Anika je vždy s jedným z nás #1

Helena Krajčiová je slovenská divadelná, televízna, dabingová a filmová herečka a speváčka. Absolvovala konzervatórium a aj herectvo na VŠMU, stala sa členkou Slovenského národného divadla, účinkovala na Novej scéne, je speváčkou vokálnej skupiny Fragile, hrá v divadle L+S, dabuje, účinkuje v seriáloch komediálnych, aj tých „na vážno“, i filmoch... Hneď za prvú filmovou úlohou, postavu Márie vo filme Pokoj v duši získala cenu Slnko v sieti. V roku 2004 dostala ocenenie Talent roka, 2010 - Slnko v sieti (najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe), v roku 2014 - OTO v kategórii herečka, s Fragile Krištáľové krídlo i OTO.

Helena Krajčiová s rodinou
Helena Krajčiová s rodinou

S Helenou Krajčiovou a jej partnerom Martinom Hasákom sa rozprávajú Petra a Mravec.

O  Helenke sa toho na verejnosti vie pomerne veľa, Martin je však, akoby muž v utajení, po tvojom boku. Môžeš nám ho predstaviť? 

Helenka – Utajenie je trochu silný výraz, Martin nechce byť v médiách, to je celé. Je hudobný skladatel’ a režisér.

Aké veľké je vaše dieťatko? 

Helenka – Anika má 2 a pol roka.

Vedeli ste vopred, či to bude chlapček, či dievčatko? Ako ste reagovali, keď ste sa dozvedeli, čo to bude?

Helenka – Nie, nevedeli sme, nechali sme sa prekvapiť a umocniť si ten moment. Vtipné bolo, že keď sa narodila, všetci okolo mňa čosi pokrikovali, že už je to tu a podobne a ja som sa pýtala, že čo to je? Lebo, aj keď som ju už videla, stále som nevidela, či máme dievčatko, alebo chlapčeka… smiech

Martin – Chvíľu po narodení sa mi zazdalo, že máme chlapca a musím sa priznať, že ja som od začiatku túžil po dievčatku, tak som cítil na moment také malilinké sklamanie. Ale potom sa ukázalo, že je to dievča a tak som bol spokojný.

Anika je vždy s jedným z nás #2

Mali ste vopred vybrané mená a ako ste sa rozhodovali pri výbere? 

Martin –  Bolo viac favoritov, ale stále nás to vracalo k menu Anika.

Helenka – Zapáčilo sa nám v jednej knižke, ktorú sme spolu čítali asi pred piatimi rokmi a vtedy nás to meno nadchlo a povedali sme si, že keď budeme mať jedného dňa dievčatko, bude sa volať Anika. Spätne mám pocit, že tam Anika vznikla, že tam sa narodila, tou myšlienkou … Navyše Anika bola najlepšia kamarátka Pippi dlhej pančuchy a ja som istým spôsobom Pippi a Anika ku mne patrí.  smiech

Martin –  Zvukovo je to veľmi pekné meno, lebo je jednoduché a zároveň magické. Je to vlastne Anna, Anička, ale s tým, že má v sebe takú nejakú inú farbu.

Helenka – Áno. Anika je vlastne švédska modifikácia Anny, ale zároveň to znie, ako naše.

Ako dlho čakala, kým dostala meno?

Helenka – No dlho…. My sme to vlastne vedeli, ale stále sme si dávali na čas, až to bolo treba uzavrieť, kvôli matrike… Pamätáš?

Martin –  Áno. A to bol to ústretový krok zo strany nemocnice, lebo obyčajne sa okamžite má povedať meno dieťatka, ale oni nám na to dali ešte dva dni…. Na tej malej ceduľke 2 dni nebolo žiadne meno.

Bol Martin pri pôrode?

Helenka – Ánóóó…

Anika je vždy s jedným z nás #3

Aký to bol pocit?  Čo to pre teba znamenalo?

Martin: – Ja som z lekárskej rodiny a tak som k tomu v tej chvíli pristupoval veľmi racionálne. Príchod človeka na svet je, samozrejme, úžasná vec, ale vo mne sa zapli asi všetky mechanizmy akéhosi pohotovostného režimu, keď treba byť pripravený s chladnou hlavou na všetko. Našťastie všetko išlo bez problémov. V tej chvíli človek pochopí silu matky prírody a dôveruje jej. Pochopil som aj to, čo je ženský svet a čo je mužský svet,  systém sveta v ktorom fungujeme a ak je všetko v poriadku, matička príroda alebo ak chcete nejaká vyššia sila, sa o všetko postará. Tam som zistil, čo má chlap pri pôrode vlastne robiť. Podľa mňa chlap nemá pri pôrode robiť vôbec nič, len byť v totálnom pokoji!