadne aj obrazu. Pri takomto usporiadaní je nábytok pre novorodenca umiestnený od začiatku v jeho izbičke a nie v rodičovskej spálni. Ďalšie zariadenie môžete dopĺňať postupne podľa rodinného rozpočtu a potrieb dieťaťa.

O ďalšom vybavení pre bábätko si povieme v 2. časti.

Interiérová dizajnérka – Vlaďa Polohová 
Vyštudovala biomedicínsku fyziku na FMFI UK, ale jej záujem o duchovnú harmóniu, interiér a dizajn ju priviedol k štúdiu feng šuej a interiérového dizajnu. Spojenie týchto dvoch oblastí je pre ňu prirodzené a spolu so schopnosťou počúvať ľudí jej pomáha vytvárať interiéry na mieru, plné pohody a harmónie.

Ak máte otázky ohľadom zariaďovania detskej izby, napíšte nám cez formulár na našej stránke. Pokúsime sa získať na ne odpovede.