Antikoncepcia v lete

Gynekológ – MUDr. Erik Dosedla, odpovedal redakcii Mamama na poltucet otázok o antikoncepcii v súvislosti s letným dovolenkovým obdobím. Odpovede pána doktora môžu byť pre vás inšpirujúce všeobecne na celý rok...

1. MOŽNO UŽÍVAŤ HORMONÁLNU ANTIKONCEPCIU KRÁTKODOBO – LEN 2 MESIACE V ROKU?

Samozrejme, je to možné. Avšak musíme si uvedomiť, že hormonálna antikoncepcia nechráni pred sexuálne prenosnými ochoreniami, a preto je lepšie pri krátkodobých známostiach uprednostniť kondóm.

2. ODPORÚČATE VNÚTROMATERNICOVÉ TELIESKO DIEVČATÁM, KTORÉ EŠTE NERODILI?

V súčasnosti je už aj v Slovenskej republike k dispozícii vnútromaternicový systém, ktorý je možné aplikovať aj mladým ženám. Teliesko je veľmi malé a aplikuje sa na tri roky.

3. JE NA DOVOLENKOVÉ OBDOBIE VHODNÁ ANTIKONCEPČNÁ NÁPLASŤ? NEROBÍ PROBLÉM POČAS KÚPANIA JEJ ODLEPOVANIE? DÁ SA KÚPIŤ BEZ PREDPISU?

Ako som už uviedol na krátkodobé sexuálne vzťahy nie je okrem kondómu vhodná žiadna iná antikoncepcia. Samozrejme, je možné kombinovať tieto dva spôsoby antikoncepcie. Náplasť, ak je dobre nalepená, sa neodlepuje. Antikoncepcia je len na lekársky predpis.

4. JE VHODNÉ PRI UŽÍVANÍ HORMONÁLNEJ ANTIKONCEPCIE ODDIALIŤ MENŠTRUÁCIU? AKO MÔŽE ODDIALIŤ MENŠTRUÁCIU ŽENA, KTORÁ NEUŽÍVA HORMONÁLNU ANTIKONCEPCIU?

Menštruačné krvácanie možno pri užívaní hormonálnej antikoncepcie oddialiť pri niektorých typoch tabletiek vynechaním 7-dňovej prestávky v užívaní. V prípade, že pacientka neužíva antikoncepciu, dostane od gynekológa recept na tabletky, ktoré bude užívať počas dovolenky. Po dovolenke ich užívať prestane a následne sa dostaví menštruačné krvácanie.

5. JE JEDNORAZOVÁ TABLETKA „PO“ BEZPEČNÁ? AKO ČASTO JU MÔŽEM POUŽIŤ?

Táto metóda nie je ideálna. Mala by sa využívať len v núdzových prípadoch. Vzhľadom na to, že obsahuje pomerne vysoké dávky hormónov, nepriaznivo zasahuje do normálneho hormonálneho stavu ženy. Nemala by byť užitá častejšie ako 2-krát ročne. Okrem toho nie je výsledok 100-percentný. Účinnosť je tým vyššia, čím skôr po styku sa užije. Na tretí deň je to už len 86 %. Neodporúča sa ako bežná antikoncepčná metóda. Je dostupné už len jednotabletové balenie, kedy je tabletu potrebné požiť do 72 hodín. Najnovšie je k dispozícii na lekársky predpis aj tabletka, ktorú možno užiť do 120 hodín po pohlavnom styku.

6. Z NAŠICH DOSTUPNÝCH MATERIÁLOV VYCHÁDZA AKO NAJBEZPEČNEJŠIA ANTIKONCEPCIA VNÚTROMATERNICOVÉ TELIESKO. AKÝ JE VÁŠ NÁZOR? SÚ OBAVY ŽIEN PRED BOLESTIVÝM ZAVÁDZANÍM A ZVÝŠENÝM KRVÁCANÍM OPODSTATNENÉ?

Moderné vnútromaternicové systémy s obsahom gestagénu sú naozaj najspoľahlivejšie. Okrem iného, na ich spoľahlivosť nevplývajú chyby v užívaní, zmeny metabolizmu alebo rôzne gastrointestinálne ťažkosti. Vnútromaternicové telieska sú veľmi vhodnou voľbou najmä u žien, ktoré nemôžu užívať hormonálnu
antikoncepciu. V súčasnosti je na trhu aj teliesko, ktoré môže byť aplikované aj mladým dievčatám, ktoré ešte nerodili. Zavedenie moderných vnútromaternicových systémov je jednoduché a vykonáva sa ambulantne. Zavedené teliesko sa musí vymeniť po 3 až 5 rokoch.