Keď je reč o zvýšenej hladine, mnohým budúcim mamičkám napadne najmä glukóza. Lenže, vyššie hodnoty cholesterolu majú spravidla len malé alebo žiadne sprievodné príznaky, takže mnohé ženy ani netušia, že ich cholesterol je príliš vysoký. Odhaliť sa zvykne jednoduchým krvným testom pri pravidelnej kontrole u lekára.
K tomu, aby náš organizmus správne fungoval, potrebuje cholesterol. Najmä na stavbu zdravých buniek a pokiaľ je žena tehotná, je zodpovedný aj za podporu rýchleho rastu dieťaťa a placenty, ako aj hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré sú nevyhnutné na udržanie tehotenstva. Zmeny v tele ženy, ku ktorým dochádza počas tehotenstva, môžu spôsobiť zvýšenie celkového cholesterolu.
Jestvujú dva typy cholesterolu, často nazývané „dobrý“ (HDL) a „zlý“ (LDL) cholesterol. Ľudia získavajú časť cholesterolu aj konzumáciou určitých potravín, akými je maslo, tučné mäso a plnotučný syr. Nedostatok pohybu, nadváha a konzumácia potravín s vysokým obsahom cholesterolu zvyšujú hladinu zlého cholesterolu. Príliš veľa cholesterolu zvyšuje pravdepodobnosť srdcových ochorení, ktoré môžu viesť k infarktu či mŕtvici.
Kolísavé hladiny u budúcich mamičiek
U väčšiny žien počas tehotenstva sa hladina cholesterolu spočiatku mierne zníži, ale potom sa zvykne zvýšiť. Nezriedka sa stáva, že hodnota stúpne približne o 25 až 50 %. Na základe dostupných údajov nie je jasné, či vysoký cholesterol môže spôsobiť iné komplikácie v tehotenstve. Niektoré štúdie nezistili žiadne zvýšenie tehotenských komplikácií, zatiaľ čo iné štúdie zistili zvýšenú pravdepodobnosť tehotenskej cukrovky, preeklampsie (vysoký krvný tlak a zmeny funkcie obličiek) ako aj riziko predčasného pôrodu (pred 37. týždňom). Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že vysoká hladina cholesterolu v tehotenstve môže spôsobiť, že deti matiek s vysokým cholesterolom budú mať aterosklerózu v dospelosti (tukové usadeniny v tepnách). A to aj napriek tomu, že tieto deti samy nemajú vysokú hladinu cholesterolu.
Čo pomôže znížiť hodnoty?
Za vysoký cholesterol sa považuje hodnota vyššia ako 6,2 mmol/l, pričom optimálny cholesterol u zdravého človeka by mal mať hladinu okolo 5,0 mmol/l. Hladinu cholesterolu môže ovplyvniť strava a cvičenie, v neposlednom rade aj užívanie liekov na základe odporúčania lekára. Pri znižovaní cholesterolu sa odporúča zahrnúť dostatok vlákniny a omega-3 mastných kyselín do jedálnička. Veľké množstvo týchto kyselín je obsiahnutých napríklad v rybách a morských plodoch. S hladinou cholesterolu úzko súvisí aj hladina cukru v krvi, preto je rozumná redukcia potravín a nápojov s vysokým obsahom rafinovaného cukru ako aj ostatných sacharidov. Nezabúdajte na pravidelný pohyb, pretože práve dostatok fyzickej aktivity vás udrží vo forme a rovnako aj ustáli hodnoty cholesterolu. Zdravie vás a vášho bábätka je z časti aj vo vašich rukách a vedzte, že vaša snaha bude korunovaná úspechom.