Šetríte i nešetríte
Každá budúca mamička musí počítať s tým, že po narodení bude dieťa „plienkované“ približne dva roky počas dňa a možno až tri a pol roka v noci. Preto je istotne na mieste otázka, aký typ plienok zvolí už pri príprave najzákladnejších vecí pre bábätko. Môže sa nechať ovplyvniť trendom posledných rokov a rozhodnúť sa pre alternatívu papierových jednorazových plienok alebo počúvnuť hlas v prospech látkových, vyrábaných od bavlnených materiálov až po bambus. Výber akejkoľvek možnosti zasiahne buď časové hľadisko alebo peňaženku. „Keď sa mi mala narodiť prvá dcéra, kúpili sme asi štyridsať bavlnených plienok a zopár vrchných nohavičiek. Bolo to úplne štandardné riešenie, keďže sa v tej dobe o jednorazových plienkach zatiaľ iba hovorilo. Prešlo zopár mesiacov a ja som mohla vyskúšať nový trend priamo na svojom „živom striebre“. Musím sa priznať, že som si rýchlo zvykla na odbúranie prania špinavých plienok,“ hovorí Natália (44). Napriek tomu sa pri narodení druhej dcérky vrátila k staromódnemu prebaľovaniu do látky. „Neustále nakupovanie „pampersiek“ nemalo konca a odrazilo sa to aj na rodinnom rozpočte. Na dôvažok sa prejavila
Simonkina citlivá pokožka a kožná lekárka nám odporučila látkové plienky.“
[pull_quote_center]Myslíte, že látkovým plienkam už odzvonilo? Naopak – opäť prichádzajú do módy. A ako sa vyvíjajú nové a kvalitnejšie papierové plienky, rodia sa aj inovácie tých látkových.[/pull_quote_center]
Dokázateľné „pre“
Natália sa pred desiatkami rokov rozhodovala na základe dostupných možností, dnešné mamičky však berú do úvahy viacero kritérií. Hoci majú na výber opäť len papierové jednorazové plienky alebo ich látkovú obdobu, ponúkaný sortiment pri oboch typoch plienok už nespočítame na prstoch jednej ruky. Nové technológie výroby, jemnejšie materiály, prispôsobivosť požiadavkám mamičiek i pediatrov a dôraz na ekológiu podmienili obohatenie trhu o plienkové variácie aj pre tých najnáročnejších rodičov a najcitlivejšie detské zadočky. Z čoho si teda môžu vyberať a podľa čoho sa rozhodujú? Pozrime sa na to z kladnej stránky oboch variantov. Papierové plienky nie je nutné prať, lebo po použití skončia v smetnom koši. Minimum práce, eliminovanie zápachu v koši na bielizeň a tiež rýchla aplikácia na zadoček dieťaťa a obopnutie na stehienkach proti pretečeniu, hovoria v prospech úspory času. Navyše dokáže papierová plienka vďaka neustále vylepšovaným absorbčným vlastnostiam udržať dieťa v suchu aj niekoľko hodín.
K tomu, aby ste používali „pampersky“ na cestách, stačí pribaliť prebaľovaciu podložku, čistiace obrúsky (podľa možností neparfumované a určené výlučne na hygienu citlivej detskej pokožky), krém na ošetrenie pokožky zadočka a minimálne tri-štyri plienky na deň.
Látkové plienky tiež šetria peňaženku a vďaka častejšiemu prebaľovaniu a priedušným materiálom aj zadoček pred zaparením. Nové materiály látkových plienok udržia dieťa v suchu a vďaka novým strihom je ich aplikácia a spoľahlivosť porovnateľná s jednorazovkami. Klasický štvorcový „look“ vystriedali plienkové nohavičky rôznych variácií i farieb. Spočiatku je síce nákup látkových plienok finančne náročnejší. Budete potrebovať asi 20 – 24 nohavičkových plienok podľa vlastného výberu zo širokej ponuky a 3 – 4 kusy nepriepustných vrchných nohavičiek, to sa však začína a končí pri ich nákupe. Ušetríte aj napriek tomu, že je nutné prať ich.
Vypátrané „proti“
Jeden mínus papierových plienok sme už spomenuli. Bielenie a precitlivenosť detí na túto alternatívu plienok. Súvisí to podľa dermatológov aj s tým, že vysoká sacia úprava plienok umožňuje mamičkám zostávať menej ostražitými pri dodržiavaní optimálneho harmonogramu prebaľovania. Ten je individuálny podľa veku a potrieb dieťaťa, keďže množstvo a intenzita močenia malých a väčších detí je rozdielna a treba ju jednoducho u svojich bábätiek sledovať. Postupne takto prídete k dôležitým informáciám, akými sú prebaľovanie pred či po dojčení alebo kŕmení všeobecne, počas noci, popri zaúčaní na nočník, atď.
Ak u vás rozhoduje aj ekologické hľadisko, istotne stojí za pripomienku fakt, že jedno dieťa vyprodukuje za svoje plienkové obdobie pri využívaní papierových plienok viac ako tonu odpadu a jeho odbúrateľnosť je viac ako štyristo rokov. Aj pre tieto dôvody sa niektoré mamičky rozhodnú pre návrat k zmodernizovaným Látkovým plienkam. Keď tak urobia, musia počítať s nárastom špinavej bielizne. Tento „hendikep“ látkovej plienky však zmierňuje fakt, že na ich očistenie už nie je potrebné vyváranie a žehlenie, práčka sa o všetko postará (pranie na 60 ºC je na vyčistenie plienky plne dostatočné). Aj „najvymakanejšie“ systémy látkových plienok typu „všetko v jednom“ – plienka nohavičkového strihu s integrovanou nepriepustnou vrstvou, ktorá jednoduchosťou použitia nezaostáva za „jednorazovkou“, alebo zvlášť fungujúce plienky a plienkové vrchné nohavičky z množstva prírodných i polyesterových nepremokavých, ale zato priedušných materiálov podľa požiadavky zákazníčky – totiž potrebujú pravidelnú údržbu a časový i reálny priestor na jej priebeh.
[dropcap type=“1″]T[/dropcap] Katarína Kopcsányová