Fakty a mýty o trhu realít

Prelom roka 2013 a 2014 nepriniesol na trhu realít až takú badateľnú zmenu - to znamená priaznivé ceny nového bytu, či domu. Do kariet nám však hrá politika bánk, ktoré sa doslova pretekajú v ponuke výhodných úverov. Už stačí iba nájsť to svoje vysnívané bývanie...

Pozor na podvodníkov

Kúpa nehnuteľnosti je, napriek všetkým predsudkom, veľmi komplikovanou záležitosťou a netreba pri nej na nič zabúdať, všetko si preto radšej dobre premyslime. Platí pravidlo Dvakrát meraj, raz rež. Najmä, ak nechceme „skočiť na lep“ podvodníkom. Podvody pri predaji bytov sa v posledných rokoch na Slovensku čoraz viac rozmáhajú. Ľudia, ktorí sa rozhodnú konať na vlastnú päsť, môžu veľmi ľahko naletieť. Čo nám dokáže „človek z fachu“ dať navyše? Eliminuje riziko, že nás niekto podvedie. Riaditeľ RE/MAX Slovakia Richard Churý hovorí: „Kupovať nehnuteľnosť s realitnou kanceláriou je menej rizikové, najmä vtedy, ak sa záujemca neveľmi vyzná v právnych otázkach. Realitná kancelária vám nielenže poradí, ale zabezpečí aj právne náležitosti, takže máte oveľa väčšiu istotu, že vás nikto nepodvedie a neprídete o svoje peniaze.“

[pull_quote_center]Kupovať nehnuteľnosť s realitnou kanceláriou je menej rizikové, najmä vtedy, ak sa záujemca neveľmi vyzná v právnych otázkach.[/pull_quote_center]

Rozhodovanie o hypotéke

Kvalitná realitná kancelária by mala vedieť záujemcovi o kúpu nehnuteľnosti poradiť tiež v súvislosti s jej financovaním. Najlepšou voľbou je spolupráca s nezávislými špecialistami na hypotekárne úvery. „Chcel som byť nezávislý a klientom radiť to, čo je pre nich skutočne najvýhodnejšie. Pokiaľ ste zamestnancom jednej konkrétnej banky, tak to, pochopiteľne, nejde. Naši odborníci každému záujemcovi spravia prieskum trhu na mieru a skutočne vyberú ideálnu hypotéku,“ hovorí Kamil Bučo, konateľ spoločnosti KAMAPRO.

shutterstock_30855922-2Ako spoznať naozaj dobrého makléra? Je osoba, s ktorou riešim kúpu alebo predaj nehnuteľnosti skutočný realitný odborník? Na túto otázku nám odpovie to, či nám dokáže maklér odpovedať na všetky otázky súvisiace s realitami – či už ide o nehnuteľnosti alebo investície. Vie všetko o kúpe či predaji, dokáže nám vysvetliť, aké sú výhody, či nevýhody novostavby, ale aj starších bytov. Jana Vinšová vyhrala Cenu maklér roka 2012. Hovorí o vlastnostiach, ktoré by mal správny a úspešný maklér určite mať, či sa im naučiť: „Mojím krédom je pracovitosť, odvaha, trpezlivosť, úprimnosť a pokora. Bez toho sa táto práca nedá robiť kvalitne. Ak chce maklér držať krok s dobou, musí sa neustále vzdelávať, ale aj sledovať, čo sa na trhu s realitami deje. Jednoducho – kvalitný maklér neustále pracuje.“

Morálka na realitnom trhu

Pokrivená morálka vzniká, keď sa do realitného trhu snažia dostať ľudia, ktorí vlastne o celom realitnom odbore nevedia a ani nechcú vedieť nič. Zákazníci sú potom neuspokojení a majú skreslený obraz o práci realitných odborníkov. Ešte horšie sú spomínané neseriózne praktiky zástupcov realitného odboru, ktorí spôsobujú nedôveru zákazníka voči maklérovi. Makléri s takýmito praktikami vrhajú zlé svetlo na seriózne profesionálne realitné firmy.  Realitnú kanceláriu je potrebné si vždy najskôr overiť, či sa nespája so žiadnymi škandálmi.

