Na narodenie dieťatka a jeho príchod domov z nemocnice sa precízne chystá asi každá budúca mamička. Domáca detská výbavička nesmie chýbať, aby bolo o dieťatko dokonale postarané po každej stránke. Lenže, ako je to v domácnosti, kde sú členmi aj štvornohí či iní miláčikovia? Na čo všetko je vhodné myslieť, aby sa dieťatko cítilo ako v bavlnke, bolo v bezpečí a zároveň vyrastalo v čo najhygienickejšom prostredí?
Vyžaduje si to individuálny prístup podobne, ako individuálne pristupujeme k nášmu domácemu zvieratku. Kým niekto svojmu miláčikovi (psovi alebo napríklad mačke) dovolí bez problémov spať v posteli, niekomu už len táto predstava nie je vôbec po vôli. Nejde o lásku k zvieratám, ale o tolerantnosť a akceptáciu zvieraťa so všetkým, čo k nemu patrí. Čiže si je potrebné uvedomiť, že ak sa budeme správať tak alebo onak, berieme na vedomie všetky benefity, ale aj možné riziká.
Kde všade má miláčik prístup?
Život v byte alebo v rodinnom dome môže byť takmer rovnaký, pokiaľ má domáci miláčik pravidelný prístup dovnútra. Kde všade sa môže pohybovať, má prístup do každej miestnosti? Ak áno, je vhodné zamyslieť sa, či by to tak malo zostať i naďalej aj po príchode dieťatka. Bolo by možné predsa len vyňať detskú izbu z okruhu zvieracieho teritória? A čo takto posteľ nechať len pre ľudí? A ako bude riešená obývacia izba, kto sa v nej bude zdržiavať?
Mať svoje miesto je dôležité
A malo by ho mať nielen dieťatko, ale aj zvieratko. Nemyslíme tým len detskú postieľku, teda počas spania dieťatka, ale veľmi dôležité je myslieť na čas, ktorý strávi dieťatko v spoločnosti zvieratka. Ideálne je, ak má pes alebo mačka svoj pelech (škrabadlo, búdku…) a vie, že to je jeho kráľovstvo. Rovnako by malo mať aj dieťatko vyhradené miesto, kde môže nerušene odpočívať, hrať sa alebo len tak rozjímať. Skvelými pomocníkmi sú napríklad cestovná postieľka, detská ohrádka, hojdacie kresielko či hracia deka. A to najmä vtedy, keď vieme, že sa nemôžeme stopercentne venovať obom súčasne – teda dieťatku aj domácemu miláčikovi.
Nepodceňujme bezpečnosť
Tak, ako vedia skvele slúžiť detské poistky, zábrana na schody a zábrana do miestnosti, môže byť praktickým riešením aj ohrádka pre zvieratko. Najmä zo začiatku, keď si na prítomnosť niekoho nového bude ešte len zvykať. Niektorí miláčikovia akceptujú nového malého člena rodiny od prvej sekundy, iní na to potrebujú čas. Žiarlivosť vie zamiešať karty, ale všetko sa dá zvládnuť, ak sa chce. Podceňovať by sme nemali ani prístup napríklad k zvieraciemu jedlu, vode a podobne, aby sa nestalo, že lezúce či chodiace dieťatko s ním príde do kontaktu.
Hygiena nadovšetko
Nešťastné náhody, zvieracie chlpy alebo sliny dajú domácnosti zabrať. Nehovoriac o blate, možných blchách a iných neduhoch, však? Úprimne? Nech sa snažíme akokoľvek, času na materskej dovolenke nie je nikdy dosť a udržiavať domácnosť v stave tip-top je niekedy skôr vytúženým snom, než realitou. Lenže, zvieratkám neprikážeme, aby boli odrazu iné. A vidieť potom dieťatko liezť po dlážke, kde predtým jedol pes svoju odmenu, môže trhať srdce. Našťastie však existujú rôzni pomocníci v domácnosti, vďaka ktorým sa dá takáto situácia jednoducho a elegantne vyriešiť. Jedným takým je napríklad robotický vysávač alebo mop, ktorý sa postará o hygienu dlážky. Donedávna išlo o pomerne drahé výdobytky modernej techniky, ale dnes sa dá slušne vybrať už aj z lacných alternatív. Mnohé mamičky nedajú na takýchto pomocníkov dopustiť a ich pozitívne skúsenosti naznačujú, že investícia tohto druhu sa naozaj vypláca.
Oči musia byť otvorené
Hovorí sa, že stačí okamih a nevinná hra dieťatka so zvieratkom sa môže vymknúť kontrole. Nejde o strašenie alebo o to, že by zvieratko nebolo mierumilovné, ale naťahovanie sa o hračku môže vnímať dieťatko aj zvieratko rozdielne. Pre vnútorný pokoj je preto na mieste mať oči pri každej hre poriadne otvorené…