Zdravé prvé kroky detí – ako pomôcť dieťatku naučiť sa chodiť čo najlepšie?

Dnes si už nikto z nás nevie predstaviť svet bez chôdze – vďaka nej sme slobodní a môžeme fungovať bez obmedzení , hoci si to možno neuvedomujeme.  Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako pomôcť chodiť vášmu dieťatku čo najlepšie? Spolu s odborníkmi z oblasti fyzioterapie vám v nasledujúcom článku poradíme. 

U detí prestavuje chôdza veľký míľnik v ich rozvoji, či už fyzickom, keďže ich svaly boli dostatočne adaptované na kráčanie a unesenie váhy tela, alebo psychickom, kedy je schopné pohybovať sa koordinovane , t.j. klásť jednu nôžku za druhou. Po prvých neistých krokoch sa dieťa chôdzi a koordinácii pohybov učí a je schopné pohybovať sa istejšie a plynulejšie, prípadne s rôznymi predmetmi v rukách. „Skutočná“ chôdza nastáva, keď dieťa kráča, dokáže sa zastaviť a zmeniť smer.  Práve nesprávny stereotyp môže negatívne ovplyvniť vývin chodidiel, kĺbov dolných končatín a chrbtice. Bolesť a ťažkosti u dospelých sú prepojené veľmi často s návykmi z útleho detstva.

OBUV

Výber správnej obuvi je v každom veku veľmi dôležitý, avšak u batoliat je najvhodnejšie nechať ich chodiť na boso. Odborníci z oblasti fyzioterapie sa zhodnú na tom, že pri zdravom dieťati je chôdza naboso najzdravšia alternatíva, keďže je pre človeka najprirodzenejšia. Deti sa chôdzou naboso učia vnímať povrch, pričom sa im správne tvaruje a posilňuje svalstvo chodidiel a členku a tvarujú klenby nôh. Najvhodnejšie je nechať dieťa učiť sa prvé kroky bosé – týmto spôsobom sa naučí zapájať všetky potrebné svaly a nadobudne správny stereotyp chôdze. O topánkach je vhodné uvažovať až keď dieťa dokáže kráčať samo bez opory v priestore.

Samozrejme, pokiaľ potrebujete dieťaťko obuť v chladných mesiacoch,prípadne sa dieťatko naučilo chodiť samostatne, odporúčame barefoot obuv. Je to obuv, ktorá má najbližšie k chodeniu na boso – je mäkká, prstom umožňuje rozsiahly pohyb a taktiež umožňuje nôžke cítiť rôzne povrchy, ktoré sa na zemi nachádzajú. Počas chôdze v barefoot obuvi sú reflexné zóny chodidla správne stimulované, čo má priaznivé účinky pre držanie tela. Tento typ obuvi je možné zakúpiť aj v ortoprotetike, kde Vám so správnym výberom pre Vaše dieťatko pomôžu odborníci.

Čo sa týka pevnej obuvi, odporúčame ju kombinovať, najmä ak sa v prvých mesiacoch začne javiť, že dieťa zle kladie nožičky. Vhodná je kombinácia práve s barefoot obuvou. Pri prechádzke v prírode, kedy je reliéf zemi rôzne tvarovaný, je vhodné zvoliť barefoot obuv, aby dieťa jednotlivé časti na zemi chodidlom cítilo a vnímalo povrch zeme.  Naopak pri chôdzi po asfalte alebo chodníku, kedy je zem rovná a neobsahuje veľa podnetov je dobré zvoliť ortopedickú obuv, kde má dieťa fixované členky, vložku s klenbou a je odborníkom určená dieťaťu na mieru. Samotná pevná obuv nie je zlá alternatíva, avšak je pevná, čo znamená, že nerešpektuje tvar nohy, ktorý je individuálny, a tým, že má pevnú podrážku, dieťa nemôže cítiť povrchy, a teda môže obmedziť reagovanie dieťaťa na podnety a celkovo koordináciu a rovnováhu tela.

CHODÍTKO

Chodítka sa v minulosti tešili veľkej popularite, dnes je však dokázané, že je vhodnejšie nechať dieťa chodiť bez neho. Nielen, že môže zvyšovať pravdepodobnosť úrazov, vďaka čomu boli od roku 2004 zakázané v Kanade, zároveň nie sú vhodné ani pre samotnú chôdzu. Spomaľujú rozvoj samostatnej bipedálnej chôdze, čo je spôsobené najmä tým, že hneď, ako sa dieťa naučí sedieť s oporou (okolo 6. mesiaca), rodičia ho dajú do chodítka. Ak sa dieťa pohybuje výlučne v chodítku, nedochádza uňho k významným míľnikom psychomotorického vývinu ako lezenie a stoj, kedy sa svaly najviac precvičujú, posilňujú a pripravujú na chôdzu, čo môže mať za následok to, že začne chodiť neskôr. Chodítko z tohto hľadiska teda vôbec nepomáha dieťaťu naučiť sa chodiť. Zároveň ak dáme dieťa v skorom období do chodítka, zaťažujeme mu chrbticu a kĺby, pretože jeho telo nie je na stoj ešte pripravené. Pri chodení v chodítku môže ďalej dôjsť aj k deformitám dolných končatín, chodidla a skracovaniu svalov, najmä keď dieťa nedočiahne na zem a musí nohy neustále naťahovať. Preto chodenie v chodítku môžeme označiť ako faktor, ktorý negatívne ovplyvňuje nadobudnutie správneho stereotypu chôdze. Ak potrebujete chodítko používať, odporúčame brať ohľad na vek a pohybový vývin dieťaťa, nenechávať dieťa v chodítku samé a po dlhší čas, aby malo priestor aj na prirodzený vývin.

PODNETY NA CHÔDZU

Dávať dieťaťu podnety na chôdzu je taktiež veľmi dôležité. Výrazne to neovplyvňuje nadobudnutie správneho stereotypu chôdze, avšak vďaka dostatočnému prirodzenému pohybu sa dieťatko naučí rýchlejšie a ľahšie chodiť, bude pri chôdzi istejšie a samozrejme sa bude správne rozvíjať. Rozvoj chôdze sa netýka len tela dieťatka, ale aj mysle. Pri chôdzi dieťatko svoju myseľ posilňuje, stáva sa slobodnejším, silnejším a nezávislejším. Zároveň sa aj unaví a rýchlejšie zaspí :-).



Spracované v programe Canva

Autor článku: Karolína Debnárová, článok k SOČ: Zdravé prvé kroky