1. Zrod života je zázračný. Na to, aby vznikol nový človek, je len veľmi málo času. Na určenie plodných dní sa využívajú rôzne metódy, dokonca v lekárňach dostať aj špeciálne testy na ich určenie. Keď sa to však podarí, hneď po splynutí buniek spermie a vajíčka vzniká zygota a jadro sa začne deliť. Keď pozostáva zo 16 buniek, nazýva sa morula a je pripravená na dobrodružnú cestu. Približne štvrtý deň po oplodnení dosiahne vnútro maternice.
Vajíčko je pripravené spojiť sa so spermiou približne:
a) 12 hodín
b) 24 hodín
c) 48 hodín
2. Prvé dni v maternici nemá ešte embryo vytvorený cievny systém, takže v ňom neprúdi ani krv. Z buniek najskôr vzniknú dva jemné povrazce, z ktorých sa vytvoria jednoduché srdcové trubice, ktoré však ešte nie sú schopné pravidelného zmršťovania. Rastom embrya sa však k sebe priblížia a spoja sa do jedného celku. Vzniká srdce, ktoré možno zreteľne počuť už na prvom ultrazvukovom vyšetrení.
Srdce začína biť na:
a) 22. deň
b) 28. deň
c) 34. deň
3. Každé dieťa je iné. Má svoje potreby, temperament i potrebu spánku. Niektoré bábätká vedia vytrvalo kričať bez zjavnej príčiny, čo môže rodičov privádzať do zúfalstva. Každého však prekvapí, že plač novorodenca je suchý. Dieťatko vydáva síce nezameniteľný zvuk, no jeho oči zostávajú bez sĺz. Hoci sú slzné kanáliky už vytvorené, ešte nefungujú.
Prvé slzičky vyjdú až okolo:
a) 3. týždňa
b) 6. týždňa
c) 9. týždňa
4.V tehotenstve platí, že žena by nemala jesť za dvoch, ale o to kvalitnejšie. Mnohé nastávajúce mamičky dbajú na pitný režim, jedia viac ovocia i zeleniny – najmä tej listovej. Mastné vyprážané jedlá či prehnane solené pochutiny organizmu viac škodia, ako mu pomáhajú. Pritom je dokázané, že plod dokáže cítiť chuť už v maternici. Ako? Jednoducho hltá plodovú vodu. Takže čokoľvek zjete, vaše dieťa to pocíti nie na vlastnej koži, ale na jazyku.
Na sladkú, slanú, horkú a kyslú chuť reaguje plod od:
a) 14. týždňa
b) 23. týždňa
c) 28. týždňa
5. Odber pupočníkovej krvi sa vykonáva po prestrihnutí pupočnej šnúry. Keďže sa krv v placente rýchlo zráža, treba ju odobrať okamžite. Pri odbere pre vlastnu potrebu dieťaťa prekážkou nie sú ani neštandardné situácie ako cisársky rez, pôrod do vody, predčasný pôrod, ochorenie matky vrátane gestózy či cukrovky alebo stále rozšírenejšie tlmenie bolesti prostredníctvom epidurálnej analgézie. Vzácna krv sa odoberá z pupočníka priamo do špeciálneho odberového vaku. Pupočníková krv sa nachádza tak v placente, ako aj v pupočníku.
Viete, v akom percentuálnom pomere?
a) 60 % v placente a 40 % v pupočníku
b) 97 % v placente a 3 % v pupočníku
c) 80 % v placente a 20 % v pupočníku
6. Novorodenec má hneď po narodení niekoľko reflexov. Nie všetci rodičia sú nadšení, keď pediater pri vyšetrení ich dieťatka prudko trhne látkou, na ktorej leží. Správna reakcia je zľaknutie. Prejaví sa tak, že novorodenec náhle roztiahne ručičky, vystrie chrbátik a kričí o ratu. Tento reflex by mal byť podľa odborníkov pozostatkom z dávnych čias, keď matky nosili svoje deti priviazané na chrbte pri hľadaní potravy. Vraj sa vďaka tomu mohli zachrániť dojčatá, ktorým hrozil pád.
Tento inštinktívny obranný reflex sa nazýva:
a) Monroev reflex
b) Monkov reflex
c) Moorov reflex
Správne odpovede: 1b), 2a), 3b), 4c), 5b), 6c)