3D a 4D ultrazvuk – čo od nich čakať?

Vidieť svoje nenarodené dieťatko v brušku je jedinečným zážitkom pre mnohé mamičky. Umožňuje to 3D alebo 4D ultrazvuk, ktorý dokáže detailne nasnímať tváričku alebo konkrétnu časť telíčka. Niektoré ženy sa na ultrazvuk objednajú z čírej zvedavosti alebo na základe odporúčania gynekológa.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Trojrozmerný ultrazvuk (3D) nie je žiadnou novinkou, keďže sa v medicíne používa už viac ako 10 rokov. V prípade 4D zobrazenia sa využíva najnovšia moderná technológia, ktorá rýchlo snímané trojrozmerné obrázky zobrazí v reálnom čase. To znamená, že trojrozmerné zobrazenie získava ďalšiu dimenziu, ktorou je čas.

Kedy je najvhodnejší čas?

Aby bol výsledok USG vyšetrenia čo najlepší, musí mať dieťatko optimálny gestačný vek. Väčšina 3D špičkových prístrojov ponúka možnosť komplexne vidieť telíčko dieťatka a jeho pohyby medzi 13 až 17. týždňom tehotenstva. Na plastické zobrazenie tváre je najvhodnejší 25 až 27 týždeň tehotenstva, pričom získané snímky je možné obohatiť aj o nahrávky. Tie mamičky, ktoré mali tú možnosť sa zhodujú v tom, že vidieť takmer dokonalý portrét tváre dieťatka je nefalšovaným emocionálnym zážitkov pre oboch budúcich rodičov. Predsa len, je to niečo hmatateľné a napovie to, ako asi bude dieťatko vyzerať po narodení. Zároveň dokážu detaily prezradiť, či je vývoj v poriadku, prípadne odhalia možné odlišnosti.

Najčastejšie zábery

Kvalita snímok záleží od aktuálneho rozpoloženia bábätka. Niektoré akoby vedeli, že ich chce maminka vidieť, a tak pekne zapózujú. Iným bábätkám treba občas pomôcť k tomu, aby sa natočili na správnu stranu kvôli dobrým snímkam. Najčastejšími zábermi tváričiek sú tie, kde bábätko zíva, žmolí si rúčkami očká, zakrýva si noštek alebo očká, prípadne sa usmieva. Ak sa takéto okamihy podaria zachytiť, pýtajú sa rovno do rodinného albumu. Keďže sú dostupné v elektronickej podobe, je možné sa s nimi podeliť s partnerom, rodinou, známymi či na sociálnych sieťach.

Cena za ultrazvuk

Obidva typy vyšetrení sú považované za nadštandardné, a z toho dôvodu nie sú hradené zdravotnými poisťovňami. Cena sa odvíja od konkrétnej ponuky gynekológa alebo gynekologického centra, spravidla sa však pohybuje v rozmedzí od 20 do 100 eur.