Meningokok – baktéria, s ktorou hráme o čas

Čo vám príde na um, keď máte vysokú teplotu, zimnicu, vraciate či vás bolí hlava? V prvom momente asi, že ste prechladli. Väčšinou to je, našťastie, pravda. V lepšom prípade sa z choroby za niekoľko dní vyliečite sami. V tom horšom sa môže stať, že bežné prechladnutie až také bežné nie je a vy máte dočinenia s meningokokom. Baktériou, ktorá vás môže zabiť.

Ako rozpoznať príznaky a ako chorobu odlíšiť od bežných infekcií?

Meningokok (Neisseria meningitidis) sa prenáša len medzi ľuďmi úzkym kontaktom, kvapôčkovou infekciou. Baktérie často prežívajú u ľudí aj niekoľko mesiacov bez príznakov a nespôsobujú žiadne ochorenia. V prípade oslabenia imunitného systému však môžu znenazdajky zaútočiť. Veľa pacientov uvádza, že pred prepuknutím ochorenia mali veľa práce, stres alebo prežívali niečo, čo ich fyzicky oslabilo.

Nebezpečná baktéria

Meningokok cirkuluje v populácii a podľa odhadov 4 až 35 % zdravých dospelých ľudí sú bacilonosiči. Bacilonosičov pred prepuknutím ochorenia chráni vlastný imunitný systém a choroba u nich neprepukne. Také šťastie ale nemusia mať oslabení jedinci a môže dojsť k prepuknutiu ochorenia – nielen k zápalu mozgových blán, ale aj k otrave krvi. Ochorenie má v prvých hodinách príznaky, ktoré môžu signalizovať mnohé ochorenia, preto je ťažko rozpoznateľné. Postupuje veľmi rýchlo a je veľmi agresívne. Prakticky v priebehu 24 až 48 hodím môže spôsobiť smrť človeka. Preto je okamžitá liečba mimoriadne dôležitá. Najviac ohrozené sú deti, dospievajúci, ľudia žijúci v komunitách, kde je v priestore nahromadených veľa osôb a dochádza k úzkemu kontaktu a cestovatelia. Asi štvrtine pacientom, ktorí prekonajú ochorenie, zostanú trvalé neurologické následky.

Základné príznaky ochorenia

[quote_box_center]

  1. Prudký nástup teplotu
  2. Silné bolesti hlavy
  3. Vracanie, kŕče, hnačka
  4. Svetloplachosť, zmätenosť
  5. Poruchy vedomia
  6. Mdloby a bezvedomie
  7. Stuhnutie šije
  8. U bábätiek vyklenutie fontanely
  9. Vytváranie podkožných krvných fliačikov

[/quote_box_center]

Zvoľte prevenciu

Účinnou prevenciou meningokokovej nákazy je očkovanie. Na trhu je k dispozícii niekoľko vakcín proti rôznym sérotypom meningokokov. O tom, ktorá vakcína je pre vás najvhodnejšia, sa poraďte so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav. Očkovanie proti meningokokom nie je povinné a pacient si ho hradí sám.