Lenka Šóošová: „Baterky mi dobíja môj syn…“

Lenku poznajú vari všetky mamičky, pretože najmä vďaka televíznej relácii Teleráno „je na očiach“. Miluje úsmev a slnko. Je to aj vidno. Chce byť šťastná a robiť šťastnými ľudí okolo seba. Evidentne sa jej to darí. Popri tom, že je známa moderátorka, je aj – mama. Pracujúca mama s malým dieťaťom.

Poďme rovno do televízie. Ako vyzerá váš pracovný deň, keď vysielate?

Keď mám Teleráno, vstávam už o tretej hodine. Z televízie však odchádzam až okolo jedenástej. Ak ma v ten deň nečaká iná práca, idem sa venovať domácnosti a nevyhnutnému spánku. Poobede vyzdvihnem malého Riška zo škôlky a potom nám už „patrí celý svet”.

Riškovi sa v škôlke darí?

Riško je veľmi hravé a spoločenské dieťa, má rád kolektív. Do škôlky sa vždy teší a má ju naozaj rád.

Čo zvyčajne robievate v taký deň, keď nemusíte vysielať?

Dni, keď nemoderujem Teleráno, sú málokedy „nepracovné”. Popri televízii sa rovnako intenzívne venujem aj práci maskérky, čo býva často veľmi náročné.  Najmä časovo.

Má Lenka Šóošová nejaké minúty alebo hodinku len a len pre seba?

Minútka sa nájde… Prejde však tak rýchlo, že si ju nestihnem ani vychutnať… 😉

Mamičky sa medzi sebou radia. Na čo sa zvyčajne pýtajú vás – ako mamy tri a pol ročného chlapčeka.

Skôr si s inými maminami vymieňame skúsenosti, každá so svojím dieťaťom prežívame radosti aj starosti. Sama som vďačná za každú radu. Čo však rada nemám, je porovnávanie, pretože každé dieťa je iné.

Na čo sa vás zvyčajne pýtajú vaše známe, kolegyne a kamarátky – prvorodičky?

Každá prvorodička chce mať čo najviac informácií. O tehotenstve, priebehu pôrodu, budúce mamičky majú pochopiteľne obavy a aj očakávania. Častou otázkou je napríklad odber pupočníkovej krvi a tiež, či mať partnera pri pôrode. Môj partner pri pôrode bol, ale bolo to jeho rozhodnutie.

foto: archív Lenky Šóošovej
foto: archív Lenky Šóošovej

V čom sa občas potrebujete poradiť s inými mamičkami vy?

Priznám sa, že ja sa skôr radím s babičkami… Majú viac skúseností a mne sa páči „stará škola“.

Pekný príklad „rodičovskej poradne“ a spolupráce je aj vaša spoločná autorská knižka s Barborou Rakovskou a Robom Pappom – Z HRNCA DO ROZPRÁVKY. Ako vznikla?

Táto knižka vznikala dlho, ale s veľkou láskou. Sme rodičmi a chceli sme vymyslieť knihu, ktorá by na jednej strane zabavila deti a na strane druhej priniesla do receptárov rodičov nové, chutné a zdravé jedlá pre ich ratolesti. Je v nej z každého rožka troška – rozprávky, recepty, sem-tam nejaká tá múdrosť či rada.

Otázka stravovania, špeciálne stravovania detí. Čo zo základných vecí, zásad stravovania, by ste odporúčali pre mamičky?

Toto je veľmi ťažká otázka a nerada by som sa pasovala do úlohy výživového poradcu. Každý má na stravovanie iný názor, ja som však zástancom starej dobrej rady – všetkého veľa škodí.

Hovorí sa, že v každom dieťati je skrytý talent. Už ste nejaký vo vašom dieťati objavili? Čomu sa Riško najradšej venuje?

Riško je živé trojročné dieťa, po nás oboch zdedil komunikatívnosť a extrovertnú povahu. Rád kreslí, spieva aj tancuje. Ale myslím si, že ak sa v ňom skrýva talent v pravom zmysle slova, ukáže sa to až neskôr.

Čo vám dobíja baterky a čo vám ich naopak vybíja?

Baterky mi dobíja môj syn a vyčerpáva ma nedostatok času.

V prípade, že by vás príroda obdarí ďalším dieťatkom, rozhodnete sa opäť pre odber pupočníkovej krvi?

Určite áno.

Ako sa díva na svet žena a ako mama? Je mama zodpovednejšia? Má zrelšie názory?

(s úsmevom) Človek by mal byť zodpovedný vždy. Či je slobodný a bez záväzkov, alebo sa už stará o rodinu. Zrelosť je zasa zrkadlom veku.

Ďakujeme za odpovede a za redakciu časopisu Mamama vám želáme všetko dobré.

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Jana Mihalovičová

[dropcap type=”1″]F[/dropcap] archív Lenky Šóošovej