Koľko stojí tehotenstvo?

photo created by lifeforstock - www.freepik.com

Zistenie, že sa stanete rodičom, by malo byť tým najúžasnejším pocitom a obrovským dôvodom na neopísateľnú radosť. Najmä vtedy, ak sa na svet hlási potomok, o ktorého ste sa roky snažili. Rýdzo pozitívne a nanajvýš príjemné emócie z gravidity však môžu v nejednom prípade utlmiť iné zistenia. Cesta malej ratolesti na svet totiž niečo stojí. Celkové výdavky závisia predovšetkým od požiadaviek a nárokov konkrétnej budúcej mamičky, respektíve rodičov. Tvoria ich platby za nadštandardné vyšetrenia či zdravotnícke služby, ktoré nie sú hradené zdravotnými poisťovňami. Spolu ide o sumu, ktorá sa v lepšom prípade ráta na stovky Eur, za istých okolností to však môže byť oveľa viac.

Mnohí budúci rodičia zostávajú zaskočení, keď postupne prichádzajú na to, že v záujme svojho ešte nenarodeného potomka musia počítať s výdavkami, ktoré môžu pokojne presiahnuť ich finančné možnosti. Pri pároch, ktoré nemajú inú možnosť, ako využiť služby niektorého z centier asistovanej reprodukcie, to platí o to viac. Tí musia investovať nemálo peňazí skôr, ako by vôbec mali akúkoľvek garanciu toho, že sa rodičmi naozaj stanú. Cena za jednotlivé cykly IVF sa pohybuje od 100 Eur a narásť až do výšky 3000 Eur. Keď sa však týmto ženám otehotnieť podarí, práve pre ne nejestvuje investícia, ktorou by sa s partnerom neprehrýzli. A podobne ako všetky ženy v druhom stave musia čeliť viacerým výdavkom v gynekologických ambulanciách, ale aj mimo nich.

Mamička by si s poisťovňou hradenými vyšetreniami mohla vystačiť

Celý rad lekárskych úkonov zahŕňa napríklad vyšetrenie moču, meranie krvného tlaku, hmotnosti či vaginálne vyšetrenie, ktoré sú zároveň bežnou súčasťou tehotenských prehliadok. Na každej prehliadke sa v závislosti od štádia gravidity vykonáva gravidometria, kontrolujú sa ozvy plodu (srdiečka), hmotnosť plodu, jeho pozícia, prietok krvi pupočníkom aj CTG, ktoré u nás rovnako hradia zdravotné poisťovne. V ich réžii sú takisto aj jednorazové vyšetrenia, na ktoré ma tehotná žena nárok – 3 x ultrazvuk, meranie nuchálnej translucencie počas 1. ultrazvuku, orálny glukózový tolerančný test (skríning tehotenskej cukrovky), PAPP-A krvný test (skríning na Downov syndróm), AFP krvný test (skríning vrodených vývojových chýb), kultivácia z pošvy na prítomnosť streptokoka skupiny B, 2 x stomatologické vyšetrenie, EKG, opakovaný krvný obraz (dôraz na zistenie anémie) a opakované krvné testy na rôzne ochorenia.

Niektoré nadštandardné vyšetrenia môžu stáť stovky Eur

Kým niektoré ženy vnímajú tehotenstvo úplne prirodzene a nemajú potrebu absolvovať rôzne špeciálne nadštandardné vyšetrenia, iné ženy sú ochotné pre vyšší komfort investovať ďaleko nad rámec základného balíčka vyšetrení. Nie je to však vždy iba o akomsi rozmare, ale pri rizikových tehotenstvách a tehotných ženách nad 35 rokov je absolvovanie niektorých platených vyšetrení priam žiadúce. Jedným takým je aj napríklad morfologický ultrazvuk, pri ktorom je možné odhaliť anatomické anomálie plodu. Ten stojí v priemere 60 Eur.

Pomocou neinvazívneho prenatálneho vyšetrenia z krvi matky sa dajú zistiť chromozómové poruchy plodu. Neinvazívne vyšetrenie znamená, že sa vykonáva bez výrazného zásahu do tela matky a bez ohrozenia plodu. Tri najčastejšie trizómie prítomné po narodení – Downov syndróm, Edwardsov syndróm a Patauov syndróm určuje s 99,8%-nou presnosťou. Cena tohto testu sa pohybuje od 350 Eur.  Na porovnanie, bežne sa tieto poruchy zisťujú odberom plodovej vody (amniocentézou), ktoré plne hradí zdravotná poisťovňa, ak sa vykonáva v nemocnici. Ak sa rozhodnete pre amniocentézu v súkromnom zariadení, zaplatíte cca 200 Eur. Napriek tomu, že amniocentéza je bezpečná technika, približne v 0,5% prípadov existuje riziko potratu plodu. Zároveň je možný výskyt ďalších rizík ako: vpich do plodu, vpich do pupočníka, predčasný odtok plodovej vody, infekcia, predčasný pôrod a krvácanie matky.

