Ako zvládnuť covid s najmenšími? Skúsenosti mamičiek môžu pomôcť

Možno aj u vás to začalo nevinným soplíkom alebo len pozitívnym antigénovým alebo PCR testom. Kým mnoho detí nemá takmer žiadne príznaky, iným dá koronavírus poriadne zabrať. Ak aj vy máte aktuálne doma dieťa alebo deti, ktoré trápi toto ochorenie, pomôžu vám praktické rady, ako čo najlepšie a najrýchlejšie dostať pod kontrolu akútnu fázu tohto ochorenia.

Aj keď vo všeobecnosti prevláda názor, že deti zvládajú covid lepšie, nemusí tomu tak v realite byť. Skúsenosti mamičiek tých najmenších detičiek sú rôzne a stretli sa u nich aj s takým priebehom, ktorý sa za ľahký určite nepovažuje. Potvrdzujú to aj slová Eleny (32) z Bratislavy: „Prišlo to akoby nečakane, sama som tomu nechcela veriť. Najskôr som si myslela, že môj trojročný syn len prechladol, no keďže sa jeho stav zhoršoval, zavolala som pediatričke. Tá mi ihneď poradila, aby som mu preventívne spravila test. A bohužiaľ, antigén a neskôr aj PCR vyšli pozitívne. Päť nocí som takmer nespala, teplota drobca atakovala štyridsiatky, mal neskutočný kašeľ a problémy s dýchaním. Nevedela som mu zraziť teplotu, striedala som rôzne sirupy aj čapíky na to určené, dokonca som dvakrát volala aj linku prvej pomoci, aby som sa utvrdila, či ho nie je potrebné hospitalizovať. Bolo to naozaj náročné a prebehlo to horšie, ako napríklad šiesta choroba. Z kašľa sa nevedel dostať ani po týždni, tak mu pediatrička predpísala širokospektrálne antibiotiká.“ 

Podobný zážitok má aj Darina (28) z Pezinka: „Dvojročná dcérka sa mi v noci stále budila, pretože nevedela dýchať a vydávala piskľavé zvuky. Nakoniec, po konzultácii s lekárom sme jej zavolali rýchlu zdravotnú pomoc a hneď v sanitke jej dávali kyslíkovú masku. Teplotu mala tiež vysokú a s pomocou lekárov sa ju našťastie podarilo stabilizovať.“

Praktické rady, ako postupovať 

Neviete, ako pomôcť dieťaťu pri zhoršenom priebehu covid ochorenia? Dôležité je, aby ste podrobne mapovali zdravotný stav svojho dieťaťa a zaznamenávali si čokoľvek, čo sa vymyká normálu. Preto:

  • dieťaťu merajte pravidelne teplotu, saturáciu a pulz oxymetrom;
  • venujte pozornosť zhoršujúcemu sa dýchaniu, pískaniu, chrapčaniu či iným nezvyčajným prejavom a či dýchanie alebo kašeľ nesprevádzajú bolesti na hrudníku;
  • snažte o zlepšenie akútneho zdravotného stavu symptomatickou liečbou (ako napríklad sirup na kašeľ, lieky na teplotu, prípadne na hnačku a pod.)
  • kontrolujte jeho príjem tekutín a stravy;
  • dbajte o prísun dostatku vitamínov;
  • monitorujte moč a stolicu (ako často a v akej konzistencii);

Ako znížiť teplotu?

Deťom znižujeme teplotu až keď vystúpi nad hodnotu 37,5 °C u dojčaťa alebo nad 38 °C u starších detí. Bez lekárskeho predpisu sú dostupné viaceré lieky v rôznej forme s obsahom paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej (tá však nie je vhodná pre deti do 15 rokov). Kým paracetamol nemá protizápalový účinok, ostatné liečivá áno a ukazuje sa ich užitočnosť podania vo včasných fázach infekcie. Pomáhajú aj 3 až 5-minútové sprchy, najskôr s teplotou vody, na akú je dieťa zvyknuté a potom s vlažnou vodou smerom od chodidiel hore. Dieťa príliš nebabušte, pri potení ho pravidelne prezliekajte. Zásadou je, aby intervaly medzi dvoma dávkami rovnakého lieku boli aspoň 6 hodín. Pokiaľ vystúpi teplota nad 39 °C, je možné striedať liek s obsahom paracetamolu a liek s obsahom Ibuprofenu, vtedy s minimálne 4-hodinovým intervalom medzi nimi. Dostatočný príjem tekutín je dôležitý a kľúčový, hoci aj po lyžičkách. Ak sa zdravotný stav aj napriek domácej liečbe zhoršuje, neodkladne kontaktujte pediatra alebo rýchlu zdravotnú pomoc.