DROBCI letia na svetové festivaly

Už počas vianočných prázdnin si budú môcť v Slovenskej televízii pozrieť (nielen) detskí diváci nový slovenský večerníčkový seriál DROBCI o dvoch sympatických chalanoch Tomovi a Benovi. Ešte predtým sa však DROBCI rozbehnú po svete a spestria program štyroch významných medzinárodných festivalov.

Sedem zábavných príbehov je inšpirovaných krátkym animovaným filmom Vandy Raýmanovej KTO JE TAM? z roku 2010, ktorý získal niekoľko významných ocenení a uspel aj v medzinárodnej distribúcii. Na DROBCOCH spolupracuje autorka námetu aj scenára Vanda Raýmanová s oceňovaným režisérom a animátorom Michalom Strussom. „Tvorivým východiskom tohto seriálu je detská hra. Predovšetkým sloboda a spontánnosť, s akou k nej deti pristupujú, subjektívna interpretácia skutočnosti, schopnosť imaginácie, invencie a ich humor je to, čo ma zaujíma a čo som sa snažila pri tvorbe tohto seriálu zmysluplne využiť,“ hovorí režisérka Vanda Raýmanová. “Tak vznikla dvojica chlapcov a zábavné príbehy o tom, čo sa stane, keď sa spolu hrajú nezbedník Ben a mudrlant Tom.“

Ešte pred slovenskou premiérou sa obaja nezbedníci vyberú na cesty, aby sa predstavili svetovým filmárom a divákom na štyroch filmových festivaloch. Už v júli boli prvý raz prezentovaní na Countryside Animafeste na Cypre, tentoraz ich čaká najskôr cesta do gruzínskeho Batumi na Medzinárodný festival animovaných filmov Tofuzi, potom sa predstavia na festivale Anim’est v Bukurešti. Odtiaľ sa Ben a Tom presunú do Amsterdamu na prestížny Cinekid festival a vrcholom ich októbrového putovania bude Medzinárodný festival detských filmov v Chicagu.

“Sme radi, že DROBCOV vybrali na tieto štyri festivaly,” teší sa Vanda Raýmanová. “Predovšetkým máme radosť z výberu na Cinekid, kde máme v sekcii Screening Club možnosť predstaviť seriál významným odborníkom v oblasti medií pre deti. Rovnako sa tešíme do Chicaga, tamojší festival je dnes najväčším festivalom detských filmov na svete a čo viac, je to aj nominačné podujatie na filmových Oscarov. Dostať sa do programu je skutočný výzva.”

Na výtvarnej realizácii DROBCOV spolupracovala Ivana Šebestová a animátori Michal Haruštiak, Ivana Laučíková, Jozef Mitaľ, David Štumpf a Štefan Gura, rozprávky narozprávala herečka Petra Polnišová, o hudbu sa postaral Michal Novinski, ktorý pri jej nahrávaní využil kompletný živý orchester.

Seriál DROBCI vyrobila spoločnosť objectif v koprodukcii s RTVS a štúdiom plaftik s.r.o. s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.