Ako vybrať najlepšie dojčenské mlieko

Dojčenie je najlepším a najjednoduchším spôsobom, ako dať bábätku všetko, čo potrebuje. Niekedy však nastanú situácie, kedy dojčenie nie je možné a je potrebné nájsť vhodnú alternatívu k materskému mlieku, ktorá poskytne dieťatku dôležité živiny a zabezpečí jeho zdravý rast a vývoj. Ak vaše dieťa už papá dojčenské mlieko, alebo sa mu ho chystáte ponúknuť, viete, že na trhu je široký výber rôznych druhov a značiek.

Mamičky v ponuke nájdu dojčenské mlieko v troch formách – práškové, tekuté a hotové. Najobľúbenejšie a cenovo najprístupnejšie je práškové dojčenské mlieko, ktoré však vyžaduje dlhší čas na prípravu podľa presného postupu. Tekuté dojčenské mlieko je koncentrát, ktorý sa riedi rovnakým množstvom vody a je o niečo drahšie. Hotové alebo zarobené dojčenské mlieko je síce cenovo náročnejšie, ale poskytuje komfort okamžitého použitia. Stačí ho preliať do fľaše. Je len na rozhodnutí mamičky, ktorý druh jej najlepšie vyhovuje z hľadiska dĺžky a spôsobu prípravy, ako aj ceny.

Najdôležitejším kritériom pri výbere vhodného dojčenského mlieka je však jeho zloženie, ktoré by malo čo najviac kopírovať materské mlieko. Keďže výroba a zloženie dojčenského mlieka sú u nás prísne regulované a kontrolované, môžete si byť istá tým, že žiadna z dojčenských výživ dostupných na trhu vášmu dieťatku neublíži. Čo by ste si teda mali všímať, aby ste zo širokej ponuky vybrali naozaj správne?

Okrem základných živín – bielkovín, tukov a cukrov sú kľúčovými slovami, ktoré treba hľadať v zložení, nenasýtené mastné kyseliny, najmä ARA (omega -6) a DHA (omega -3), vitamíny A, D, E, K a B vitamín, železo a probiotiká alebo prebiotiká.

Kyseliny ARA (arachidónová) a DHA (dokosahexaenová) sú prirodzenou zložkou materského mlieka a sú vysoko zastúpené najmä v bunkách nervovej sústavy a mozgu dieťaťa. Probiotiká (tzv. dobré baktérie) a prebiotiká (látky podporujúce rast probiotických baktérií) vplývajú nielen na dobré trávenie. Prítomnosť dobrých baktérií v tráviacej sústave podporuje imunitný systém a dokonca tvorbu niektorých vitamínov. Dostatočný príjem vitamínov je pre dieťatko nevyhnutný. Napomáha správnemu rastu kostí a zubov, zvyšuje odolnosť voči infekciám, či podporuje vznik červených krviniek a dôležitú mozgovú činnosť. Pre imunitný systém dieťaťa, tvorbu hemoglobínu a červených krviniek, ale aj pre kognitívnu (poznávaciu) funkciu je potrebný optimálny príjem železa, ktoré materské mlieko tiež obsahuje.

Všetky uvedené zložky sú „zodpovedné“ za normálny rast buniek, zdravý vývoj a činnosť mozgu, imunitu a obranyschopnosť organizmu, tvorbu červených krviniek, metabolizmus, či vývoj zraku… jedným slovom – zdravie dieťatka. Dostatočný príjem nenasýtených mastných kyselín, vitamínov a železa zohráva dôležitú úlohu aj po ukončení dojčenského veku, keďže špecifické výživové nároky dieťaťa pretrvávajú približne do 3 rokov. Z tohto dôvodu nájdu svoje uplatnenie v jedálničku dieťaťa aj tzv. batoľacie mlieka určené pre deti od 1 do 3 rokov. V tomto veku už mlieko nepredstavuje hlavnú zložku potravy dieťaťa, ale môže vhodne dopĺňať príjem dôležitých látok z bežnej stravy. Zároveň je dobré vedieť, že špeciálne vyrábané detské mlieka vyhovujú potrebám malých detí omnoho lepšie ako bežné kravské mlieko, ktoré obsahuje zbytočne veľa bielkovín a sodíka, a naopak nie je dostatočne bohaté na železo či nenasýtené mastné kyseliny.