Keď sa ocko v noci budí rád

Dieťa má mamu. Ale vždy aj svojho ocka. Je fajn, ak to dá najavo práve mužská polovička. Napríklad tak, ako náš čitateľ Ladislav z Dolného Kubína. Ten si prelistoval časopis MAMAMA a napísal v mene mužského pokolenia do redakcie ako prvý.

Otecko Ladislav sa pýtal na vhodné aktivity s batoľaťom a nezostal veru „v hanbe“, pretože podobné otázky adresovali redakcii aj iní zástupcovia mužského pokolenia. Je sympatické, že snahu vedieť má čoraz viac mužov s deťmi, ochotných vypomôcť aj so zdanlivo zbytočnými úkonmi. Ktoré to sú? A ako vôbec dieťa zaujať? Ako si získať jeho neodolateľný úsmev, spokojnosť a prítulnosť? Čítajte a možno zistíte, že v mnohom už kritériá skvelého ocka dávno spĺňate.

Obrátené garde na materskej dovolenke

Neexistuje pri dieťati takmer nič, čo by nezvládli obaja rodičia rovnako. S výnimkou dojčenia vie totiž ocko nahradiť svoj nežnejší protipól vo všetkom. Vrátane celodennej starostlivosti. Dôkazom je Ján (45), ktorý vystriedal po štvormesačnej materskej dovolenke manželku Miladu (44). Priviedlo ich k tomu jej rozbehnuté podnikanie s lepším zárobkom. „Musel som sa naučiť nahradiť Mimu v domácnosti i pri dieťati. Dnes má naša dcéra už deväť rokov a spomína, ako som bol maminou, kým bola tá skutočná mamina v práci,“ žartuje Ján s pedagogickým vzdelaním a dodáva: „Nie je jednoduché zostať zrazu bez pravidelného kontaktu s kolegami, riešiť sústavné kŕmenie, prebaľovanie, uspávanie, pranie, nakupovanie či hru s maličkým, málo sa koncentrujúcim dieťaťom. Bolo to iné ako to, čo som zažíval dovtedy a chvíľami ma to frustrovalo.[pull_quote_center]Neexistuje takmer nič, v čom by nevedel ocino nahradiť maminu.[/pull_quote_center] Lenže potom nastal zlom, keď som videl, koľko musí manželka pre rovnakú priazeň našej dcéry vynaložiť úsilia. Aj to bol moment, kedy som si uvedomil, aké mám šťastie. Zdravé dieťa, pre ktoré som jej prvým a najdôležitejším vzorom v živote. A manželku s množstvom podpory, trpezlivosti a pochopenia, hoci by sa rada so mnou vymenila.“

shutterstock_149602763

Kŕmte i vstávajte navzdory zaužívanému

Deň je pri bábätku krátky a Ján v netradičnej úlohe pocítil svoj jedinečný podiel pri budovaní si vzťahu s potomkom. „Muž má tendenciu chápať svoju dôležitosť pri zháňaní prostriedkov na obživu, mama zas vo výchove a starostlivosti o deti a domácnosť. Pre zdravý vzťah a budovanie optimálneho vzoru pre dieťa je však najlepšia angažovanosť oboch pohlaví vo všetkých činnostiach rodiny,“ pripomína psychologička Slávka Pecárová. Argument hlavy rodiny o množstve práce, únave či neschopnosti dojčiť, určite neobstojí. „Ocko môže v noci dieťa upokojiť, kým ho mama nadojčí, môže podať fľaštičku s vodou, prebaliť a následne ho uspať. Môže ho zabaviť, kým mu maminka pripravuje jedlo, prípadne pripraví pokrm sám. Môže rýchlejšie preklenúť obdobie, kedy ho dieťa odmieta v prospech celodennej spoločníčky – mamičky. Nepociťovať sklamanie, ale nenásilnou formou sa pridať k partnerke a objímať, hladiť, či prihovárať sa svojmu potomkovi cez partnerkinu náruč,“ vymenúva. Pri batoľatách

[pull_quote_center]Názory, že muž finančne zabezpečuje rodinu a žena sa stará o výchovu a domácnosť, sú prežité.[/pull_quote_center]

ešte nezáleží na tom, akú činnosť ocko s dieťaťom vykonáva, vníma ho cez gestá, farbu hlasu, dotyky a jeho odozva je signálom pre ocka. „Nestrácajte trpezlivosť, ockovia, ak sa dieťa zatne a opakovane žiada nemožné. Aj ten najzanovitejší potomok sa poddá, ak mu ponúknete inú lákavú alternatívu. No hlavne nezabudnite, že každé dieťa je originál a absenciu spoločne strávených chvíľ a osobného vkladu do výchovy jedného dieťaťa nedobehnete dieťaťom ďalším,“ upozorňuje odborníčka veľavravne.

[pull_quote_center]Zameškaný čas pri jednom dieťati sa nedá nahradiť dieťaťom druhým.[/pull_quote_center]

[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Katarína Kopcsányová