Poradňa gynekologičky – Tehotenstvo

Otázka:

Čítala som, že prvé 4 mesiace sú pri tehotenstve rizikové. Čo robiť/nerobiť, aby som nepotratila?

Odpoveď:

Obávam sa, že neexistuje jednoznačná odpoveď na túto otázka. K potratu niekedy dôjde aj keď žena dodržiava stopercentne všetky pokyny lekára. Niekedy to príroda zariadi tak, aby sa nenarodil postihnutý plod… Každopádne, buďte šťastná, myslite pozitívne, veď čakáte vytúžené bábätko. Zabezpečte obom dostatočný prísun vitamínov a minerálov, či už v strave, alebo formou vitamínových doplnkov. Pite veľa vody a dbajte na prísun ovocia a zeleniny.


Otázka:

Budem rodiť cisárskym rezom a obávam sa nepekných jaziev. Je potrebná nejaká špeciálna starostlivosť?

Odpoveď:

Tvorbe jazvy v operačnej rane sa zabrániť nedá, ide totiž o prirodzený spôsob hojenia sa poškodenej kože po cisárskom reze. Práve preto sa často vytvorí v oblasti brucha keloidná alebo hypertrofi cká jazva, ktorá zmení vzhľad bruška a koža nad ranou môže následne prevísať. Mojim pacientkam na hojenie rán po sekcii odporúčam krém s obsahom prírodnej superoxiddismutázy, Sodermix, ktorý jazvu výrazne zmenšuje, zjemňuje a zmäkčuje. Navyše táto látka potláča svrbenie a začervenanie.


Otázka:

Je pravda, že mi telo povie, čo potrebujem?

Odpoveď:

Bohužiaľ, ide o mýtus veľmi populárny hlavne medzi budúcimi mamičkami. Je to obdobie, kedy ženy prenasledujú chute, ale vo väčšine prípadov to nie sú chute na zdravé, vyvážené jedlá plné vitamínov. Okrem toho, potrava stráca cenné vitamíny a minerály tepelnou úpravou. Preto tehotným ženám určite odporúčam užívať komplexný a vyvážený multivitamínovy a multiminerálny komplex LadeeVita, ktorý zabezpečí dôležitý
prísun hlavne železa, jódu, kyseliny listovej a omega 3-mastných kyselín. Tak si môžete byť istá, že dáte sebe a aj svojmu bábätku všetko, čo obaja potrebujete.