Každá pomoc je vítaná

Poznáte to - očakávanie, radosť, ale aj obavy. Čakáte dieťa, veľmi sa tešíte a veríte, že bude zdravé. Niet nič krajšie ako dieťatko, ale stáročiami overenou pravdou je – dieťa je radosť, ale aj starosť. Navyše – s príchodom dieťaťa sú spojené mnohé finančné výdavky. Viete, že suma za tehotenstvo a prvý rok života dieťatka je viac ako 7-tisíc eur? Ukázal to prieskum spoločnosti Cord Blood Center, do ktorého sa zapojilo 330 mamičiek. Do tejto sumy sa zarátali výdavky na lekárov, výbavičku pre deti, nábytok, stravovanie – jednoducho všetko, čo tehotná žena a potom dieťatko potrebujú.

Cena rozhoduje

Rodiny zvažujú pred príchodom dieťaťa aj ďalšiu položku rozpočtu, a to uchovanie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Podľa prieskumu až  80% budúcich mamičiek na Slovensku uvažuje o uchovaní pupočníkovej krvi. Uvedomujú si, že takto zabezpečia svojmu dieťaťu nádejné liečebné možnosti v budúcnosti, ak by ich potrebovalo. Ak sa niektoré mamičky rozhodnú pupočníkovú krv neuchovať, najčastejším dôvodom je cena. Vzhľadom na všetky výdavky spojené s tehotenstvom a pôrodom je to pochopiteľné. Preto spoločnosť Cord Blood Center aktívne hľadá sponzorov, ktorí by vďaka svojim príspevkom umožnili odber pupočníkovej krvi väčšiemu počtu slovenských mamičiek. Medzi prvých patrí jedna z veľkých slovenských poisťovní.

Výsledky

Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sa už aj na Slovensku použili pri liečbe hematologických a onkologických ochorení. Viaceré klinické štúdie vo svete navyše ukazujú, že budú pravdepodobne použiteľné aj na liečbu ďalších častých a závažných ochorení, napríklad detskej mozgovej obrny či autizmu.

[dropcap type=”1″]T[/dropcap] Advantage