SRDIEČKA UKRAJINSKÝCH DETÍ MÔŽU BIŤ AJ VĎAKA VÁM

ZBIERKA MODRÝ GOMBÍK UNICEF 2022

Už 16. rok spája zbierka MODRÝ GOMBÍK dva svety – ten  náš a ten, v ktorom sa deti ocitli v núdzi a sú odkázané na našu pomoc.

Výnos tohtoročnej zbierky bude venovaný bábätkám, ktoré prichádzajú na svet vo vojnou zmietanej Ukrajine a ich mamičkám.

Ako môžete podporiť ZBIERKU MODRÝ GOMBÍK?

  • Dobrovoľným príspevkom na číslo účtu: SK38 0200 0000 0045 5504 5155
  • Zaslaním SMS v hodnote 3 € na 844 s textom MODRY GOMBIK
  • Príspevkom do prenosnej pokladničky, ak vás na ulici oslovia naši zbierkujúci dobrovoľníci
  • http://www.modrygombik.sk/

Na svet sa pýtajú skôr

Neprimeraný stres, ktorý budúce mamičky prežívajú spôsobil, že bábätká sa začali pýtať na svet predčasne. Starostlivosť o predčasne narodené bábätká si vyžaduje dobré prístrojové vybavenie. V najbližších troch mesiacoch sa na Ukrajine narodí 80 tisíc bábätiek. Ich srdiečka môžu biť aj vďaka vašej pomoci.

Príbeh Júlie je len jedným z mnohých

Júlia jemne kolíše svoju niekoľkodňovú dcérku Veru. Jej život sa začal vo vlhkom suteréne zdravotného strediska v Kyjeve.

© UNICEF/UN0604117/Boyko
Júlii trvalo dva dni, kým sa pešo dostala do bezpečia Kyjevského regionálneho perinatálneho centra. Priznáva, že boli chvíle, keď si myslela, že sa počas ostreľovania a výbuchov do bezpečia vôbec nedostane. „Ale vďaka Bohu a lekárom mám teraz dieťa a som nažive.“
© UNICEF/UN0604232/Ratushniak
Suterén zdravotného strediska v Kyjeve sa premenil na pôrodnicu

Júlia je len jednou z mnohých mamičiek v centre, ktorého suterén sa zmenil na provizórnu pôrodnicu. Väčšina žien odchádza z pivnice len vtedy, keď sa potrebujú umyť alebo sa najesť. Keď Júlia naposledy opustila suterén, videla vonku dym a počula výbuchy. Teraz sa bojí nechať svoju dcéru samu v pivnici.

Hrdinovia v nemocniciach

Zdravotnícky personál v centre pracuje pod silným tlakom a privádza bábätká na svet napriek ostreľovaniu. Niektorí zamestnanci už odišli aj so svojimi rodinami. Tí, čo ostali, museli prebrať aj ich úlohy. „Pracujem tu ako lekárka a chirurgička a občas aj v kuchyni“ hovorí doktorka Natália, ktorá vedie centrum v Kyjeve. 

„Riskujeme svoje životy,“ hovorí Iryna z perinatálneho centra v Charkove. “Milujeme tieto deti, musíme im pomôcť. Sme pripravení robiť svoju prácu za každých okolností…”

© UNICEF/UN0604217/Ratushniak
Dve novorodeniatka v provizórnej pôrodnici na Ukrajine.
©  UNICEF/UN0604209/Ratushniak
Dodávka materiálu od UNICEF

UNICEF doručuje pomoc

Od začiatku vojny UNICEF dodal zdravotnícky materiál do 49 nemocníc v deviatich regiónoch po celej Ukrajine: kyslíkové koncentrátory, súpravy pre pôrodnú asistenciu a chirurgické súpravy, váhy, ochranné plášte a rukavice. Zlepšil sa tak prístup k zdravotnej starostlivosti pre 500 000 mamičiek a novorodencov.

Ďakujeme za pomoc ukrajinským bábätkám.

O UNICEFe
UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.