Ako docieliť pokojný spánok bábätka? Pustite mu biely šum.

Keď sa bábätko narodí, je pre neho toľko vecí úplne nových. Už ho neobklopuje voda, tma, zrazu má veľa priestoru, a zvuky, ktoré deväť mesiacov počúvalo, naraz nepočuje. Niet divu, že sa niektorým deťom zle spinká. Poďme si spolu priblížiť jednu z možností, ako dieťaťu znovu priblížiť vnemy, ktoré malo u mamičky v brušku.

Bábätko v brušku je neustále obklopené nejakými zvukmi, ako sú prúdenie krvi, tlkot srdca mamičky, zvuky zo zažívacieho traktu. Takéto zvuky môžu dosahovať sily až 80 decibelov.

Niet divu, že keď sa potom bábätko narodí a my ho (v dobrej viere, aby sme ho nerušili) obklopíme tichom, je z toho rozčarované, zle spí a plače. A my začneme zúfalo riešiť, prečo plače, veď je predsa v suchej plienke, nadojčené a tak unavené! Riešenie je pritom jednoduché.

Pustite bábätku zvuky, ktoré pozná. Pustite biely šum.

Stačí bábätku dopriať opäť zvuky, ktoré sú pre neho príjemné a prirodzené. Hovorí sa im biely šum. Sú to väčšinou hlbšie, monotónne, opakujúce sa zvuky na pozadí. Môžu byť buď prirodzené (šumenie potoka, kvapky dažďa, šumenie konárov vo vetre…) alebo umelé (fén, zvuk motora auta, zapnutý digestor, práčka…). Takéto zvuky upokojujú nielen bábätká, ale aj dospelých. Používajú sa často pri relaxácii, alebo napríklad aj na liečbu tinitu. V niektorých kanceláriách si ľudia také zvuky dokonca púšťajú, keď sa nemôžu kvôli množstvu rôznych iných hlukov sústrediť na prácu.

Szumisie-myHummy-(28)

Ide o novinku?

V knihe Najšťastnejšie bábätko v okolí od autora Harveyho Karpa, uznávaného pediatra a odborníka na vývoj detí autor opisuje 5 utišujúcich zásad, pomocou ktorých môžete bábätku maximálne napodobniť prostredie maternice. Jednou z týchto zásad je práve biely šum. Nejde teda o žiadny výdobytok modernej doby, ale mnohými rodičmi s nespavými bábätkami vyskúšaná a odborníkmi potvrdená vec. No áno, ale čo keď vonku neprší? To máme mať celú noc zapnutý fén?! Našťastie to nie je nutné.

Biely šum vždy a všade po ruke

Moderná technika nám ale k bielemu šumu môže pomôcť. Ak máte po ruke notebook a ste pripojení k internetu, môžete také zvuky nájsť na Youtube. Stačí zadať heslá ako white noise (z angličtiny, v preklade biely šum), nature alebo natural sound (z angličtiny, v preklade prírodné zvuky).
Ďalšou možnosťou je stiahnuť do vášho telefónu nejakú aplikáciu, ktorá obsahuje práve biely šum, ako je Sleep baby sleep pre iPhone a Windows, alebo Baby Sleep Instant pre Android. Biely šum môžete tiež zakúpiť na CD.

Môžete tiež vyskúšať špeciálne prístroje, ktoré disponujú výberom niekoľkých tipov zvukov: šum morských vĺn, maternice, tlkot srdca a podobne. Prehrávače môžu mať rôznu podobu a niektoré si vás získajú svojím vyhotovením a môžu aj s vašimi deťmi rásť.

Ak vás takýto prístroj zaujal, tak odporúčame výber takého prehrávača, ktorý ponúka možnosť niekoľkých zvukov, pretože každému bábätku sa môže páčiť iný zvuk. Tiež premýšľajte, či vám prístroj bude len stáť v izbičke, alebo či si ho so sebou budete brať na cesty. Vybrať si môžete na stránke http://www.shop.myhummy.sk/.

Pozrieť si môžete aj video od Havey Karp, ktorý je najznámejším obhajcom bieleho šumu.

logo myhummy fcb

Súťaž o šumiacu hračku s MYHUMMY

A akú máte skúsenosť s uspávaním vášho bábätka vy? Poznáte a používate biely šum? Podeľte sa s nami aj ostatnými mamičkami o svoje dojmy.

Vašu odpoveď napíšte do komentára v súťaži na facebooku a jeden z vás získa šumiacu hlavu Myhummy.
Výherca: Iveta Vyletelová