Podvodné emaily alebo nenechajte sa nachytať

Prinášame krásny príklad phishingu, ktorý aktuálne na nás skúša nejaký útočník.

Vysvetlenie v skratke čo je to Phishing. Phishing je jednoduchý spôsob ako vás nachytať „na hruškách“ a vymámiť od vás heslo. To nachytanie „na hruškách“ je vo forme vymyslenej emailovej správy, ktorá sa tvári ako seriózny email, kde vám útočník oznamuje, že máte niečo v neporiadku s vašou emailovou adresou a riešením je kliknutím na odkaz v emaile a zadanie vášho hesla.

Čo sa stane ak sa necháte nachytať?

Útočník získa kompletnú vládu nad vaším emailovým účtom a samozrejme prístup k vašim emailom. Poviete si: „Mne to je jedno, veď aj tak tam nemám nič tajné“! Omyl, väčšinou ich vaše emailové správy ani nezaujímajú. Útočník po získaní prístupu do vášho emailu okamžite začne cez vašu emailovú adresu zasielať tisícky emailov spamu alebo vírusov. Problém bude mať aj váš poskytovateľ hostingových služieb (firma, kde máte umiestnenú web stránku a emaily). Ak včas nezareaguje na zablokovaní vášho emailového konta, komplet jeho emailové služby môžu byť blokované a problém budú mať aj iní zákazníci.

Ako sa brániť?

V prvom rade, žiadny poskytovateľ hostingu od vás nebude žiadať takýmto spôsobom heslo do emailu. Ak si pozorne prečítate emailovú správu zistíte, že ten slovosled nie je veľmi pekne po slovensky napísaný. Ide teda o automatickú správu z prekladača od útočníka zo zahraničia. Aspoň v tomto môžeme byť vďačný nášmu ľubozvučnému jazyku.

 

[dropcap type=“1″]A[/dropcap] board.sk