Patria deti do čajovní?

Máte v chladnejšom počasí chuť na spoločenské, ale intímne posedenie s priateľkou v tichom prostredí a kaviarne a reštaurácie vám nevyhovujú? Čo tak zájsť na šálku čaju do čajovne? Ale čo s deťmi? Sú tolerovanými návštevníkmi spirituálnych, neraz až meditačných miest?

Čajovňa na zámku, Čajovňa dobrých ľudí, Čajovňa u dobrej víly, Čajovňa v podzemí, Čajovňa za siedmimi horami, Čajovňa Tri ľalie… Rozprávkové názvy mnohých čajovní, ktorých aj na Slovensku neustále pribúda, by mohli evokovať aj tým najmenším, že sú určené práve pre nich…

Baby friendly čajovne

Aj u nás už vo svete čajovní nájdeme prvé lastovičky, ktoré môžu mať prívlastok ´baby friendly´, teda priateľské k deťom. Ak do nich totiž chodili mladé mamičky ako tínedžerky, je pravdepodobné, že svoju pozitívnu skúsenosť budú chcieť preniesť aj do sveta svojich ratolestí. A navyše záujem mladých rodičov o čisté, podnetné, príjemné, kultivované a pozitívne prostredie aj u nás, našťastie, neustále stúpa.

„Pre deti je prostredie čajovne úplne ideálne,“ konštatuje Alena Ondejčíková z renomovanej Čajovne dobrých ľudí v Nitre. „Hovorím, však o čajovniach bez vodných fajok a ponuky alkoholických nápojov.“ V takejto čajovni ide podľa nej o jedno z najpozitívnejších prostredí pre deti, pretože je pokojné, kreatívne a inšpirujúce a od mladosti vedie deti k zdravému životnému štýlu. Podľa jej skúseností sa v prostredí čajovne dokážu pri čajovom obrade a v tichom prostredí ´stíšiť´ aj hyperaktívne deti. „V  čajovniach určených pre mamy s deťmi nehrá čaj až taký veľký prím, ale je to miesto, kde sa organizujú workshopy, stretnutia určené mamičkám s deťmi. Z mojich skúseností sa však slovenské čajovne prioritne zameriavajú na mladých ľudí a staršie vekové ročníky,“ skonštatoval Marián Móza z Bratislavského čajového cechu a z Čajovne na Zámockej v Bratislave. Ukážkovým príkladom spojenia detí a čaju je Čajovňa u dobrej víly v Žiline, pri ktorej založili rodinné centrum Rodinná rozprávka. ´Dobrá víla´ Zuzana Bikárová hovorí: „Už jedenásť rokov pracujeme vyslovene s mamičkami a ich deťmi. Mladí ľudia, ktorí ku nám začali chodiť pred rokmi, sú už rodičmi a zostali nám verní aj s deťmi. Počas celého týždňa organizujeme podujatia pre rodičov s deťmi a často im slúži popri rodinnom centre aj priestor celej čajovne. K týmto podujatiam neodmysliteľne patrí aj čaj.“ Mamičky s deťmi však prichádzajú aj mimo organizovaných aktivít a pokiaľ si dospelí posedia pri šálke čaju, deti sa hrajú v rodinnom centre.

Čaje vhodné pre deti

Aj keď by mala v pitnom režime detí hrať prím čistá voda, pre ich zdravie je prospešná aj konzumácia pravých, ovocných a bylinkových čajov. „Deti od tretieho roku môžu začať piť pravé čaje, pričom im odporúčame dávať, rovnako ako dojčiacim mamičkám, až druhý, tretí čajový nálev, ktorý neobsahuje teín. V prvom náleve sa za minútu, dve vylúhuje až 90 % teínu, takže ďalšie ho obsahujú len v minimálnej miere. Vhodnejšie je piť čaje z čistého roibosu, ktoré obsahujú veľa stopových prvkov a vitamínov. Pitný režim dieťaťa môžeme doplniť aj bylinkovými alebo kvalitnými ovocnými čajmi,“ uviedla odborníčka Alena Ondejčíková. „Nikdy by som však dieťaťu nepripravila čaj z bežných klasických vrecúšok, ktorých kvalita je často pochybná.“shutterstock_347820122

S blížiacim sa chladnejším počasím je vhodné zaraďovať do pitného režimu nápoje, ktoré prehrievajú organizmus, so štipkou korenín, napr. zázvorom, škorice. „Celkovo platí zásada, že v chladnejšom počasí by sme mali piť čaje s obsahom sladkých korenín. Napríklad náš Horúci dúšok obsahuje badián, sladké drievko, ďatle, prehrieva vanilka, harmanček,“ uviedla Zuzana Bikárová zo Žiliny.

Čajový rituál

Pri výbere čajov a čajových zmesí je dôležité myslieť na fakt, že deti sú oveľa vnímavejšie na vône a chute. A pretože majú ostrejšie zmysly ako dospelí ľudia, to, čo sa zdá dospelým akurát sladké alebo príjemne voňavé, môže byť pre dieťa príliš príkre. „Je čarovné, keď sa bábätká stanú malými deťmi, po skúsenostiach s návštevami čajovní si samé vyžadujú vysokú kultúru podávania čaju a milujú obrad čajového rituálu. Práve deti sa vedia tak rýchlo a obdivuhodne nadchnúť pre kultivovanú prípravu čaju, že je nepochybné, že aj v dospelosti dajú tomuto nápoju prednosť pred všetkými ostatnými,“ s úsmevom konštatuje Alena Ondejčíková z Čajovne dobrých ľudí v Nitre.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Eva Mravcová