Pupočníková krv je krv novorodenca, ktorá zostáva v placente a pupočnej šnúre po jeho narodení a obsahuje vzácne kmeňové bunky. Je výnimočná v tom, že na rozdiel od kostnej drene a periférnej krvi nie je nijako ovplyvnená ochoreniami, starnutím a životným štýlom.
Prvýkrát bola transplantovaná v roku 1988 päťročnému chlapcovi s Fanconiho anémiou, Matthewovi, ktorý dostal krv od svojej novonarodenej sestry. Dnes má 32 rokov a aj svojou prácou pre americkú zmiešanú banku pupočníkovej krvi sa snaží zvýšiť povedomie o možnosti odobratia pupočníkovej krvi a pomáhať deťom, ktoré postretol rovnaký osud ako jeho.
Na Slovensku bola vlastná pupočníková krv transplantovaná v roku 2004, ako prvá v Európe. Pacientom bol vtedy len polročný Andrejko, ktorý sa liečil v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave. Po zistení nádoru v mozgu, namáhavej operácii, ožarovaní a chemoterapii bola Andrejkova krvotvorba ťažko poškodená. Vďaka jeho vlastnej pupočníkovej krvi dosiahol rýchlejšiu regeneráciu kostnej drene a upravil sa mu krvný obraz.
Pupočníková krv súrodenca môže zachraňovať život rovnako, za podmienky, že sú ich transplantačné znaky zhodné. Takáto pravdepodobnosť je približne 25 %. Prvým dieťaťom, ktorému zachránil život súrodenec bola, dnes už dospelá, Lucka. Keď mala 7 rokov, ošetrovali ju v nemocnici po úraze v škole. Tam zistili, že ma zvýšený počet bielych krviniek, čo potvrdilo chronickú myleoidnú leukémiu. Pre rodičov a Lucku však svitla nádej, keď jej mama otehotnela a s malým bračekom prišla aj nádej na využitie jeho pupočníkovej krvi. Keďže bol vhodným darcom, no buniek bolo málo, lekári počkali, kým chlapček nabral správnu hmotnosť a odobrali mu kostnú dreň, ktorá doplnila pupočníkovú krv.
Liečba kmeňovými bunkami má priaznivý vplyv na pacientov s detskou mozgovou obrnou a leukémiou. V súčasnosti existuje nádej aj pre pacientov so sklerózou multiplex a rakovinou hrubého čreva a to jej liečebný potenciál ešte zďaleka nie je úplne objavený.
Vlastná pupočníková krv sa dnes využíva v rámci klinických štúdií. Na Slovensku a v Rumunsku otvorila rodinná banka pupočníkovej krvi CordBlood Center Group v roku 2014 klinickú štúdiu, ktorá sa zameriava na liečbu detí s detskou mozgovou obrnou a až do roku 2019 v nej liečbu absolvuje 50 detí vo veku 1 až 12 rokov.
Milí rodičia, starí rodičia, venujte vášmu ešte nenarodenému pokladu jedinečný dar v podobe jeho vlastnej pupočníkovej krvi, ktorá tu pre neho bude vtedy, keď to bude najviac potrebovať. Táto možnosť sa vám naskytne len raz za jediný okamih jeho života – pri narodení. Každý z nás dúfa, že naše deti nebudú svoje krvinky nikdy potrebovať, no nie sme predsa len pokojnejší, keď máme istotu?