LACI STRIKE – Rodinný rytmus je parádny

Známy tanečník Laci Strike svoj úspech pretavil do práce pre druhých. Založil vlastnú školu STREET DANCE ACADEMY, v ktorej rozvíja schopnosti ďalších „tancachtivých“ nadšencov. Originálny choreograf Laci Strike kombinuje nekonvenčnosť ulice so vznešenosťou shakespearovej drámy. V spolupráci so SND vytvoril predstavenie Julio and Romea, hip-hopovo baletnú verziu tradičnej hry. Dynamický Laci Strike (Ladislav Neuschl) svoje tempo prispôsobuje. Nastavením na rovnaký rytmus so svojimi najbližšími vytvára šťastie, ktoré sa volá rodina.

SÚŤAŽE, PREDSTAVENIA, TANEČNÁ ŠKOLA… A DVE MALÉ DETI – DANIEL A ADAM. AKÝ JE VÁŠ RODINNÝ RYTMUS?

Parádny. Má to svoje tempo. Ladím to s prácou a zatiaľ sa to celkom dá. Akurát je to trošku náročné s pravidelnosťou. Môj život nie je veľmi nalinkovaný. Tak sa veľakrát dohadujeme, tak trošku za
jazdy, čo a ako urobíme. Ale už sme si na to zvykli. To, čo je pravidelné, je ranné vstávanie 6:50.

KTO SA ĽAHŠIE PRISPÔSOBIL ZMENÁM, KTORÉ RODINNÝ ŽIVOT PRINÁŠA? VY, ALEBO VAŠA MANŽELKA?

Manželka. Má to v sebe.

MÁ AJ VAŠA MANŽELKA ČAS VENOVAŤ SA TANCU?

Momentálne začala robiť kurz pre mladé mamičky. Tanči s Anči sa vypredalo za deň! To je super. Asi sa už potrebovala nejako realizovať a veľmi sa z toho tešíme.

VYRASTALI STE V HANDLOVEJ, HOVORÍ SA, ŽE V MALOM MESTE JE ŽIVOT S DEŤMI JEDNODUCHŠÍ A BEZPEČNEJŠÍ. PLATÍ TO AJ PRE VÁS, ALEBO JE PRE VÁS BRATISLAVA BEZPEČNÝM „PRÍSTAVOM“?

Myslím, že doba sa zmenila tak, že už aj ľudia na dedinách radšej svoje deti odprevadia do školy… takže bezpečnosť je s otáznikom… a to všeobecne. Bratislava žije kultúrou viac ako malé mestá. Toto je bonus. Veľký bonus. Baví nás to a baví ma aj hudobná klubová scéna. Keby to nebolo, tak tu asi nezostaneme. Keď sa nám žiada pokoj, tak na pár dní zmizneme z mesta.

TAKŽE STE „OPATRNÍ“ RODIČIA, KTORÍ MAJÚ OBAVY? ALEBO STE V POHODE A SNAŽÍTE SA SKÔR PREDCHÁDZAŤ RIZIKÁM, AKO SA ICH OBÁVAŤ? PREZRADÍTE NIEKTORÉ SVOJE „TRIKY“?

Obavy a predchádzanie rizík sa nevylučuje. Dokonca si myslím, že to k sebe patrí. Ak mám obavy, nečakám, ale chcem predísť rizikám. Je to prirodzené. Život ale nesie so sebou situácie, kedy si človek veľmi dobre uvedomí, ako má vlastné deti rád. A, že to je najviac! Pre istotu sme dali urobiť pri pôrode našim deťom odber pupočníkovej krvi.

S DEŤMI MÁTE VEĽA SKÚSENOSTÍ AJ Z VAŠEJ STREET DANCE ACADEMY? JE TO UŽ 12 ROKOV OD JEJ ZALOŽENIA. RYTMUS A TANEC BAVÍ AJ DETI, O KTORÝCH BY SME NEPOVEDALI, ŽE SÚ RODENÍ TANEČNÍCI. MAJÚ ŠANCU VENOVAŤ SA TANCU?

Deti majú prirodzene radi hudbu. Radi sa na ňu váľajú, bláznia sa a užívajú si to. Tancom sa môžu zaoberať naozaj od ranného veku. Treba vybudovať lásku k tomu celému. Potom to už pôjde samo.

NIEKTORÉ DETI PRESNE VEDIA, ŽE CHCÚ TANCOVAŤ AKO HVIEZDY V KLIPOCH A ZAČNÚ NA TOM PRACOVAŤ ODMALIČKA. INÉ SA NEVEDIA ROZHODNÚŤ, ČO BY CHCELI ROBIŤ. AKO IM MÁ RODIČ POMÔCŤ?

Rodič im pomôže tak, že si bude všímať, čo ich baví a v tom ho podporí. Nebudem nútiť moje deti do tanca, keď budem vidieť, že ich baví futbal a astronómia (vymýšľam si). Radšej ich podporím v tom, nech sa rozvíjajú s radosťou. Premotivovaný rodič môže byť aj katastrofa. Dieťa nie je blbé, ono si vie vybrať. Stačí ich len sledovať a počúvať.

ZDÁ SA, ŽE V SÚKROMNOM ŽIVOTE STE VYBALANSOVALI DYNAMICKÝ MODERNÝ ŽIVOT POPULÁRNEJ OSOBNOSTI S TRADIČNÝMI HODNOTAMI RODINY. ROVNAKO V PROFESIONÁLNEJ OBLASTI SPÁJATE NA PRVÝ POHĽAD „NESPOJITEĽNÉ“ ŠTÝLY. PREDSTAVENIE V SPOLUPRÁCI SO SLOVENSKÝM NÁRODNÝM
DIVADLOM JULIO AND ROMEA BOLO SKÔR VYBOČENÍM ZO ZABEHNUTEJ CESTY, ALEBO RÁD EXPERIMENTUJETE?

Bolo to o spojení HIP HOPU a SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO DIVADLA. Nádherná
skúsenosť. Experimenty mám rád. Osviežuje to tvorbu. Musí to však mať hlavu aj pätu. Toto bol vydarený projekt.

PRIPRAVUJETE AJ V BLÍZKEJ BUDÚCNOSTI NIEČO PODOBNE NETRADIČNÉ?

Skúšame podnikať aj na inom poli, ako je to naše umelecké. Mňa strašne baví vymýšľať projekty a podnikateľské zámery. Keď sa niečo podarí, je to super pocit. Ale nezabúdam ani na veci okolo tanca.
Tam takisto chystáme projekty pre deti, a aj teenagerov.

NIE JE VÁM SLOVENSKO PRITESNÉ?

Slovensko je nádherné. Keď mi tu začne byť tesno, tak sa niekam zašijem. Takmer vždy s rodinou a tak raz do roka aj sám. Potrebujem trošku aj psychohygienu, lebo to zvykne byť niekedy veľmi náročné.

[dropcap type=”1″]F[/dropcap]Katarína Bell

[dropcap type=”1″]T[/dropcap]Jana Koziaková