Na čo sa pripraviť pri plánovanej sekcii?

Čaká vás pôrod, no už teraz viete, že nebude prirodzenou cestou? Sekciu, teda cisársky rez, zvykne odporučiť gynekológ na základe niektorého alebo aj mnohých faktorov súčasne. Ak tak rozhodol aj vo vašom prípade, zrejme vás zaujíma, čo vás čaká a asi neminie.

Poradňa pred pôrodom

Každá budúca mamička by sa mala vedieť rozhodnúť, ako a kde chce priviesť svoje dieťatko na svet. Mala by mať teda predstavu, ktorá nemocnica spĺňa jej kritériá, aby podnikla prvé kroky k úspešnému pôrodu. Keď sa tak stane a už sa rozhodne pre svoju nemocnicu, je viac než pravdepodobné, že bude musieť navštevovať nemocničnú gynekologickú poradňu posledné týždne pred narodením bábätka. Zväčša to funguje tak, že s tehotenskou knižkou a súhrnom informácií od svojho gynekológa pokračuje v nemocničnej poradni. Ak gynekológ odporučí sekciu, zväčša ju odobrí aj nemocničná komisia lekárov.

Ideálny termín

Pokiaľ je tehotenstvo a vývin dieťatka v poriadku (bez akútnych či vážnejších komplikácií), plánovaná sekcia prebehne zvyčajne po 39. týždni tehotenstva, avšak skôr, než by mal byť prirodzený pôrod. Predtým je však potrebné absolvovať klasické predoperačné vyšetrenia (najlepšie u obvodného lekára alebo špecialistu) a rovnako je nevyhnutná aj návšteva anestéziologickej ambulancie, kde budúcu mamičku poučia a zároveň zhodnotia predoperačné výsledky internistu.

Pokyny je potrebné dodržať

Aby pôrod prebehol podľa plánu, je potrebné dodržať všetky potrebné pokyny lekárov. Všeobecné a týkajúce sa anestézie obzvlášť. Večer pred plánovaným termínom je vhodné jesť len do určitej hodiny podvečera a piť tekutiny takisto len do stanoveného času (zväčša do neskorého večera). Potom sa treba zdržať jedla aj pitia, výnimkou je len zapitie nevyhnutného lieku/liekov ráno (ak je pravidelne užívaný) jedným hltom čistej vody. Samozrejme, že je potrebné takéto lieky nahlásiť anestéziológom, aby o nich boli informovaní a ich užitie aj schválili.

Predpríprava na sekciu

Okrem formalít priamo na gynekologickom oddelení (dotazník o aktuálnom zdravotnom stave, odovzdanie tehotenskej knižky, predoperačných a anestéziologických výsledkov, podpis informovaného súhlasu a pod.) čaká mamičku monitorovanie dieťatka, odváženie a meranie krvného tlaku. Súčasťou predprípravy je aj nevyhnutné dôkladné vyprázdnenie obsahu čriev, ideálne klystírom alebo čapíkmi, prípadne iným postupom. Potom prichádza na rad zavedenie kanyly a potrebných liekov (infúzií), natiahnutie kompresných pančúch kvôli riziku trombózy, vypitie roztoku na neutralizáciu žalúdočných štiav a cievkovanie močového mechúra. V závislosti od toho, či ide o sekciu v spinálnej (subarachnoidálnej), alebo v celkovej anestézii, sa ďalšie úkony líšia.

Spinálna (subarachnoidálna) anestézia

Príchod na operačnú sálu je už v nemocničnom oblečení, s hygienickou čiapkou na zakrytie vlasov. Po vyzlečení nastáva dezinfekcia miest, kde sa bude aplikovať anestézia a kde prebehne cisársky rez. Aplikácia spinálnej anestézie je v sede a je potrebné sa zhrbiť, ramená uvoľniť smerom nadol a anesteziológ anestéziu následne aplikuje do chrbtovej časti. Do minúty je nutné si ľahnúť a nohy vyložiť nahor do strmeňov. Znecitlivenie nôh nastane takmer okamžite a vzápätí sa plachtou oddelí operačný priestor od tváre budúcej mamičky. Celý pôrod zvykne prebehnúť zhruba do pol hodiny, pričom žena je stále pri vedomí a neunikne jej tak ani prvý moment s novorodeniatkom. Počas pôrodu je možné cítiť tlaky na brušnú dutinu, avšak bolesť by pociťovať nemala. Zotavenie je pomerne rýchle, sprevádzané môže byť bolesťou hlavy, no pri dodržaní potrebného oddychu minimálne 12 hodín na lôžku sa vyskytuje iba ojedinele.

Celková anestézia

Oproti spinálnej anestézii má celková anestézia nevýhodu v tom, že mamička nie je pri vedomí, a tak sa s dieťatkom zvíta až po jej odznení. Plusom však je, že celý zákrok vôbec neregistruje a nijako necíti, tak aj celkové vnímanie pôrodu môže byť príjemnejšie. Platí ale, že práve pri tomto druhu anestézie je nutné zabezpečenie dýchacích ciest a samotné anestetikum sa môže dostať k novorodencovi (pri spinálnej anestézii to tak nie je).

Pre mnohé mamičky môže byť šok, keď im lekár v priebehu tehotenstva indikuje pôrod cisárskym rezom. Zvyčajne však majú čas, kedy sa na to môžu psychicky pripraviť. A vedomie, že na konci tohto zákroku budú môcť v náruči držať svoje dieťa, je tým najlepším prostriedkom na prekonanie obáv a strachu.