Detské módne doplnky, ktoré môžu byť nebezpečné

Ktorá mamička by nechcela parádiť svoju malú princezničku alebo princa? Rozmanitá detská móda ponúka niekoľko zaujímavých doplnkov, vďaka ktorým získa ratolesť originálny outfit. Vedeli ste však, že niektoré môžu potenciálne ohroziť zdravie a dokonca aj život dieťaťa?

Zdanie môže klamať. To, že hračky pre deti sú kategorizované podľa veku, je dobrá vec, pretože ide predovšetkým o bezpečnosť malých detí. Lenže, čo sa oblečenia týka, tam to už neplatí. Preto je na mieste ostražitosť rodičov, aby zamedzili možnému nebezpečenstvu. Možno aj vás prekvapí, na aké rôzne doplnky je potrebné dávať pozor.

Neškodná čelenka?

Malé princezničky vyzerajú s nimi tak rozkošne! Ale len nedávno obletela sociálne siete mrazivá skúsenosť jednej mamičky zo zahraničia s týmto módnym doplnkom. A bohužiaľ, s tragickým koncom. Chcela však varovať ostatných rodičov pred rovnakou chybou. Jej niekoľkomesačná dcérka zaspala a keď ju ukladala do postieľky, mala na sebe spomínanú čelenku. Keďže dcérku nechcela budiť, nechala jej čelenku cez čielko. Ako aj sama spomenula, čelenka nebola príliš tesná, a tak sa neobávala, že by dcérku počas spánku tlačila alebo ju inak vyrušovala. Avšak stačilo len niekoľko minút a tragédia bola na svete. Pri kontrole dcérky v postieľke zistila, že čelenka sa jej zosunula na ústa a zabránila jej dýchať. Žiaľ, malej princezničke už nebolo pomoci, zadusila sa. Majte preto na pamäti, že keď dcérku budete ukladať do postieľky, čelenku jej za každých okolností určite dajte dole!

Retiazky a náramky

Mnoho detičiek dostane pri narodení alebo pri krste retiazku na krk alebo na rúčku. Dokonca aj s príveskom. Módne sú aj šnúrky proti urieknutiu či iné okrasné náramky. Na detičkách môžu vyzerať pekne, no predstavujú aj rôzne riziká. Detská zvedavosť a šikovné prstíky dokážu aj nemožné – s retiazkou, šnúrkou či náramkom sa môžu nechtiac zachytiť o nejaký predmet, čo pri vrytí sa do pokožky môže byť ozaj bolestivé. Môžu sa roztrhať, čo znamená riziko pre ich vdýchnutie alebo prehltnutie. Pri retiazke je potrebné myslieť aj na tú pre cumlík, ktorú je potrebné dieťaťu radšej odobrať ihneď po príchode domov alebo ak nemáte dieťa stále na očiach. Rovnako sa neodporúča ani spanie s takouto retiazkou, dieťa môže prinajlepšom nepekne otlačiť.

Slintáčiky a šatky

Keď sa hlásia zúbky, nie je lepšieho pomocníka. Slinky tečú a aby dieťatko nemalo mokré body, slintáčik musí byť. Niektoré sú natoľko módne a zábavné, že sú takmer ako šatky. Apropo, aj detské šatky vedia byť veľmi nápadité a efektné. No pri ich nosení opatrnosti nie je nikdy dosť. Príliš tesné alebo nepriedušné môžu spôsobiť problémy s dýchaním alebo s prehriatím dieťatka. Preto sa odporúča vyberať tieto doplnky spolu s dieťatkom, aby ste ich mohli vyskúšať. Je dobré overiť si, ako flexibilné majú zapínanie, na aký vek dieťatka sú vhodné a z akého materiálu sú vyrobené. Prihliadať iba na cenu sa v tomto prípade nevypláca. A keď už dieťatku slintáčik alebo šatku dáte, pravidelne ho kontrolujte, hoci aj počas kočíkovania.

Sponky a gumičky do vlasov

Jeden alebo dva – klasický alebo priberaný vrkoč? A k tomu sú potrebné rôznofarebné gumičky aj sponky do vlasov. Malé princezničky s nimi nemusia nijako manipulovať, no uvoľniť sa z vlasov môžu aj samovoľne. Preto sú vhodné také, ktoré nemajú ostré hrany a majú čo najmenej malých ozdôbok, ktoré by sa mohli odlepiť. Jeden nikdy nevie, kde by nakoniec mohli skončiť.