O zmysle a priaznivom vplyve dojčenia niet pochýb. Okrem luxusu vytvárania tesnejšej väzby medzi matkou a dieťaťom predstavuje materské mlieko absolútnu výživovú jednotku, priam superstar medzi poživňou. Jedinečné zloženie je zárukou budovania silného organizmu s dobrým imunitným systémom, ktorý sa aj v nasledujúcich rokoch ubráni infekciám a alergénom a v dospelosti dokáže lepšie čeliť civilizačným ochoreniam.
Na rozhraní dvoch smerov
Otázkou zostáva, pre ktorú polohu sa rozhodne mamička. Či poskytne dieťaťu zdravšiu alternatívu materského mlieka alebo na dojčenie z obavy, že to nezvládne, rezignuje. S pohodou spojenou s minimálnou námahou sa však musí rozlúčiť v oboch prípadoch. Pri kŕmení náhradným mliekom z fľašky treba vynaložiť viac energie pri príprave mlieka i dodržaní jeho teploty a tiež pri dokonalej údržbe všetkých pomôcok, navyše je to nákladnejšia verzia. A dojčenie je lacnejšie a operatívnejšie, matka môže mlieko poskytnúť dieťaťu okamžite, ale zároveň je spojené s vyššou starostlivosťou o prsníky. Našťastie existuje viacero užitočných produktov, ktoré pomáhajú prekonať ťažkosti a uľahčujú život ako mamičke, tak dieťaťu.
[quote_box_center]Dojčenie uľahčuje
- dobrý pitný režim a dostatok odpočinku
- jemná masáž s detským olejom
- teplé obklady, teplá sprcha alebo opatrné nahrievanie prsníka[/quote_box_center]
Začneme vhodným oblečením
Aby mohla mamička pružne reagovať na potreby bábätka, nezaobíde sa bez kvalitnej podprsenky s jednoduchým zapínaním a otváraním. A potrebovať bude ešte jednu či dve ďalšie. Rovnaké pohodlie poskytuje aj správne vybraná nočná košeľa alebo špeciálny strih blúzky, šiat či trička pre dojčiace ženy. Veľa stresu i zbytočné pranie ušetrí zásoba kvalitných tampónov alebo jednorazových mäkkých vložiek s vrstvou absorpčnej látky, ktoré sa dajú na textíliu nalepiť, aby sa neposúvali. Zabránia znečisteniu oblečenia vytekajúcim mliekom.
S vankúšom či bez
Aj keď má bábätko mušiu hmotnosť, pri polhodinovom dojčení sa deká znásobia. Držať malé dlhšie v náručí v jednej polohe môže byť priveľkou záťažou najmä na chrbát. Jeho bolesťami ženy v prvých mesiacoch po pôrode často trpia. Ako si pomôcť? Úľavou je vankúš špeciálneho tvaru, ktorý umožňuje viaceré polohy matky i dieťaťa a eliminuje námahu pri dojčení.
Bez odsávačky to nepôjde
Predstava o dokonale vyprázdnenom prsníku je len sen. Najmä v prvých týždňoch, keď sa mamičke už tvorí dostatok mlieka a dieťatko ho ešte toľko nepotrebuje alebo ho matka produkuje viac, ako je novonarodeniatko schopné vypiť. Ak sa vzácna tekutina začne v mliekovodoch hromadiť, môžu sa vývody upchať, pretože mlieko sa zahustí a mineralizuje. To predstavuje veľké riziko tvorby bolestivých hrčiek a neskôr možného zápalu prsníkov, ktorý je spojený so zatvrdnutím prsníkov, s bolesťou, s pocitom napätia a často s vysokou teplotou. V takom prípade pomôže masáž prsníka a teplá sprcha, no najlepšou prevenciou je pravidelné odsávanie zvyškového mlieka. Dostať mlieko z prsníka môžeme skúsiť aj ručne. Je to však namáhavé a trvá to dlho. Výkonnejšia je odsávačka. Môže byť elektrická, pokojne však postačí aj mechanická, vyrobená zo zdravotne neškodného plastu, či už páčková alebo s pumpičkou.
[pull_quote_center]Dojčenie je často dramatický akt najmä na začiatku, keď sa dieťa učí správne chytiť bradavku do pusy a ťahať. Občas vznikajú na bradavke pre zvýšenú námahu pokožky malé trhlinky alebo iné kožné nehody. Ide o veľmi citlivú oblasť, ktorú treba promptne ošetriť, aby nebola ranka príčinou zápalu a aby sa čo najskôr odstránila bolesť, ktorá pocity pri dojčení zhoršuje. Najvhodnejšia je nechtíková masť alebo čistý lanolín, ktoré svojou skladbou neprekážajú dieťaťu. A najrýchlejším hojivým prostriedkom je samotné materské mlieko, ktoré si môže mamička aplikovať na popraskanú pokožku ako prvú pomoc.[/pull_quote_center]
Kam s mliečkom?
Odstriekané mlieko môžeme po odsatí ponechať v spodnej časti odsávačky, ktorou býva klasická fľaška. Uzavrieme ju vrchnákom a dáme vypiť dieťaťu napríklad na prechádzke v parku. Alebo ho nalejeme do špeciálneho jednorazového sterilného zberného vrecúška s kvalitným tesnením a uložíme do chladničky alebo do mrazničky. Dôležité je osvojiť si tri základné údaje v súvislosti s dĺžkou uskladnenia materského mlieka. Pri izbovej tepote vydrží maximálne 6 hodín (no nie v letných horúčavách), v chladničke 3 dni a zmrazené si zachová svoju kvalitu 2 mesiace, no pri teplote nižšej ako -18°C až do 6 mesiacov. Odporúča sa nerozmrazovať ho v mikrovlnnej rúre, ale postupne v teplej vode.
Fľaštičky, cumlíky…..
Mnohé ženy majú zábrany dieťatko dokrmovať, pretože sa obávajú, že po vyskúšaní cumlíka na dojčenskej fľaštičke sa mu už nebude chcieť ťahať mlieko z prsníka. No trh dnes ponúka aj cumlíky z kvalitného silikónu špeciálnej formy a s otvorom s pomalým prietokom, ktorý núti dieťatko k vyššej aktivite podobne ako pri klasickom dojčení. Často sú vylepšené ventilom, ktorý redukuje prehĺtanie vzduchu. Vďaka podobným vylepšeniam sa dieťa od prsníka neodnaučí a mamička si môže k zoznamu prirátať ďalšiu pomôcku, ktorá jej pri dojčení výdatne pomáha.
Hygiena nadovšetko
Za všetko sa platí. Ak potrebujeme pre zabezpečenie väčšieho komfortu pri dojčení sadu pomôcok, musíme pri manipulácii prísne dodržiavať hygienu. Všetky komponenty, ktoré sú najčastejšie vyrobené z plastu alebo zo skla, pravidelne umývajme saponátom a potom ešte vypláchnime horúcou vodou. Dvakrát týždenne je nutné pomôcky vyvariť, stačí, ak vo vriacej vode pobudnú 5 minút.
[dropcap type=“1″]T[/dropcap]Elizabeth Lehmann