Je golf vhodným športom pre deti?

Niektorí drobci majú drajver z plastu, iní už ozajstný z ľahkého kovu. Hoci ide o škôlkarov a žiakov prvých ročníkov základnej školy, niektorým loptičky lietajú do celkom slušnej vzdialenosti. V susedstve zase ďalší nacvičujú pod odborným dozorom patovanie.

Z cvičnej plochy golfového rezortu v Skalici sa ozýva smiech a veselá vrava. Deti tréning  evidentne baví. Tak, ako aj následný trojjamkový turnaj na naozajstnom ihrisku. Známy český golfový tréner Karel Skopový st. je spokojný. Projekt, s ktorým do Skalice prišiel, nazvaný  S golfom do škôl, sa ujal. A všetko nasvedčuje tomu, že bude pokračovať.

Časy sa menia

Golf nemá na Slovensku stále príliš dobrú povesť. Dá sa to chápať. Počas vyše 40 rokov „budovania svetlejších zajtrajškov“ do ľudí hustili, že ide o zábavku pre bohatých a s robotníckou triedou to nemá nič spoločné. Na Slovensku na rozdiel od Českej republiky nepribudlo v tomto období ani jedno golfové ihrisko a aj tie, čo pred 2. svetovou vojnou fungovali – teda v Tatranskej Lomnici a Piešťanoch, postupne zastavali inými objektmi.

Časy sa však zmenili a dnes si môžu ísť záujemcovia o tento šport zájsť zahrať na Slovensku do 18 rezortov – od špičkových, ako je Penati pri Senici s dvomi 18-jamkovými ihriskami, cez 27-jamkový Black Stork vo Veľkej Lomnici či Malackách, osemnástky na Táľoch, v Skalici, Báči, Bernolákove, na Sliači a najnovšie aj v Hrubej Borši, deviatky v Piešťanoch, Rajci, Košiciach – Alpinke, Lozorne, Malej Ide, Záhorskej Bystrici či Koši-Prievidzi, až po šesťjamkové v Prievidzi a Palárikove. Okrem toho funguje aj niekoľko cvičných lúk.

Skalický rezort patrí k najmladším a podľa hodnotenia odborníkov aj k najkrajším. Je však o ňom známe ešte niečo navyše – tamojší klub sa zaraďuje medzi najaktívnejšie, čo sa týka práce s mládežou. Hlavnú rolu v tom hrá tamojšia Golfová akadémia Skopový, nazvaná podľa jej zakladateľa – známeho českého profesionálneho trénera Karla Skopového st.

mini golfisti_by nikykorbackova-36

V oboch republikách

Karel Skopový sa venuje trénovaniu golfu už tri desiatky rokov. Skvelých golfistov urobil aj zo svojich synov. Svoje skúsenosti s deťmi a mládežou zúročil v Česku vytvorením Tréningového centra mládeže. Dnes vedie úspešnú golfovú akadémiu v pražských Hodkovičkách a Skalici. Ide o rodinný podnik. Pôsobí v nej totiž aj so synmi Karlom ml. a Petrom.

O Skalici hovorí Karel Skopový st., že sa stala v posledných rokoch jeho druhým domovom. Pre golfový web magazín www.golfandtravel.sk prezradil, čo ho tam prividelo. „Rozhodol som sa, že v každej republike budem mať len jednu školu. V prípade Slovenska padla voľba na Skalicu. Hneď, ako som prišiel do tohto mestečka, získalo si ma svojou atmosférou, históriou, čistotou a pokojom. Po piatich rokoch sa už cítim ako Skaličan.“

Ak sa hrá, nerobí neplechu

To, že každý šport, golf nevynímajúc, sa môže rozvíjať len vtedy, ak existuje mládežnícka základňa, nie je nová myšlienka. Niekto však musí byť aj jej realizátorom. V Českej republike sa takýto golfový projekt nazvaný So školou na golf rozvíja už niekoľko rokov práve vďaka Karlovi Skopovému st., ktorý dokázal aj to, aby si ho osvojila Česká golfová federácia. Táto podoba rozvoja mládežníckeho golfu preskočila vďaka nemu z Čiech do Skalice.

