Ako na detskú party? Užitočné rady a nápady

Blíži sa veľký deň a vy chcete, aby bol pre vaše dieťa nezabudnuteľný. Neviete však, ako to zariadiť, možno začínate mierne podliehať panike… Či je oslávenec batoľa alebo teenager, urobte to jednoducho a bez zbytočných starostí – ide predsa o zábavu!

Domov je miesto, kde sa každé dieťa cíti najpohodlnejšie. Preto vám odporúčame podľa možností zorganizovať party u vás doma. Máme pre vás niekoľko praktických tipov ako na to.

Od prvých narodenín

Pre dieťa do troch rokov je lepšie zorganizovať oslavu tak, aby netrvala dlhšie ako dve hodiny.

Na prvé narodeniny postačí jedna hodina, udržať pozornosť bábätka sa vám pravdepodobne na dlhší čas nepodarí a môže sa stať, že po chvíli bude nervózne a unavené. Je dobré si zavolať na pomoc niekoho, kto vám pomôže postrážiť dieťatko, kým sa vy budete starať o pohostenie.

Počet hostí je lepšie obmedziť na minimum, veľký dav by oslávenca v tomto veku len vystrašil. Na začiatok vám odporúčame pozvať jedného alebo dvoch kamarátov, záleží aj na tom, na akú veľkú spoločnosť je vaše dieťa zvyknuté. Takisto nepotrebuje okázalú výzdobu a obrovskú tortu. Postačí niekoľko balónikov, ktoré poslúžia aj na hru – drobci ich zbožňujú.

Pohostenie

V príprave jedla tiež stavte na jednoduchosť, u batoliat sa radšej vyhnite alergénom a upečte zopár koláčikov podľa zdravých receptov. Prípadne ponúknite snacky, keksíky či chrumky, ktoré sú pre nich vhodné. Veľký priestor na kreativitu a zaujímavé farebné zdobenie poskytujú napríklad cupcakes. Nezabudnite ani na dospelákov, ktorí prídu s najmenšími deťmi a pripravte im niečo zvlášť pod zub.

V každom veku dieťaťa platí, že najlepšie pohostenie je také, ktoré si môže vziať do ruky. Nachystajte si jednohubky, krekry, tyčinky, koláčiky či ovocie v čokoláde, hlavne nič náročné. Ako prípitok ich poteší detské šampanské.

Ako zabaviť „veľkáčov“

Čím je dieťa staršie, tým má viac možností na rôzne aktivity a hry, ktoré urobia párty nezabudnuteľným zážitkom. Ak dátum narodenín pripadá na teplejšie dni a máte priestor na to usporiadať oslavu vonku, máte šťastie. Pripravte si niekoľko jednoduchých hier, ako napríklad hádzanie loptičiek z diaľky do vedier či zostreľovanie pyramíd z plastových pohárikov vodnou pištoľou. Staršie šikovné deti môžu súťažiť v klasických hrách, ako je skákanie vo vreci, zbieranie jabĺk ústami v obrovskej nádobe s vodou alebo beh s vajíčkom na lyžici.

Aj keď sa oslava musí konať vo vnútri, neznamená to, že nemôže byť veľmi zábavná. Navrhnite napríklad stoličkovú hru s hudbou alebo „izbový“ basketbalový kôš. Aby bolo hádzanie na kôš náročnejšie, môžu to skúsiť poslepiačky. Zistite, aké majú deti obľúbené pesničky a zorganizujte súťaž v karaoke.

Tematická párty

Vytvorte spolu s vaším dieťaťom pozvánky, v ktorých oznámite všetkým pozvaným, aká bude téma oslavy. Môžu to byť superhrdinovia, šport alebo hra, rozprávka, princezné, piráti alebo čokoľvek, čo vášho oslávenca baví. Pripravte kostýmy, výzdobu, tortu aj pohostenie v jeho štýle.

Ak sa nepovažujete za skvelého organizátora detskej párty, môžete si na pomoc zavolať animátorov a budete mať istotu, že sa deti plnohodnotne zabavia. Postarajú sa o všetko – od výzdoby, cez tortu, až po maľovanie na tvár a aktivity.

Špeciálny tip pre teenagerov: farebné svetielka v tme. Od určitého veku môžete čas párty presunúť do večerných hodín. Zaobstarajte si rôzne svietiace paličky, LED svetlá či malú diskoguľu a nechajte ich, nech sa bavia sami. Na trhu sa objavili aj rôzne farby na tvár a príčesky svietiace v tme, ktorými sa môžu zdobiť podľa vlastnej fantázie.

V prípade, že sa na takúto párty u vás doma necítite, môžete zvoliť aj iný priestor – ak máte v okolí detské centrum či rodinnú reštauráciu, niektoré z nich vytvárajú oslavy na mieru. S ich pomocou sa to dá zvládnuť bez starostí aj s veľkým počtom hostí. Nezabudnite však na to, že najdôležitejšou osobou toho dňa je vaše dieťa. Berte ohľad na jeho osobnosť, jeho záľuby a zvážte, či je takáto udalosť naozaj to, čo by si na svoje narodeniny najviac želalo.