[pull_quote_center]Čo najviac ovplyvňuje morálku na realitnom trhu? Podľa majiteľky bratislavskej realitnej kancelárie RE/MAX Jany Vinšovej je to chamtivosť.[/pull_quote_center]

Realitný obchod v sebe ukrýva určité slabé miesta. Ako inak, nemusia byť na prvý pohľad zjavné. Ak sa takéto slabé miesta profesionálne neošetria, jeden z aktérov obchodu môže prísť aj o peniaze, aj o nehnuteľnosť. Chamtivosť kupujúceho či predávajúceho vedie k snahe vykonať každý úkon spojený s kúpou a predajom nehnuteľnosti úplne svojpomocne. Kupujúci teda nesie riziko a predávajúci môže nastaviť nesprávnu trhovú cenu podľa hesla: Za málo práce veľa peňazí.

Riziká pri predaji a kúpe nehnuteľnosti

  •  Na strane predávajúceho

Neodborne nastavená cena – takto nastavená cena môže byť nízka, čo znamená, že predávajúci prerobí. Ak je však cena príliš vysoká, predaj nehnuteľnosti môže trvať mesiace alebo roky, alebo sa predaj nemusí podariť vôbec. „Ľudia sa väčšinou orientujú podľa výšky ceny v inzerátoch podobných domov, či bytov. To však vôbec nemusí byť suma, za ktorú sa nehnuteľnosti nakoniec predajú. My máme vlastnú databázu reálnych obchodov a skutočných cien, za ktoré sa nehnuteľnosti predali,“ vysvetľuje Jana Vinšová. Ponuka vo viacerých katalógoch je pre ľudí vytváranie pocitu istoty, ale strácajú prehľad o tom, s kým vlastne komunikujú a kto má prístup do ich nehnuteľnosti. Predávajúci a kupujúci si často neuvedomujú, že ich korektný maklér vie ochrániť od chýb, ktorými by si bez rady odborníka mohli uškodiť.“

  • Na strane kupujúceho

Kupujúci môže pri nekorektnom jednaní prísť o všetky peniaze a nezískať nehnuteľnosť. Pri kúpe je dôležité načasovať platbu tak, aby peniaze na účet predávajúceho prišli vtedy, keď je nehnuteľnosť už vo vlastníctve kupujúceho. To sa robí pokynom na čerpanie prostriedkov z úschovy až po zmene vlastníctva v katastri nehnuteľností.

[pull_quote_center]Pre kupujúceho aj predávajúceho je dôležitá dobrá zmluva, ktorá chráni a nezvýhodňuje ani jednu zmluvnú stranu. Dobré je spolupracovať s právnikom, ktorý sa v realitnom biznise vyzná, najlepšie takého, ktorý má v tejsto sfére prax.[/pull_quote_center]

Dobrá zmluva by mala najmä:

[quote_box_center]

  1. ošetriť spôsob vyplatenia kúpnej ceny
  2. ochrániť pred skrytými nevýhodnými formuláciami (vsunutými za nevinne vyzerajúcimi vetami)
  3. ošetriť vlastné jednostranné odstúpenie od zmluvy
  4. ošetriť jednostranné odstúpenie druhej strany

[/quote_box_center]

Veľmi dôležité pri kúpe bývania je zosúladenie finančnej stránky s  hmotnou. Odborníci nám dokážu veľakrát bez poplatku ozrejmiť nejasnosti a pomôcť v orientácií realitného prostredia. Netreba sa unáhliť, radšej si všetko dôkladne rozmyslieť, predsa len – byt či dom si väčšinou kupujeme na celý život.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] redakcia