Kedy tam už budeme? #2

Deťmi obľúbená, rodičmi nenávidená. Veta, ktorú podľa skúsených matiek – výletníčok môžete počas jednej cesty do Chorvátska doslovne počuť aj 200-krát. Keďže čas dovoleniek sa opäť blíži, pripravili sme pre vás výber tých najznámejších aj menej známych hier, ktorými si skrátite dlhé cestovanie autom.

 

Prinášame Vám pokračovanie článku o tom, ako deťom skrátiť dlhé chvíle v aute. Dúfame, že naše tipy budú účinné a cesta bude vždy plná zábavy.

Meno, mesto, zviera, vec

Existuje aj cestovateľská verzia tejto populárnej papierovej hry. Základom je tiché odpočítavanie písmen, podobne ako pri papierovej verzii. Súťažiaci hráč povie STOP, ten, kto odpočítava, povie nahlas písmenko a súťažiaci v stanovenom limite vymyslí na dané písmenko štvoricu – meno, mesto, zviera, vec. V ďalšom kole odpočítava písmenká súťažiaci a hráč po jeho ľavici vymýšľa slová. Vypadáva ten, kto v stanovenom limite nestihne vymyslieť všetky slová. Slová sa tiež môžu bodovať, hra tak trvá dlhšie a vy si možno chvíľku pospíte.

Koľko ešte?

Pred cestou vytlačte deťom mapu vašej dovolenkovej trasy. Každú hodinku poverte zodpovednosťou za mapu niektoré dieťa. Ostatné sa ho môžu pýtať, koľko kilometrov ešte ostáva do zvolenej destinácie, do najbližšieho mesta, koľko ste už prešli. Väčšinou deti táto hra veľmi baví, stavajú sa tak sprievodcom a dôležitou osobou v aute. V neposlednom rade si precvičia aj učivo matematiky z mierky mapy, ale to im radšej nehovorte.

shutterstock_82222975

Veršovaná cesta

Najmä pre kreatívnejšie deti je vhodná veršovačka.Úlohou prvého hráča je povedať verš súvisiaci s cestou (vyštartovali sme zo Žiliny), druhý naň nadviaže rýmom (Na čaj sme nasušili rôzne byliny). Ďalší hráč opäť vymyslí verš a štvrtý naň nadviaže. Pri tejto hre sa dokážete naozaj veľa nasmiať a budete sa Čudovať, čo dokážu vymyslieť vaši nezbedníci. Ideálne je, ak máte so sebou aj dieťa, ktoré vie písať a nebýva mu pri ceste zle, lebo môže verše spisovať (túto úlohu si môžete nechať aj vy) a mladšie deti potom dovolenkovú básničku ilustrujú. Popri fotkách vám tak ostane krásna spomienka do budúcnosti.

Značky áut

Táto hra je ideálna v prípade, ak sa pýšite titulom matky samých chlapcov alebo sa ich vo vašom aute pozbieralo viac. Vyberiete jednu značku auta, pričom hráči sledujú autá okolo seba. Bod získava ten, kto prvý uvidí auto vybranej značky. Body zapisujte. Ak je hráčov viac, môžete hrať tiež čiastkové kolá, z ktorých sa postupuje ďalej. Hru tiež môžete pozmeniť na farby áut či značku a farbu.

Ďalšie hry Vám prinesieme v ďalšom pokračovaní článku, už čoskoro! 🙂

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Linda Vodislavská

Prečítajte si tiež: Kedy tam už budeme? #1

Prečítajte si tiež: Kedy tam už budeme? #3