Dôležité je uvedomiť si, aké priestorové možnosti izba má, a čo všetko je potrebné do nej umiestniť. Berieme do úvahy aj fakt, koľkým deťom bude izba slúžiť. Pri dvoch a viacerých deťoch je potrebné návrh detailnejšie premyslieť, aby sa do priestoru všetko potrebné zmestilo.
Pohodlná posteľ je základ
Deti, ktoré prestali spať v postieľke a odišli z rodičovských spální do vlastnej izby, potrebujú pohodlnú a dostatočne veľkú posteľ. Voľba štandardného jednolôžka s rozmermi 90 x 200 cm je ideálnym riešením. Bude vyhovujúca aj pre ďalšie študentské obdobie. Najdôležitejšou časťou je kvalitný matrac. Pre zdravý rast detskej chrbtice volíme pevnejší matrac so strednou tvrdosťou. Veľkou vychytávkou sú rôzne odnímateľné zábrany, ktoré dieťaťu zabránia vypadnúť z postele. V rôznych farebných prevedeniach a tvaroch obláčikov či zvieratiek príjemne oživia miestnosť.
Stolík nesmie chýbať
Dôležitou súčasťou detskej izby je stolík. Pre dieťa v predškolskom veku postačí aj nižší s menšou stoličkou, kde si môže kresliť, modelovať a rozvíjať jemnú motoriku prstov. Sedenie za stolíkom im uľahčí neskoršiu adaptáciu v škole. Ideálne je umiestniť stolík k oknu. U praváka je okno umiestnené naľavo a opačne, aby si nevytváralo tieň. Preto, že dieťa v takomto veku najrýchlešie rastie, je dôležité nábytok prispôsobovať. Optimálne je voliť výškovo nastaviteľné stoly a stoličky.
Nezabúdame ani na úložný priestor na hračky a oblečenie. Šikovní interiéroví dizajnéri sa vedia vyhrať s takýmito priestormi, aby bol efektívne a čo najfunkčnejšie využitý každý kút. Myslime však na optimálnu hranicu, aby sa dieťa necítilo v izbe skľúčene. Deti majú obrovskú fantáziu. Chcú tvoriť, stavať domčeky z kociek, hrať sa s bábikami či autíčkami. Vytvorme im dostatok miesta v izbe, kde umiestnime koberec alebo inú podložku pre ich pohodu pri hraní.
Prírodné materiály
Pri výbere materiálov sa prikláňame k prírodným a teplým. Uprednostníme drevo na nábytku, bavlnu a vlnu na čalúnení. Ideálnym materiálom pre menšie deti je tiež plast. Hladké povrchy bez zbytočných štruktúr sú ľahko udržiavateľné. Vyvarovať sa treba nábytku, na ktoré dieťa môže vyliezť.
Pri farebnosti sa poraďme aj s naším dieťaťom. Nechajme, nech si vyberie štýl a farebnosť. Obľúbené postavičky z rozprávok vo forme tapiet či nálepiek na stenu alebo nábytok oživia priestor. Vzor môže byť použitý aj vo forme potlače na posteľnej bielizni. Detská izba má byť v prvom rade útulná, aby sa v nej dieťa cítilo dobre. Nekombinujme príliš veľa štýlov vzorov a farieb. Dieťa sa v takejto izbe môže cítiť zmätene a nekomfortne.
Na záver dôležité pravidlo. Vyhýbajme sa príliš ostrým hranám a chladným materiálom ako sklo a kov. Detská izba má byť útulná, variabilná, čistá tvarovo aj materiálovo a v neposlednom rade ergonomická.
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Mgr. art. Kamila Jarkovská