Hádže vaše dieťa hračky, jedlo aj seba? Veľa detí s tým začína, keď oslávia 1. rok svojho života a pokračujú v tom ešte niekoľko ďalších mesiacov. Čo je za týmto správaním a je pre deti normálne?
Je to hra
Ale nie na mačku a myš, preto je dobré snažiť sa dieťa pochopiť. Je potrebné si uvedomiť, že hádzanie vecí na zem je pre deti prirodzené. Objavuje sa to tak vo vývine, je to súčasť hry a objavovania. Dieťa baví sledovať veci ako padajú, búchajú a tešia sa z toho, neskrývajú radosť z hádzania. Je to taká senzitívna fáza a toto obdobie časom pominie. Lenže, ako si dovtedy poradiť a nasmerovať dieťa k tomu, aby pochopilo, že veci sa o zem nehádžu?
Jednou z možností je vydržať
Aspoň tak radia mnohé mamičky. Zlostiť sa na dieťa v tomto prípade nepomôže ani rodičom, ani dieťatku. Veď napokon, dieťa je malé a všetko, čo je zábavné, sa počíta. Vynaliezavosť v tomto smere je na mieste a ak chceme, aby dieťa s hádzaním prestalo, môžeme ho na to upozorniť. To môže aj nemusí zabrať, prípadne to zaberie len na chvíľku.
Zahrajte sa po svojom
Lepšie je, ak rodičia dieťaťu vymyslia inú zábavnú činnosť, ktorá môže byť spojená s hádzaním. Napríklad hra, kedy do vedierka spoločne hádžete loptičky alebo štuple, prípadne čokoľvek, čo považujete za správne. Rovnako zábavnú hru si môžete zahrať vo vani pri večernom kúpaní s penovými či gumenými hračkami.
Tip na skvelého pomocníka
Chcete, aby si dieťa rozvíjalo psychomotoriku a mohlo slobodne hádzať veci? Skúste mu kúpiť stan, tunel alebo molitanovú zostavu s farebnými penovými loptičkami. Početnejšie množstvo loptičiek (napríklad 100) sa vie postarať o zábavu. Vaše dieťa môže loptičky ľubovoľne vhadzovať aj vyhadzovať, koľko sa mu bude ráčiť. Pozitívom je, že si vďaka tomu bude trénovať hody (švih aj smer) a možno prekvapí aj maminu, ako šikovne bude triafať. Navyše, ak si ho budú rodičia dostatočne všímať a tlieskať mu pri podarených hodoch, môže to byť motiváciou nielen pre dieťa, ale zároveň aj skvelou zábavou pre celú rodinu.