O peknú spomienku na bábätko vo Vašom brušku sa zase postará záznam na DVD nosiči z 3D (4D) ultrazvuku, ktorý vychádza v priemere na 50 Eur.

Zdravá strava bohatá na všetky vitamíny je málo reálna

Ďalšou kategóriou investícií počas tehotenstva sú výživové doplnky. Vitamíny, B, C, E, železo, horčík či vápnik sú pre ženský organizmus počas tehotenstva naozaj potrebné. Napriek tomu, že odborníci na výživu tvrdia, že pri zdravej, pestrej a vyváženej strave takéto výživové doplnky potrebné nie sú, takmer každá mamička potvrdí, že počas gravidity jej boli lekárom alebo lekárnikom odporúčané aspoň nejaké vitamínové doplnky. Dávka vitamínov pre tehotné sa môže vyšplhať na 30 Eur (zhruba na obdobie 3 mesiacov).

Kurzy pre tehotné tiež niečo stoja

Nepovinnou výdavkovou položkou tehotnej ženy je investícia do získania praktických informácií na predpôrodných kurzoch. Prinášajú informácie a detaily o blížiacom sa pôrode a starostlivosti o novorodenca. Približná cena takýchto kurzov sa pohybuje na úrovni od 40 do 150 Eur. Špeciálne cvičenia pre tehotné ženy stoja od 5 Eur na hodinu a ponúkajú správne a bezpečné cviky pre „tehuľky“.

Tehotenské oblečenie a kozmetika

Zdanlivo zanedbateľná, no potrebná položka. Najmä pri rýchlo rastúcom brušku je nové oblečenie nevyhnutnosťou, a tak budúce mamičky siahajú po špeciálnej spodnej bielizni, nohaviciach, šatách, tričkách či kabátoch pre tehotné. Výdavky na ne sa pohybujú od 100 Eur, pričom vrchnú hranicu určujú budúci rodičia. Kozmetika je podobnou kapitolou, najčastejšie sú v „kurze“ špeciálne krémy či oleje na strie, pričom budúca mamička utratí za vybranú kozmetiku minimálne 50 Eur

Na výbere pôrodnice záleží

Priestor, v ktorom privedie mamička svoje dieťa na svet, hrá dôležitú úlohu. Rozhodujúcim kritériom pre výber pôrodnice by mala byť poskytovaná lekárska starostlivosť daného zdravotníckeho zariadenia. Za nadštandardné služby poskytované v nemocniciach sú považované náklady na zazmluvnenie pôrodníka či výdavky za nadštandardnú izbu alebo predpôrodnú miestnosť, ktoré môžu súhrnne predstavovať až 500 Eur.

Nadštandardná, ale mnohými rodičmi vyhľadávaná služba

Zdanlivo nepotrebný materiál môže byť prvým darom pre bábätko. Reč je o bunkách obsiahnutých v pupočníkovej krvi, tkanive pupočníka či v placente. Ich zloženie je neopakovateľné. Pupočníková krv sa totiž štandardne používa pri liečbe hematologických a onkologických ochorení ako sú leukémie, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, získané aj dedičné poruchy imunity či metabolických ochoreniach. Slovenskí lekári majú v tejto oblasti dobré skúsenosti s podaním vlastnej aj súrodeneckej pupočníkovej krvi. Rodinná banka pupočníkovej krvi na Slovensku Cord Blood Center vydala už desiatky jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré boli použité pri liečbe závažných ochorení nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku.

Suma za odber sa pohybuje od 690 Eur, pričom budúce mamičky si môžu tento výdavok rozdeliť do mesačných platieb.

Celková suma?

Spočítané všetky položky sa šplhajú k takmer k 5 000 Eur, ak sú započítané náklady aj na cyklus IVF v rámci asistovanej reprodukcie. Bez nich je suma pre tehotnú ženu (ktorá otehotnela prirodzenou cestou) minimálne takmer 2 000 Eur, čo predstavuje takmer dve priemerné mzdy na Slovensku[1] a viac ako tri minimálne mzdy[2] na Slovensku.


[1] Priemerná mzda pre rok 2019 podľa štatistického úradu predstavuje sumu 1092 Euro.

[2] Minimálna mzda na Slovensku za rok 2020 je 580 Eur.