Skôr, než sa s Karlom Skopovým st. začneme rozprávať o skalických mládežníckych aktivitách, kladieme mu základnú otázku: Kedy je pre dieťa optimálny vek začať s golfom? „Vtedy, keď  dokáže počúvať starších. Teda je vo veku asi 6-7 rokov, kedy už zvykne reagovať na pokyny nielen rodičov, ale aj cudzích ľudí. Na dieťa však nemožno tlačiť. Veď, čo si budeme hovoriť – nikoho nič nenaučíte, ak to nechce. Keď to ale dieťa bude baviť, dokáže dobehnúť aj tých, ktorí sú už v učení  ďalej.“

Ako skúsený tréner zdôrazňuje, že na golfe sa deti naučia aj iné zručnosti. Napríklad  deskriptívne vnímanie, presnosť, disciplínu, byť spravodlivými voči sebe aj iným, nepodvádzať. „Golf je na rozdiel od vysedávania pred počítačmi príprava do reálneho života,“ hovorí.

Očami skalických detí

Nechávame teóriu a oslovujeme malých golfistov zo skalického kolektívu. Osemročná Ester Stašková upútava v svojou jemnou pehavou tváričkou hodnou aj filmovej hviezdy. Nemenej však svojím talentom. Potvrdzujú to aj tréneri. Patrí k deťom, ktorých rodičia golf zatiaľ nehrajú. Mamička, ktorá Ester i jej brata Pascala na ihrisko sprevádza, ale sľubuje, že čoskoro aj ona začne trénovať. Na otázku, či jej deti golf  baví, odpovedá: „Ester  ešte ani raz nepovedala pred tréningom slovko nie. A to naň chodí dvakrát do týždňa. Je to pre mňa dôkaz, že jej golf sadol.“  Aj jej ešte škôlkarsky hravý päťročný brat Pascal bez váhania odpovedá, že  golf ho baví.

Zhovorčivý je ďalší malý golfista, sedemročný Beniamin Buraj. Prezrádza, že s golfom začal už v škôlke a tiež ho veľmi baví. Jeho usmievavá mama dodáva, že je veľký individualista, takže podľa nej je golf pre neho ideálnym športom. Ona ani manžel  golfistami tiež nie sú, ale už uvažujú o začatí s tréningom.

„To je ono, čo sa napokon udeje,“ smeje sa Karel Skopový st. „Otočí sa to: nie rodič dotiahne dieťa na golf, ale ono, ak je spokojné, rodiča. A tak kluby napokon získajú viac nových členov ako v nejakých náboroch.“

A napokon tak hrá celá rodina. Spoločne trávia na golfe voľný čas, víkendy, dovolenky. Veď, povedzme si –  v ktorom športe sa môže vyrovnane – aj vďaka hendikepu – postaviť dieťa na úroveň rodiča, ba mať lepší výsledok? V golfe sa to stáva veľmi často.

Pomocná ruka od primátora

V debate sa však vraciame k začiatkom projektu So školou na golf. Karel Skopový st. netají, že ak ho chcel v Skalici rozvíjať, potreboval pomocnú ruku. Našiel ju u primátora mesta Stanislava Chovanca, o ktorom je známe, že rád podporuje všetko, čo považuje za užitočné pre obyvateľov. Vrátane športu.

„Myslím si, že aj športovanie mládeže prispieva k tomu, je naše mestečko nie je posprejované grafitmi, je čisté, pekné, bezpečné,“ hovorí vedúca oddelenia školstva a športu na Mestskom úrade v Skalici Terézia Lang, ktorá je koordinátorkou projektu. Mesto projekt realizuje cez Centrum voľného času, kde krúžky, vrátane  golfového, nie sú povinné, teda deti, ktoré nemajú záujem, do nich chodiť nemusia.

mini golfisti_by nikykorbackova-22

Učitelia sú blízko

A ako vyzerá realizácia projektu v praxi? Karel Skopový st. vychádzal z toho, že najbližšie k deťom majú okrem rodičov učitelia. „Vidíme to na príklade floorballu, ktorý vďaka učiteľom doslova zaplavil školy. Takúto cestu sme zvolili aj my. Ibaže okrem škôl sme sa obrátili aj na materské školy.“

Predchádzali tomu štyri propagačné akcie. A organizátorov hneď na začiatku čakalo prekvapenie –  v tomto 15-tisícovom mestečku prišlo na ne 1 320 detí!

