Keď deti potrebujú okuliare

Tak ako u dospelých, aj u detí sa môžu vyskytnúť dioptrické vady, krátkozrakosť a ďalekozrakosť. Pri predpisovaní okuliarov používajú oftalmológovia odlišný prístup než u dospelých pacientov, a to vo viacerých smeroch. U detí je potrebný trpezlivejší prístup, vyšetrovanie formou hier. Veľmi dôležité je, aby sa lekár pýtal rodičov, ako vnímajú správanie dieťaťa, čo môže poskytnúť dobrú oporu v rozhodovaní sa lekára smerom k správnej diagnóze.

Dôležité je skoré odhalenie

U detí je dôležité včas odhaliť refrakčnú chybu, krátkozrakosť a ďalekozrakosť, aj z dôvodu prevencie tupozrakosti, ideálne do veku sedem až desať rokov. Ak dieťa do tohto veku nebude používať očko s dioptrickou chybou, toto oko sa nenaučí pozerať a bude tupozraké. Používaním okuliarov sa tomu dá zabrániť. Podstatné je včas začať s nosením okuliarov a nosiť ich stále, celý deň, aj pri čítaní.

Vyšetrenie

V prípade, že si rodič všimne nejaké zmeny u dieťaťa, napríklad keď dieťa škúli, nezvyčajne otáča hlavičku, pozerá na veci príliš zblízka, je potrebné oftalmologické vyšetrenie. Pozor si treba dať, ak sa u rodičov vyskytuje vysoká dioptrická chyba, tupozrakosť. Ďalekozrakosť a krátkozrakosť často bývajú dedičné. Aj v rámci preventívnych prehliadok pediatri už od narodenia sledujú, či dieťa správne používa oči. Dôležitá je preventívna prehliadka vo štvrtom až piatom roku života, kedy sú deti schopné pri vyšetrení lepšie spolupracovať.

Vyšetruje sa najprv automatická refrakcia na prístroji. Ten určí hodnoty dioptrií pre každé očko. U detí sa toto vyšetrenie robí v tzv. arteficiálnej mydriáze, čo znamená, že sa aplikujú kvapky na rozšírenie zreničiek. Kvapky sa musia viacnásobne aplikovať, aby bolo vyšetrenie úspešné. Je to z dôvodu potreby vyradenia akomodácie, teda vykleňovania šošoviek, čo by mohlo skresľovať výsledok vyšetrenia. Následne je u väčších detí možné zmerať tzv. centrálny vízus ako u dospelých. Deti však v tomto veku ešte nevedia čítať. Na tzv. optotypoch sú okrem písmen aj iné znaky a obrázky, ktoré dokáže popísať aj menšie dieťa. Okrem týchto vyšetrení majú oftalmológovia k dispozícii aj ďalšie prístroje a vyšetrenia, ktoré môžu využiť.

Kedy sú potrebné okuliare

Nie každá hodnota dioptrie znamená, že dieťa musí začať nosiť okuliare. Lekár vie, ktoré hodnoty sú hraničné a aký má byť vízus, aby predpísal okuliarovú korekciu.

Okuliare sa teda predpisujú pri krátkozrakosti a ďalekozrakosti. Povedzme si niečo podrobnejšie o týchto dioptrických chybách, čo znamenajú a prečo vznikajú.

Ďalekozrakosť

Ďalekozrakosť (odborne hypermetropia) vzniká, ak je predozadná dĺžka oka menšia než je norma. Lúče svetla, ktoré do oka vchádzajú, sa zbiehajú vždy v jednom bode. Aby vznikol obraz, aby sme ten obraz dokázali vidieť, musí tento bod byť na sietnici. Keď je oko kratšie, lúče sa zbiehajú ďalej za okom, nie na sietnici, vnímame rozmazaný obraz. V takýchto prípadoch je potrebné predpísať okuliare s plusovou dioptriou, teda okuliare budú ako šošovky spojky, ktoré posunú obraz na sietnicu. U detí je táto chyba častejšia. Očko sa často snaží chybu kompenzovať vyklenutím šošovky, súčasťou čoho býva aj konvergentné škúlenie.

Krátkozrakosť

Krátkozrakosť (odborne myopia) vzniká, ak je predozadná dĺžka oka väčšia než je norma. Oko je dlhšie a lúče sa zbiehajú pred okom, obraz je rozmazaný. Ak sa predpíšu okuliare s mínusovými dioptriami, fungujúce ako šošovky rozptylky, obraz sa presunie na sietnicu.

Pri raste očka sa z pochopiteľných dôvodov môže ďalekozrakosť stratiť, dieťa z neho doslova vyrastie. Pre krátkozrakosť platí, že čím v skoršom veku vzniká, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa bude zhoršovať.

Milí rodičia, oči sú pre deti najdôležitejším zmyslom, ktorým vnímajú väčšinu okolitého sveta. Jednoduchá pomôcka, ktorou sú okuliare, im vedia pomôcť, aby vnímali všetky radosti jasne a v plnej kráse.

MUDr. Tímea Lazárová