Nádejný začiatok. Bez peňazí sa však dá ťažko pohnúť ďalej. Napokon otázku – koľko nás to bude stáť, kládli najčastejšie aj rodičia zúčastnených detí.

Golfová akadémia Skopový  vstúpila do projektu s nadšením. Dobrovoľne a bezplatne školí 15 učiteľov zo štyroch základných a materských škôl. Prevažujú – ako je to už v slovenskom školstve realitou – ženy, ale sú tam aj dvaja muži. Zdarma získajú tzv. zelené karty a golfový rezort by im mal umožniť, aby mohli aj hrať. Skrátka, aby to bola aj pre nich trvalá záležitosť, nie iba na jeden- dva roky.

Projekt sa má začať realizovať od nového školského roku 2014 – 2015. Skalica ho bude financovať z rozpočtu mesta prostredníctvom Centra voľného času. Poslúžia na to podielové dane.  A koľko to celé bude stáť? Terézia Lang  to zatiaľ odhadnúť nevie. Bude to záležať na počte záujemcov a krúžkov. Rodičov by to nemalo stáť nič. Veď postačí bežné športové oblečenie a tenisky. A ak sa nakoniec ukáže, že dieťa o golf záujem nemá, nebudú mu musieť kúpiť ani palice. Takže ušetria aj na zbytočnej investícii. „Projektom chceme dokázať, že golf nie je šport len pre vyvolených, ale aj pre bežných ľudí,“ dodáva Terézia Lang.

Farby pomáhajú

Sledovať, ako deti v Skalici trénujú golf, je naozaj zaujímavý pohľad. Nič nie je ponechané náhode. Pozoruhodné sú už samotné pomôcky. Palice sa podobajú ozajstným, ibaže sú z farebného plastu. Pri nacvičovaní úderu stoja deti v plastovom kruhu a farbami na jeho okraji ich tréner určuje, pokiaľ sa majú otočiť. Pochopia to teda aj deti, ktoré ešte nepoznajú číslice. Pri nácviku švihu zase využívajú pásku s píšťalkou, ktorá zapíska len vtedy, keď bol vykonaný správne. Na patery im zase na začiatku primontujú metličku – lebo však patovanie sa naozaj podobá zametaniu. Veru, aj nejeden dospelý, a nielen začiatočník ale i pokročilý, by si možno vďaka takýmto názorným pomôckam výrazne zlepšil hru.

Golfové pomôcky doviezli z Anglicka. Aby vedeli, ako majú slúžiť, vyslala akadémia trénera Michala Čevelu na odborný seminár. Podobné pomôcky budú  mať aj všetky skalické krúžky. Čo sa týka priestorov, škôlky i školy vystačia s tým, čo majú. Veď napríklad patovanie stačí nacvičovať na malom koberci  a na ostatné poslúžia bežné telocvične. Odtiaľ bude už potom iba krok na drajving v skalickom golfovom areáli. A neskôr sa určite malí golfisti dostanú aj na ozajstné ihrisko. Tu však bude potrebná aj podpora klubu. Napokon, veď práve takto si získa budúcich členov.  O tom, že sú to budúci klienti, ktorí minú peniaze trebárs v PRO shope či reštaurácii v klubovom dome, čo zase dá prácu ďalším ľuďom, netreba ani hovoriť.

S golfom na univerzitu

V súčasnosti sú už v Golfovej akadémii Skopový ďalej. Po projekte So školou na golf prišli s druhou časťou: S golfom na univerzitu. Je totiž známe, že ak mladý golfista dobre hrá, môže sa vďaka tomu dostať na univerzitu a získať štipendium.

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Jana Janků

[dropcap type=“1″]F[/dropcap] Niky Korbačková